Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

Діаспора вшанувала пам’ять жертв катастрофи на ЧАЕС

Автор:

|

Квітень 28, 2016

|

Рубрика:

Діаспора вшанувала пам’ять жертв катастрофи на ЧАЕС
Митрополит Антоній під час Служби Божої

Митрополит Антоній під час Служби Божої

Українці у світі й Україні згадують у ці дні трагедію на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС), що сталася 30 років тому. Зокрема, пам’ять жертв цієї аварії вшанувала українська спільнота в США. В українському греко-католицькому соборі Непорочного Зачаття у Філадельфії 17 квітня ц. р. відбувся меморіальний захід «Молитва за Україну». У ньому взяв участь також Валерій Чалий, посол України в США, із дружиною.
Українська громада зі штатів Пенсільванія, Нью-Джерзі, Меріленд і Нью-Йорк зібралася в цьому храмі, щоби вшанувати 30-ті роковини чорнобильської трагедії та пам’ять жертв російської аґресії на Донбасі.
У своєму виступі п. Чалий наголосив, що притаманне СРСР нехтування найвищою цінністю — людським життям — успадковане владою Російської Федерації (РФ), яка розпочала воєнну аґресію проти України. Та важкі випробування зробили нашу державу сильнішою. Україна рішуче налаштована на здійснення реформ і вреґулювання ситуації на Донбасі виключно на умовах повного виконання російською стороною її зобов’язань, у т. ч. відновлення українського контролю над державним кордоном і звільнення всіх українських громадян, котрих російська сторона незаконно утримує. Висловлюючи вдячність Сполученим Штатам та українській громаді за солідарність і підтримку України, дипломат підкреслив важливість міжнародної єдності у протистоянні аґресору. Він також зазначив, що, на відміну від СРСР, Україна відповідально ставиться до безпеки ядерних об’єктів, про що було чітко заявлено на нещодавньому Саміті з ядерної безпеки у Вашинґтоні (округ Колумбія) поряд із закликом до посилення міжнародних ґарантій для держав, які не володіють ядерним арсеналом.
Під час заходу у Філадельфії, організованого Українським громадським комітетом, що
об’єднав 24 осередки українців у США, молитву за Україну читали Високопреосвященний
митрополит Української католицької церкви у США, Архієпископ Філадельфійський Стефан Сорока та пастор Української баптистської церкви Сергій Савчук.
Своєю чергою, в українській православній церкві Св. Андрія Первозваного у Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі) 25 квітня митрополит Української православної церкви (УПЦ) США й діаспори Антоній у співслужінні настоятеля храму о. Юрія Сівка, оо. Івана Лишика, Василя Пасакаса, Антонія Перкаса та Василя Шаха відслужив панахиду в пам’ять жертв Чорнобильської трагедії, що сталася 30 років тому. У церемонії взяв участь Ігор Сибіга, генеральний консул України в Нью-Йорку, із дружиною Наталією та донькою Доротеєю.
Звертаючись до присутніх, владика Антоній наголосив, що лише старші за віком люди тепер пам’ятають день цієї трагедії, але нашим обов’язком є берегти пам’ять про полеглих і постраждалих у Чорнобилі, щоб ніколи більше не повторилося таке лихо. Ми маємо розповідати про Чорнобиль і про Голодомор усім довкола нас, аби в Америці також знали про страждання українського народу в роки більшовицької окупації. Митрополит згадав і про воїнів, котрі стали жертвами російської аґресії на сході України. Він оголосив, що біля храму буде насаджено алею дерев у пам’ять про жертв цих подій.
Генеральний консул подякував американським українцям за вшанування жертв трагедії на далекій батьківській землі та наголосив, що найбільша техногенна катастрофа була для всього людства тоді незнаним лихом, тому що ще не було жодного досвіду подолання наслідків такої біди, люди мало знали про радіацію — невидимого ворога людського життя. Дипломат розповів, скільки людей постраждало від вибуху, які збитки він приніс економіці та природі. Він також зупинився на заходах щодо остаточного подолання наслідків чорнобильської катастрофи та зауважив, що цій роботі перешкоджають війна на сході України й негаразди в самій державі, зокрема нечуваний розгул корупції. Попри це все ж триває останній етап перетворення Чорнобиля на безпечну зону.
Ігор Сибіга повідомив, що саме 25 квітня ц. р. на конференції донорів Рахунку ядерної безпеки Європейського банку реконструкції та розвитку в Києві Сполучені Штати офіційно оголосили про додаткові 10 млн USD допомоги на проведення робіт із убезпечення ЧАЕС та мешканців навколишніх територій. Цей внесок є доповненням до понад 400 млн USD допомоги, яку США вже надали Україні впродовж останніх 30 років, аби послабити наслідки чорнобильської катастрофи, у т. ч. 377 млн USD для фонду «Укриття» і 31 млн EUR, внесених на Рахунок ядерної безпеки.
Сполучені Штати залишатимуться відданим партнером України в її зусиллях зі створення надійного укриття над старим саркофагом, забезпечення сховища для відпрацьованого ядерного палива, остаточного виведення ЧАЕС із експлуатації й перетворення її на екологічно безпечний і стабільний об’єкт. Дипломат закликав бути разом із Україною у нелегкі часи випробування її державності та надавати їй постійну допомогу.
У Чикаґо ж упродовж цього тижня проходив показ вражаючої стрічки «Бабусі Чорнобиля» американських документалісток Голлі Морріс та Ен Богарт.
У Ка наді українці також закликали своїх співгромадян вшанувати жертв Чорнобиля. Пам’ятні заходи, церковні служби до 30-х роковин трагедії пройшли в п’яти канадських провінціях. Конґрес українців Канади (КУК) напередодні звернувся до усіх канадців зі закликом знайти час, аби згадати жертв цієї жахливої трагедії. Павло Ґрод, президент КУК, наголосив, що ефект від вибуху на атомній станції досі відчутний та позначається на здоров’ї багатьох людей. «Три десятиліття після Чорнобиля українці продовжують страждати від його наслідків. Нам ніколи не слід забувати цю жахливу трагедію, яка назавжди змінила Україну та світ. Ми збираємося у наших громадах, аби виразити тугу за загиблими і помолитися за тих, хто страждав та продовжує страждати», — наголосив він. Пам’ятні заходи, церковні служби пройшли в Монреалі, Оттаві, Торонто, Сент-Кетеринсі, Лондоні, Вінніпеґу, Саскатуні, Едмонтоні та Калґарі.
Зі зверненням виступив і Світовий конґрес українців (СКУ). В організації заявили, що продовжують підтримувати зусилля владних структур України, щоб вирішити численні проблеми, які виникли внаслідок цієї ядерної катастрофи, та ґарантувати безпеку всіх ядерних об’єктів на своїй території.
СКУ також вітає ініціативу України зі створення Чорнобильського радіологічного біосферного заповідника для збереження природного стану навколишнього середовища, відновлення постраждалих районів, а також проведення подальших міжнародних досліджень. СКУ висловив признання міжнародним урядовим установам та неурядовим організаціям, які надавали впродовж багатьох років технічну, фінансову, а також гуманітарну допомогу українському народу.
У 30-ту річницю Чорнобильської катастрофи СКУ закликав міжнародну спільноту приєднатися до світового українства, щоби вшанувати пам’ять всіх героїв-ліквідаторів і жертв цієї трагедії. «Світовий конґрес українців нагадує світові про жахливі події 26 квітня 1986-го в Чорнобилі та продовжує наголошувати на необхідності рішучих дій від міжнародного співтовариства у відповідь на постійну грубу зневагу РФ цінності людського життя, про що свідчать наслідки триваючої аґресії в Східній Україні та незаконної окупації Криму», — заявив Евген Чолій, президент СКУ.
Поминальними літургіями в головних українських храмах вшанувала пам’ять жертв Чорнобильської катастрофи й українська громада Австралії. «Ми завжди пам’ятатимемо тих, хто постраждав у результаті цієї жахливої катастрофи, тих, кого одурила радянська влада, яка приховала масштаби цього лиха», — наголосив у своєму слові під час поминальної служби у храмі Св. Миколая в Канберрі Микола Кулінич, Посол України в Австралії.
Своєю чергою, Союз українців Австралії привітав рішення українського уряду створити у зоні відчуження Чорнобильський радіологічний біосферний заповідник і закликав кожну українську родину запалити свічку у пам’ять про тих, хто загинув та на підтримку тих, хто досі страждає від наслідків Чорнобиля.
Серед інших заходів, що пройшли в Австралії з нагоди 30-х роковин Чорнобильської катастрофи, особливий резонанс мав ініційований українським музикантом і композитором Романом Корчевим благодійний мультимедійний концерт Eco Echo Chornobyl за участю митців із України й Австралії. Учасникам проекту, до числа яких увійшли саксофоніст Тоні Фоноті, скрипалька Надя Корчев, фолк-фюжн гурт із Аделаїди Yellow Blue Bus, поет Мирон Лисенко та відомий український режисер Сергій Сотниченко, вдалося не тільки привернути увагу австралійців до екологічних проблем, а й зібрати кошти для Чорнобильського дитячого фонду.
Ще однією помітною подією на вшанування 30-х роковин Чорнобильської катастрофи в Австралії став організований Посольством України в Австралії міжнародний семінар «Усунення ядерних загроз: уроки Чорнобиля та Фукусіми», учасники якого обговорили унікальний український досвід у сфері ядерної безпеки та ядерних гарантій.
А в самій Україні Президент Порошенко разом із дружиною Мариною відкрили низку заходів до 30-х роковин аварії на ЧАЕС. У Національному культурно-мистецькому й музейному комплексі «Мистецький арсенал» глава держави разом із представниками Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів, дипломатичних установ, громадськості відвідали прем’єру ораторії «Гірка зоря».
А 26 квітня у Чорнобильському храмі в Києві вшанували пам’ять загиблих ліквідаторів ЧАЕС 30 ударами дзвона. На молебень зійшлися рідні, друзі, колеґи атомників і ті, кому пощастило вижити. Вони згадували тих, хто в перші хвилини намагався ліквідувати пожежу й загинув від смертельної дози радіації. У пам’ять про загиблих ліквідаторів ставили свічки та покладали квіти до кургану.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply