Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

«Заборонений» на Американському континенті

Автор:

|

Жовтень 30, 2019

|

Рубрика:

«Заборонений» на Американському континенті

У залі церкви Успіння Пресвятої Богородиці в м. Перт-Амбої (штат Нью-Джерзі) відбувся перший на Американському континенті показ фільму «Заборонений». Організаторами показу цієї кінострічки в США стали Ярослав Попов, режисер фільму «Людина з табуретом», демонстрація якого відбулася в Америці раніше й ще триває в Канаді, та Ірина Рязанцева, координатор програми.

Наталя Брандафі

Після перегляду фільму «Заборонений» відбулося його обговорення. Наталя Брандафі, директор компанії Meest, зазначила, що про трагічну долю Василя Стуса українська діаспора в Америці знала зі самого початку, а в Україні про нього широкий загал дізнався лише на початку 1990-х рр.

Ірина Рязанцева й Ярослав Попов

Приємним сюрпризом для глядачів стала участь в обговоренні фільму авторів сценарію та книги «Заборонений» Сергія Дзюби 1 Артемія Кірсанова. Зокрема, письменник Кірсанов висловив радість, що фільм викликав інтерес і зібрав повну залу. Він зазначив, що в Україні прем’єра відбулася 5 вересня в роковини загибелі Стуса, з прем’єрним показом його автори проїхали вже 12 міст і скрізь були аншлаги, фільм перебуває в центрі уваги громадськості, всі його обговорюють. Сценарист наголосив, що кінострічка спричинилася до того, що люди почали цікавитися постаттю Василя Стуса, котрий міг би отримати Нобелівську премію, якби його не вбили в радянських таборах, на перегляди приходять групами учні старших класів (твори Стуса ввели до шкільної програми). Багато з тих, хто подивився фільм, уперше дізнаються, хто такі були Алла Горська, Іван Світличний, Василь Овсієнко, починають цікавитися загалом рухом шістдесятників.
На продовження теми Сергій Дзюба звернув увагу на те, що це взагалі перший художній фільм про Василя Стуса. «Перед тим, як почати роботу над сценарієм, ми дослідили безліч матеріалів, провели багато інтерв’ю зі сучасниками Стуса — Левком Лук’яненком, Іваном Драчем, Василем Овсієнком, фільм створений на основі цих розповідей, у ньому переплітаються реальні факти з художнім задумом, — зазначив сценарист. — Ми також провели опитування серед киян. На жаль, виявилося, що життя поета досі залишається таємницею для більшости. Багато хто знає про історію з його адвокатом Медведчуком, але це все, що вони знають про Стуса. Тих же, хто читав його вірші, особливо це стосується молодого покоління, взагалі небагато. Тому ми хотіли зробити художнє кіно для широкого загалу, кіно, в якому персонажі стали метафоричним уособленням радянської влади та тогочасного суспільства». Письменник також зауважив, що можна проводити паралелі між тогочасними подіями та сучасністю, наприклад, кримінальна справа Олега Сенцова ніби під копірку списана зі «справи» Стуса.

Сергій Дзюба й Артемій Кірсанов

Окремо п. Дзюба зупинився на книзі «Заборонений», зазначивши, що її автори спершу написали сценарій, а потім — роман. Видали вже другий наклад цієї книги, в ньому є відмінності від фільму, зокрема, є тісна прив’язка до сучасності. Сценаристи також повідомили, що привезли в США і свій попередній фільм, «Позивний «Бандерас», перегляди якого також будуть тут організовані. Однак головна мета їхнього приїзду — зібрати матеріал для нового сценарію — про легендарну українську співачку Квітку Цісик.
Гості з Києва відповіли на запитання глядачів. Багатьох цікавила ситуація довкола епізодів фільму за участю Віктора Медведчука, державного адвоката Василя Стуса. Як розповів п. Сергій, сам Стус вважав, що Медведчук був одним із тих, хто відправив його на смерть. Довкола відзнятих епізодів в Україні виник гучний скандал, а на використання його імені в фільмі був необхідний дозвіл, який, звісно ніхто не дав, а без нього існувала реальна загроза заборони фільму. Відтак одну художню сцену прибрали, залишили лише безликого адвоката, котрий промовляє слова, зафіксовані в протоколах суду.
На завершення розмови п. Брандафі подякувала всім учасникам перегляду цього цікавого, пізнавального фільму — авторам, гостям, організаторам і господарям зали. Всі охочі могли придбати книгу «Заборонений» і скласти пожертви.

Іван Бескид

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply