Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Вишиванка як частина світової культури

Автор:

|

Травень 22, 2019

|

Рубрика:

Вишиванка як частина світової культури
Працівники компанії Meest America у вишиванках

Щорічно в третій четвер травня українці та друзі України в усьому світі відзначають Всесвітній день вишиванки — одне з найбільш самобутніх свят, присвячених розквіту української культури. Цього року воно припало на 16 травня і відзначалося вже 14-й раз. За традицією, в цей день всі охочі приходять на роботу або навчання у самому пізнаваному елементі українського костюма — у вишиванці. По всьому світу проводять святкові ходи, акції та флешмоби в підтримку української культури. Цього дня організовують цікаві конкурси в Інтернеті, наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото» у вишиванці.
Масштаби поширення традиції носити вишиванку вражають. Це явище стає частиною світової культури. Елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри та доми моди — Жан-Поль Готьє, Джон Ґальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana. А 2015-го американський Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним із головних трендів сезону.
Зірки шоу-бізнесу також у захваті від українських вишиванок. У період проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року в Україні Мадонна купила собі українську вишиванку. Також полюбляють носити вишиванки Міла Куніс, Діта фон Тіз і Сандра Баллок. У вишиванці були помічені Джонні Депп, Міла Йовович, Ума Турман, Голлі Беррі, Кейт Мосс, Енн Гетевей, Лана Дель Рей, Майк Тайсон, Адель, Різ Візерспун, Ніколь Кідман, Джекі Чан та інші. В Україні першим ведучим, який з’явився під час прямого ефіру в вишиванці, став Андрій Шевченко. В такому вигляді він відкрив телемарафон «Ніч виборів» на «5-му каналі». Згодом цю тенденцію підтримали й інші журналісти та телеведучі.
Цікаво, що своєрідну моду поєднувати вишиванку з європейським костюмом започаткував у ХІХ ст. Іван Франко. «Де він з’являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком і вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток», — згадували його сучасники. А вже у наших сучасників в Україні став популярним портрет Франка у вишиванці під піджаком. Саме так Франко зображений тепер на 20-гривневій банкноті. Цікаво, що того ж ХІХ ст. в Європі вже був бум української вишивки — після того, як 1876-го Олена Пчілка видала альбом українських вишиванок. Тоді ж розпочалися перші наукові вивчення цього національного одягу.
Варто зазначити, що День вишиванки не має політичного підґрунтя, свято популяризує українську культуру і традиції. Вишиванками українці демонструють світу всю ту красу, яку створювали не знамениті художники, а пересічна українка впродовж багатьох століть. Давньогрецький історик Геродот стверджував, що вишивка прикрашала одяг скіфів, котрі довгий час мешкали на території сучасної України. Археологи навіть знайшли на Черкащині зображення чоловіків в українських національних костюмах, датовані VI ст.
Уже традиційно активно підтримали відзначення Всесвітнього дня вишиванки й працівники компанії Meest у США, котрі прийшли на роботу у вишитому одязі й взяли участь у традиційному для цього свята флешмобі, сфотографувавшись перед будинком компанії. В Америці українці залюбки вдягають національний одяг і на інші великі свята, державні та релігійні, — День Незалежності, Великдень та Різдво.

Іван Бескид

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply