Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Видали книгу про цвинтар св. Андрія в Савт-Бавнд-Бруку

Автор:

|

Серпень 21, 2019

|

Рубрика:

Видали книгу про цвинтар св. Андрія в Савт-Бавнд-Бруку
Обкладинка видання

Консисторія Української православної церкви (УПЦ) США видала ілюстрований довідник про цвинтар св. Андрія в Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі). Цей цвинтар став національним меморіалом для українців Америки. Книгу варто розцінювати як важливий внесок в українську некрополістику (опис поховань і цвинтарів), яка в самій Україні після набуття Незалежности ще не стала поширеною.
1984 року УПЦ США видала короткий опис цвинтаря і саме цей опис відкриває новий довідник. Розповідь супроводжують світлини визначних пам’ятних знаків цвинтаря — поховання Гендрика Фішера, котрому колись належала посілість, надмогильного каменя Симона Петлюри, привезеного з Парижу, пам’ятного знаку гетьманові Павлові Скоропадському, храму св. Андрія Первозванного, пам’ятника митрополитові Василю Липківському, а також саркофагу патріарха Мстислава. Є також план цвинтаря і його світлина з висоти пташиного лету.
Розповіді про поховання мають єдиний формат: біографії та світлини померлих і фотографії пам’ятників. У виданому томі вміщені дані про визначних осіб, узяті з відомих енциклопедичних довідників і періодичних видань. Є список усіх похованих на цвинтарі св. Андрія станом на 23 квітня 2017 року зі зазначенням місць їхнього вічного спочинку.
Довідкову частину відкриває розділ, присвячений служителям УПЦ США, в числі яких і митрополити Іоанн Теодорович і Андрій Кущак, архієпископи, єпископи та священники. Є розділ «Ветерани УПА воювали за волю України», оскільки на цвинтарі колишні партизани поховані переважно в окремому секторі, в центрі якого є пам’ятник «Невідомим воякам УПА».
У розділі «Визначні особи закордонного українства» дотримали алфавітного порядку, що полегшує пошук користувачам, а також впроваджує символічну рівність усіх похованих перед Всевишнім. Варто зазначити, що довідник розповідає про президентів УНР на вигнанні Андрія та Миколу Лівицьких, діячів визвольних змагань 1918-1921 рр., а також про колишніх політв’язнів СРСР, письменників і поетів, мистців, композиторів, журналістів, діячів сцени, лікарів, педагогів та інших осіб, котрі залишили незабутній слід в закордонному українському середовищі. Треба також відзначити добрим словом пошук необхідних матеріалів про похованих, який довелося провести упорядникові Левові Хмельковському за умов, коли далеко не про всіх збережені їхні життєписи та фотографії.
В Україні дослідження й опис цвинтарів перебувають на початковій стадії. Цвинтарі нищила влада, війни, стихійними лиха та забудовники. Краще від інших збережені Байковий цвинтар у Києві та Личаківський цвинтар у Львові. Але ще не побачили світ фундаментальні видання, присвячені іншим національним пантеонам у провінції. Причому об’єктом дослідження науковців має стати історія формування цих кладовищ, появи окремих могил, біографії небіжчиків, епітафії та намогильні пам’ятки, як це здійснено у рецензованому виданні.
І не лише в Україні, адже є багато поховань відомих українців є у Москві, Санкт-Петербурзі, інших містах Росії. У невеликому за обсягом довіднику про цвинтар еміґрантів у Сен-Женевьєв де Буа біля Парижу вказані дані про колишніх киян письменника Віктора Некрасова та хореографа Сергія Лифаря, чи поета Олександра Галича, народженого в Катеринославі.
За часів громадянської війни в Україні 1917-1921 рр. і комуністичного режиму на землях України зникла величезна кількість поховань і кладовищ, які мали визначну цінність. У Києві — Аскольдова могила — некрополь, на якому знайшли останній притулок представники української аристократії, відомі науковці, письменники, громадські діячі, військові. Знесення старовинних кладовищ і забудова цих територій у країні, влада якої «боролася з минулим», сприймалося цілком природно.
З урахуванням такого стану сам цвинтар св. Андрія і його опис набирають національного значення як спроба зберегти не лише для рідних, а й для усього народу, для історії пам’ять про людей, котрі присвятили себе Україні і навіть за її межами залишилися українцями до останніх днів життя. Прикметно, що перша зустріч видання «Цвинтар Церкви-пам’ятника св. Андрія Первозванного у Савт-Бавнд-Бруку та Лева Хмельковського з читачами відбулася у Черкасах на початку липня ц. р. І це не випадково. Адже на цвинтарі у Нью-Джерзі поховані чимало уродженців Черкаського краю, котрі прославили Україну на весь світ. Це — письменники Докія Гуменна і Тодось Осьмачка, літературознавець Юрій Павленко з Умані, вдова Михайла Драй-Хмари Ніна, педагог із Черкас Олексій Запорожець, леґендарний головний отаман Холодного Яру Іван Лютий-Лютенко. Жвавий інтерес викликали розміщені у книзі описи життєдіяльності відомих у світовому українстві постатей, котрі покояться на цьому цвинтарі, — Євгена Маланюка, Дмитра Донцова, Ніни Караванської, Тараса Бульби-Боровця, Ізидори Косач, Василя Григоровича та Василя Васильовича Кричевських, Наталії Лівицької-Холодної, Григорія Китастого, Петра Григоренка, Василя Барки та багатьох інших.
Учасники презентації відзначали про добре впорядкований довідковий матеріал, який дає змогу знайти те чи інше поховання. А також про достатньо високий поліграфічний рівень видання, яке надрукувало львівське видавництво «Свічадо». На зустрічі висловлювалася особлива вдячність нашому землякові Леву Хмельковському за проведену дослідницьку роботу, а також думка, що запропоноване видання слугуватиме методичною основою для подальшої активізації некрополезнавства в Україні.
Ілюстрований довідник «Цвинтар Церкви-пам’ятника св. Андрія Первозванного у Савт-Бавнд-Бруку, Нью-Джерзі» можна придбати в Консисторії УПЦ США, для чого треба вислати чек із позначкою cemetery на адресу: Ukrainian Orthodox Church of the USA, P. O. Box 495, South Bound Brook, NJ 08880.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply