Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Діаспора спостерігає за місцевими виборами

Автор:

|

Листопад 13, 2020

|

Рубрика:

Діаспора спостерігає за місцевими виборами
Борис Вжесневський

Міжнародна місія організації закордонних українців та друзів України «Координаційний ресурсний центр» (КРЦ) почала моніторити виборчий процес у місцях, де заплановане повторне голосування на місцевих виборах в Україні. «Міжнародна місія КРЦ спостерігатиме за підготовкою до виборчого процесу, здійснюватиме моніторинг і надаватиме оцінку повторним місцевим виборам. Запрошуємо приєднатися до Місії КРЦ», — поінформував Олекса Мартінец, голова Міжнародної місії КРЦ. Особам, котрі хочуть приєднатися до Міжнародної місії КРЦ зі спостереження за повторним голосуванням, пропонують заповнити анкету.
За детальнішою інформацією, з питань співпраці тощо можна звертатися на електронну пошту crcobservers@gmail.com до Владислави Полакової, координаторки місії КРЦ.
Кріс цього, організація представила звіт за результатами спостереження на місцевих виборах. Раніше Центральна виборча комісія (ЦВК) України акредитувала офіційних спостерігачів від КРЦ на всі місцеві вибори в Україні 25 жовтня ц. р. Міжнародні спостерігачі з Чехії, Молдови, Словенії й Узбекистану приєдналися до міжнародної місії, організованої в межах проєкту «КРЦ — корпус спостерігачів на виборах».
Водночас попередні висновки своєї роботи представили міжнародні місії Світового конґресу українців (СКУ) й Українського конґресового комітету Америки (УККА) зі спостереження за місцевими виборами в Україні.
ЦВК акредитувала від СКУ й УККА 26 офіційних спостерігачів. У день голосування за виборчим процесом стежили представники місій із Канади, США, Данії, Швейцарії, Великої Британії та Франції. Місії працювали у Дніпропетровській, Донецькій, Київській, Чернігівській областях та в Києві.
Місія відзначила ряд позитивних законодавчих змін при ухваленні Виборчого кодексу порівняно з місцевими виборами 2015 року. Вперше була врегульована реалізація виборчого права внутрішньо переміщеними особами та внутрішніми трудовими міґрантами, впровадили інноваційні електронні сервіси для зміни виборчої адреси. Цим правом скористалися близько 92 тис. виборців, які змінили виборчу адресу для голосування на місцевих виборах.
Позитивним також є визначений у Виборчому кодексі України підхід до гендерного представництва під час формування єдиного та територіальних виборчих списків на рівні забезпечення у кожній п’ятірці кожного виборчого списку чоловіків і жінок. Вперше ухвалили норми законодавчих умов для повноцінного забезпечення виборчих прав людей із обмеженими можливостями.
У місії викликав тривогу факт, що пори те, що Верховна Рада України (ВРУ) оголосила місцеві вибори на всій підконтрольній території, на територіях 18 територіальних громад у Донецькій і Луганській областях вибори в органи місцевого самоврядування не проводили. 2019-го на територіях цих 18 територіальних громад президентські та парламентські вибори проводили. Зараз оголосили режим тиші й умови проведення виборів напевно були сприятливіші, ніж рік тому. Місія відзначає недосконалість законодавства, яке дає право не виконувати постанову ВРУ і приймати рішення щодо неможливості проведення місцевих виборів військово-цивільним адміністраціям, які мають конфлікт інтересів із місцевими громадами в розподілі бюджетних коштів цих громад. Фактично позбавленими конституційного виборчого права обирати органи місцевого самоврядування виявилися понад 500 тис. виборців.
Щодо іноземного втручання місія наголосила на неприпустимості прямого втручання у внутрішні справи України іноземних держав, зокрема, це стосується агітації за політичну партію під час візиту на Закарпаття Яноша Потапі, державного секретаря Угорщини з питань національної політики, та заклик Петера Сіярто, міністра закордонних справ Угорщини, підтримати Партію угорців України.
Офіційні спостерігачі зафіксували порушення на окремих виборчих дільницях, та вони не були системними і загалом не вплинули на результати виборів. «Ці вибори були відмінними від інших виборів в історії України з огляду на виклики, зумовлені пандемією та розширеними повноваженнями органів місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення», — наголосив Андрій Футей, голова місії УККА. «Фактично російська гібридна військова аґресія проти України найбільш неґативно вплинула на місцеві вибори 2020-го в Україні, бо не дозволила українському народу обрати органи місцевого самоврядування в Криму та на окупованих територіях Донбасу», — зазначив Борис Вжесневський, голова місії СКУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply