Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 26, 2022

Зустрілися білоруси США та Канади

Автор:

|

Вересень 10, 2022

|

Рубрика:

Зустрілися білоруси США та Канади
Учасники зустрічі

Білорусько-американське об’єднання (BAZA) за підтримки Згуртування білорусів Канади 3-4 вересня провело в Білоруському центрі у Савт-Рівері (штат Нью-Джерзі) 34-ту зустріч білорусів Північної Америки. На зустріч були запрошені з Канади Івонка Сурвіла (Шиманець), голова Ради Білоруської Народної Республіки, а зі США — Зенон Позняк, білоруський політик і громадський діяч, дисидент, поет і прозаїк, один зі засновників Білоруського народного фронту.
Зустріч розпочав виконанням гімну США і духовного гімну Білорусі «Могутність Божа» сімейний гурт Kozak Family Ethno Trio (Валентина Пархоменко, Олесь Козак і Ольга Козак-Анлар). Ведучими заходу були Михась Чаропка і Наталя Федоренко (BAZA), які нагадали, що такі зустрічі відбуваються кожні два роки, але через пандемію коронавірусу остання відбулася 2018-го.
До гостей із відеозверненням звернулася Івонка Сурвіла. Зенон Позняк у своєму відеозверненні говорив про сучасну окупацію Білорусі, злочинну діяльність окупаційних каральних органів. Численні промовці висловили готовність допомагати Україні в її боротьбі з російським аґресором. Ведуча Наталя Федоренко розповіла про Координаційний центр допомоги білоруським воїнам в Україні, який діє при Катедральному соборі св. Кирила Туровського в Брукліні. Координатор центру Андрусь Дундуков закликав хвилиною мовчання вшанувати пам’ять 13 білоруських воїнів, які загинули в Україні. Він розповів про діяльність Центру, допомогу білоруським добровольцям, подякував поліції Нью-Йорку за придбання засобів медичної допомоги. На зустрічі продавали книги, сувеніри, пам’ятки, щоб зібрати гроші на допомогу білоруським добровольцям в Україні.
Під час другого дня проведення зустрічі відзначили 100-річчя Білоруської автокефальної православної церкви Божою службою у Церкві Жировицької ікони Божої матері в Гайланд-парку (штат Нью-Джерзі). Службу очолив архиєпископ Святослав у сослуженні настоятеля митрофорного протоієрея Зіновія Жолобака і численних священників. Опісля відбувся святковий обід, на якому владика Святослав виступив із доповіддю про змагання Білорусі за незалежність. Він розповів, що 25 березня 1918 року було проголошено незалежну Білоруську Народну Республіку. З цим не погодилася Москва й 1919-го під тиском більшовиків республіка припинила своє існування. 1 січня 1919 року було проголошено утворення Білоруської соціалістичної радянської республіки, яка 1922-го увійшла до складу СРСР.
Опісля відбулася дискусія за круглим столом за темою «Нові цілі і завдання північноамериканської білоруської діаспори в умовах окупації Білорусі і війни в Україні». Були прийняті звернення до урядів США, Канади та Організації Об’єднаних Націй.
Як повідомляв «Міст», американські білоруси підтримують Україну.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online