Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

День вишиванки святкували у світі

Автор:

|

Травень 26, 2016

|

Рубрика:

День вишиванки святкували у світі
Meest-America

Meest-America

В Україні та світі щотретього четверга травня відзначають День вишиванки — свято, яке за десять років пройшло шлях від флешмобу чернівецьких студентів до культурного події міжнародного рівня. В Україні акція не є офіційною, хоча ініціатори свята ще торік зверталися до Петра Порошенка з проханням надати Дню вишиванки державного статусу.

Нові часи народжують нові традиції. Цей вислів повністю стосується відзначення Всесвітнього дня вишиванки. Цього дня прості українці, відомі люди, політики, працівники дипломатичних представництв у різних куточках України та світу приходять на роботу чи навчання у вишиванках, фотографуються і виставляють світлини в Інтернеті. А відтак завдяки Всесвітній павутині українців охопив справжній вишиваний бум, бо соціальні мережі, особливо Facebook, буквально зарясніли різнобарвними знімками в українському стилі.
Долучилися до цієї нової традиції й працівники компанії Meest-America, котрі 19 травня прийшли на роботу також у вишиванках і провели свій флешмоб на подвір’ї перед будинком компанії. Захід викликав багато радісних емоцій і дав позитивний заряд настрою на весь день.
Про те, як сприймали це наше свято американці, розповіла Наталя Брандафі, директор компанії: «Об’їздила сьогодні не один американський заклад у вишиванці. І майже всім доводилося пояснювати що воно таке — український День вишиванки. Просвітила! Чоловіки двері відкривали здалеку і тримали кілька хвилин, поки підійду. Ось що та вишиванка робить».
Ідея акції «Всесвітній день вишиванки» зародилася 2006 року серед студентів факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Зокрема, запропонувала її Леся Воронюк, студентка цього факультету. Сьогодні вона — українська письменниця, журналіст і громадський діяч, член Національної спілки журналістів України, автор прозових збірок «Серце сонця», «Жовтий янгол», «Записки на зап’ястях», упорядник Антології майданівських віршів «Небесна сотня», голова молодіжного короткометражного фестивалю «Кіноетніка».
«Це свято — функціонально та ментально — багаторівневе, — каже п. Воронюк. — Найпростіше в ньому — це красиві та натхненні українці у правічних сорочках. А найскладніше, найважливіше значення — це формування суспільства, яке цінує та розуміє свою історію і традиції, а отже, може бути єдиним і будувати майбутнє, адже тільки свідомі нації стають сильними та розвиненими. У жодній успішній країні громадяни не сперечаються про свої споконвічні традиції та культуру та не переводять ці цінності у тимчасові політичні площини».
Акції з нагоди Всесвітнього дня вишиванки відбулися у багатьох країнах світу, та найбільше привернула до себе увагу Канада. Адже вдягнули традиційні українські сорочки прем’єр-міністр Джастін Трюдо і члени федерального парламенту. Відповідні світлини політики розмістили у Twitter. «Радий вітати наших українських інтернів у парламенті у традиційному стилі. Ласкаво просимо на парламентський пагорб», — написав глава канадського уряду.

Парламент Канади

Парламент Канади

Крім цього, Марі-Енн Мигайчук, міністр працевлаштування, розвитку трудових ресурсів та праці, а також Террі Дугід, член парламенту, парламентський секретар міністра сім’ї, також розмістили фото у вишиванках. А Кент Хер, міністр у справах ветеранів, у вишиваній сорочці відповідав на запитання опозиції під час години запитань до уряду у парламенті, що транслювалося на всю країну. За словами депутата Бориса Вжесневського, це стало першим таким випадком в історії Канади.
«Коли започатковували святкування Дня вишиванки, то ніхто собі за мету не ставив,щоб воно розрослося до світових масштабів, — розповідає Сергій Бостан, співзасновник акції «Всесвітній день вишиванки». — Тому було приємною несподіванкою, коли 2014 року свято вийшло за межі нашої країни і стало вже Всесвітнім днем вишиванки. Торік його підтримали 38 країн. А цього року долучилися уже понад 50.

Meest-Canada

Meest-Canada

Хоч в Україні це вже було десяте ювілейне свято, в Канаді воно було організовано вперше за ініціативи корпорації «Міст» та громадської організації «Всесвітній День вишиванки». Участь у заходах взяли понад 1 тис. людей, котрі долучилися до наступних акцій.
Підбиття підсумків фотоконкурсу «Вишиване селфі». Ще 19 травня, у Всесвітній день вишиванки, майже сто учасників зробили селфі — знимкували себе у вишиванках! Трьом переможцям, серед яких і Галина Каплан, котра зробила «вишиване» селфі з Джастіном Трюдо, прем’єр-міністром Канади, вручили подарункові сертифікати.
Власники автомобілів брали участь у «Вишиваному автопробігу». Колона з трьох десятків машин проїхала центральною вулицею Торонто, після чого прибула до комплексу «Старий млин», що стало стартом центральної події дня — Вишиваної ходи, яка здолала п’яти-кілометровий маршрут і супроводжувалася музикою, піснями та солодкими подарунками.
По завершенню параду біля пам’ятника Лесі Українці у High Park відбулась офіційна частина свята. Після привітань, учасники взялися до флешмобу «Українці — єдині». Так, у Торонто вперше утворили живий герб України — тризуб.
А закінчувалося святкування яскравою вечіркою у ресторані «Золотий лев». Танці у вишиванці об’єднали чоловіків і жінок, дітей і старше покоління під музику DJ Бунчі, гурту «Заповідь», а сюрпризом для усіх став виступ-подарунок Вадима Красноокого, лідера гурту Mad Heads XL.
Уже у наступних випусках тижневика «Міст» ви зможете детальніше дізнатися, як відбувалося свято, хто був серед учасників, а також, за чиєї підтримки усі заходи стали можливими.
Всесвітній день вишиванки припадає на третій четвер травня. Дата обрана з кількох причин. По-перше, важливо, щоб свято завжди проходило в будень, аби провести акцію не заради параду чи показухи, а щоб продемонструвати, що вишиванка — органічна складова життя та культури українців. По-друге, на цей день не припадають передвеликодній піст і сам Великдень, тому можна влаштовувати народні гуляння, які не суперечать релігійним принципам багатьох громадян. По-третє, цього дня не відзначають інших державних свят, тому саме на вишитій сорочці як на одній із вагомих складових української культури, історії та мистецтва можна сконцентрувати просвітницьку та виховну роботу. І врешті-решт, це — теплий день, коли можна вийти на вулицю лише у вишиванці.

Іван Бескид, Тетяна Пінькас

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply