Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Задля підтримки України

Автор:

|

Липень 31, 2014

|

Рубрика:

Задля підтримки України
Михайло Савків вручає нагороду «Друг УНІС 2014» сенаторові Робу Портману

Михайло Савків вручає нагороду «Друг УНІС 2014» сенаторові Робу Портману

У Вашинґтоні 16 липня ц. р. відбувся День України в Конґресі, організований Українською національною інформаційною службою (УНІС) під керівництвом Михайла Савківа. Громадяни США українського походження зустрілися зі своїми представниками, щоб обмінятися думками щодо подальшої підтримки України.

Вони всі живуть у США, дехто тут народився, інші приїхали з України в різний час — від повоєнної хвилі до нових імміґрантів. Переважала молодь, серед делегатів був навіть представник кримськотатарського народу Айла Баккаллі та білоруського — Аліс Кіпо.
Усіх їх об’єднала тривога за Батьківщину. Як громадяни США, вони звернулися до своїх представників із пропозиціями, як у часи складних для України випробувань допомогти їй із користю для США. Адже Україна зараз опинилася на вирішальному рубежі оборони європейської цивілізації від знахабнілої Росії, яка під керівництвом Путіна стрімко перетворюється на нову імперію зла та загрозу для вільного світу.
Кожен учасник Днів України має цікаву біографію та живі зв’язки з Україною.
«Коли побили студентів на Майдані, моє серце не витримало, я поїхала до України», — розповідає студентка Тетяна. Не тільки вона – її батьки також народилися в США, проте дівчина вільно спілкується українською: «Я провела два тижні на Майдані, із квартири, де я зупинилася, у мене вкрали паспорт і ноутбук, гадаю, це були «тітушки». Я спала на Майдані, а коли разом зі всіма співала гімн України, то відчула, що після закінчення університету поїду в Україну працювати.»
Її одноліток Шеймос теж хоче працювати в Україні. Торік він проходив стажування у Верховній Раді, у комітеті з євроінтеграції. Там він співпрацював із депутатом Петром Порошенком. Враження? «Коли він говорив, усі уважно слухали. Він уміє переконувати».
Представник старшої генерації американців українського походження Тетяна Вітвіцька займається зв’язками з Україною ще з 1970-х рр. Із набуттям Україною незалежності вона створила некомерційну організацію «Сейбр» із міжнародного постачання англомовних книг. Жінка була одною з «першовідкривачів» цілого пласту не знаної українцям діаспорної літератури. При представленні учасників п. Тетяна зазначила, що є учасницею українсько-єврейського діалогу.
«Я займалася цим років із 20 тому, — пояснила п. Вітвіцька. — У штаті Массачусетс, де я мешкаю, тоді дружина губернатора зібрала міжетнічну групу народів, які найбільше постраждали від ґеноциду. Спочатку до неї ввійшли євреї, вірмени та камбоджійці, невдовзі й українці. Ми дуже багато навчилися одне від одного. Мені дуже подобається, що тепер в Україні є більше порозуміння. Україна є багатонаціональною, багаторелігійною та багатокультурною.»
Ще один молодий учасник, Роман Рубченко, створив НКО, яку назвав вельми незвично — Youkraine.org. «У перекладі — твоя країна», — пояснив він. Роман приїхав у США 1991-го — його разом із приятелем преміювали мандрівкою до Америки за перемогу 1990-го на чемпіонаті СРСР із баскетболу серед юніорів.
«А наприкінці подорожі ми, 17-річні хлопці, викрали свої паспорти в супроводжуючого та не повернулися», – каже він. То було 10 серпня 1991-го. А 24 серпня СРСР розпався, Україна проголосила незалежність.
Роман закінчив у США університет і 2008-го подався назад в Україну – створювати громадську організацію: «В Україні вже був етап розчарування, економічна криза, уряд Тимошенко не знав, як діяти, не було програми зі стимулювання економіки. Я зрозумів, що мені бракує знань, і повернувся в США. Вступив до Гарварду, щоби навчитися, як реформувати громадянське суспільство.»
Після Гарварду Роман створив НКО, яке займатиметься пошуком і просуванням майбутніх лідерів громадянського суспільства в Україні, готових боротися з корупцією. На думку Романа, «треба навчитися задавати урядовцям правильні питання. Визначити пріоритетні теми, створити робочі групи та напрацьовувати законопроекти. Здійснювати постійний тиск на уряд. Коли за рогом очікують десятки тисяч людей, готових щомиті вийти на Майдан, уже складніше ігнорувати законопроект».
Дні України відкрилися брифінгом, на якому виступили Джон Гербст, посол США в Україні у 2003-2006 рр., і Джонатан Катц, працівник Бюро Європи та Євразії Американської агенції міжнародного розвитку (USAID). Джон Гербст окреслив своє розуміння ситуації в Україні та висунув пропозиції.
«Україна змушена захищатися від російської аґресії, а Російська Федерація (РФ) прагне дестабілізувати Україну та випробовує світ на реакцію щодо своєї зухвалої поведінки», — сказав він. Наголосивши, що введених санкцій проти РФ вже замало, і покритикувавши Європу за потурання Москві, п. Гербст запропонував увести цілковиту заборону російським фінансовим установам на трансакції у доларах. Крім стримування РФ украй важливо підтримати в Україні широкі реформи, насамперед із подолання системної корупції.
Джонатан Катц детальніше зупинився на програмах, які USAID запроваджуватиме в Україні. Агенція скоцентрується на п’яти завданнях: зміцнення економіки, підтримка єдності держави, диверсифікація енергетичного сектору, боротьба з корупцією та відбудова системи соціального забезпечення.
«Реформи повинні відбутися не лише в Києві, а й на всій території України, підкреслив п. Катц. — Агенція зосередить зусилля на побудові в країні сприятливішого середовища для бізнесу, ефективнішій взаємодії приватного сектору з державними органами. Серйозну увагу агенція приділятиме гуманітарній ситуації, задля цього зміцнюватиме співпрацю з міжнародними організаціями.»
Михайло Савків окреслив головні питання, які учасники Дня України висуватимуть конґресменам і сенаторам: секторальні санкції проти РФ, заохочення європейських держав показати єдність перед обличчям нової російської загрози; підтримка повного членства України в ЄС і НАТО; запровадження «Плану Маршалла» для України; офіційне запрошення Президента Порошенка виступити на пленарній сесії Конґресу; посилення військової допомоги Україні; забезпечення присутності міжнародної місії спостерігачів на парламентських виборах в Україні.
При цьому УНІС наголошує, що збільшення військової підтримки України є спричинене зухвалою аґресією РФ та зумовлене Будапештським меморандумом 1994-го, згідно з якими, Україна добровільно позбулася радянського ядерного арсеналу. «Як один із гарантів суверенітету України у Будапештському меморандумі забезпечення України необхідною військовою допомогою продемонструє президентові Путіну, що США захищають і підтримують суверенітет, територіальну цілісність України й стоять разом із нею в захисті її незалежності», — зазначається в листівках УНІС, які учасники роздавали присутнім.
Зустрічі у Конґресі проходили у формі вільної, неформальної бесіди. Ми провідали членів палати представників Кетрін Кларк, Теда Дейча, Вільяма Кітінга та сенатора Еда Маркі. З усіма вийшли плідні розмови.
Джефф Браунінг зацікавився, зокрема, жахливими порушеннями прав людини в зоні, контрольованій терористами. Тед Дейч виявився також прямим представником однієї з учасниць нашої групи – Єви Морозової, доньки першого міністра оборони України. Вільям Кітінг поділився з нами враженнями від Майдану — щодо його організованості, завзятості та патріотизму. Політик, зокрема, погодився заохочувати Конґрес до запрошення Петра Порошенка.
Ед Маркі наголосив на тому, що найважливішим є запровадження суворих санкцій проти РФ. Він також коротко розповів про законопроект щодо енергетики, який передбачає унезалежнення США від імпорту нафти й газу. Цей законопроект був розроблений досить давно, проте він і досі не прийнятий, бо передбачає вельми широку перебудову енергетики США. Зокрема, розвиток видобутку газу зі сланцевих родовищ, а це потребує значного будівництва, у тому числі сховищ для зрідженого газу в Польщі, Литві та Німеччині. Сенатор наголосив на важливості надання допомоги Україні в цій царині.
Після зустрічей із конґресменами та сенаторами всі зібралися в залі на церемонію нагородження найактивніших у допомозі Україні представників грамотою «Друг УНІС-2014». Високу відзнаку одержали член палати представників Керолайн Малоней, сенатори Кріс Мерфі, Бен Кардін і Роб Портман.
«Разом із сенатором Джоном Мак-Кейном ми побували в Києві й відвідали Майдан напередодні Різдва. Я був надзвичайно зворушений, коли десятки тисяч скандували: Thank you, USA! Сотні тисяч людей ризикували своїм життям не заради якогось поодинокого чинника й тим більше не заради якогось політика. Це була демонстрація гідності, прагнення взяти долю у власні руки, не підкорятися більше корумпованій владі», — зауважив сенатор Кардін.
Наступного дня, ніби за якимсь диявольським сценарієм, терористи, керовані Росією, збили малайзійський пасажирський літак, одним пострілом відправивши в небуття 298 людей. Після цього всьому світові стало зрозуміло: Росія є глобальною небезпекою, і демократична, вільна, проєвропейська Україна буде запорукою миру та стабільності в Європі.

Надія Банчик

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply