Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Владика з Чернігова служить білорусам

Автор:

|

Січень 12, 2017

|

Рубрика:

Владика з Чернігова служить білорусам
Архієпископ Святослав і о. Зіновій Жолобак під час Служби Божої у Білоруській автокефальній православній церкві Жировицької ікони Матері Божої

Архієпископ Святослав і о. Зіновій Жолобак під час Служби Божої у Білоруській автокефальній православній церкві Жировицької ікони Матері Божої

Після Служби Божої 6 січня настоятель Білоруської автокефальної православної церкви Жировицької ікони Матері Божої у Гайленд-парку (штат Нью-Джерзі), митрофорний протоієрей о. Зіновій Жолобак прочитав парафіянам із тижневика «Міст» публікацію «Білоруси освятили прапор України». Парафіяни були зворушені увагою українців до Білоруської автокефальної православної церкви (БАПЦ), якої офіційно у Білорусі не існує. Щоправда, там діє суспільно-релігійне Білоруське християнське об’єднання ім. св. Софії Слуцької, мета діяльності якого — відновлення БАПЦ у Білорусі.
Історія цієї Церкви нагадує страдницький шлях Української греко-католицької церкви, переслідуваної більшовиками. Білоруська православна автокефалія почалася з часів Великого Князівства Литовського, коли князь Вітовт багато зробив для становлення Великолитовської православної митрополії. Біблія Франциска Скорини стала третьою у Європі та з’явилася майже на 100 років раніше від Біблії Івана Федорова. Церковний собор у Пінську 1791-го проголосив автокефалію Православної церкви. Однак білоруські землі захопила Російська імперія й автокефалія Церкви була ліквідована. Відтак, більшовики остаточно знищили БАПЦ. 1942 році під час Другої світової війни БАПЦ була відроджена, але вже 1944-го її єпископат був змушений еміґрувати. Наразі Білоруська православна церква проголошена екзархатом Російської православної церкви (РПЦ), канонічним підрозділом Московського патріархату, який ревно стереже свої впливи і не допускає визнання БАПЦ, яка офіційно діє лише за кордоном.
1948 року архієпископ БАПЦ Сергій (Охотенко) оселився в Австралії, а єпископ Василь — у Нью-Йорку. Єпископ Сергій був українцем з села Малі Горошки Житомирського повіту. За пастирську діяльність та українські національні переконання 1937-го більшовики заарештували архімандрита Сергія і вислали на примусові роботи до Бердянська, де той працював на рибних промислах, а з перших днів німецької окупації став настоятелем Мелітопольського собору та непохитним прихильником Української православної автокефалії.
Парафію БАПЦ у США заснували 1950 року еміґранти, котрі виїхали з Білорусі під час Другої світової війни. На початках свого існування парафія винаймала приміщення в Брукліні. 1956-го парафіяни придбали будинок сучасної катедри. 3 листопада 1957 року у катедрі відбулася перша урочиста Служба Божа. Катедральний собор Св. Кирила Туровського — головний храм БАПЦ, розташований у Брукліні.
6-7 січня ц. р. Різдвяні Служби Божі відслужив у Гайленд-Парку архієпископ БАПЦ Святослав (В’ячеслав Логін). Він народився 26 листопада 1964-го у Чернігові, в родині інженерів В’ячеслава та Людмили Логіних. 1986 року він закінчив Київський політехнічний інститут, також працював інженером. Сам він каже, що Чернігів багатий на православні святині, тому перебування у місті кличе до Церкви. У 1994-1999 рр. він навчався в Київській духовній семінарії Київського патріархату, а у 1999-2000 рр. вчився на теологічному факультеті Манітобського університету. 17 грудня 2000-го був висвячений у сан священика БАПЦ, в лютому 2008 року прийняв монаший постриг із іменем Святослава.
Архієпископ Святослав розповів, що хоча парафій БАПЦ у Білорусі не існує, однак у Гродно, Гомелі, Мінську, Вітебську, Слонімі, Світлогорську й інших містах збираються на спільну молитву віряни цієї Церкви. За кордоном парафії БАПЦ діють у США, Канаді, Австралії й Англії. Прагнення до автокефалії православних білорусів РПЦ переслідує ще жорсткіше, ніж в Україні. Архієпископа Святослава навіть не пускають до Білорусі. Тому з особливою вдячністю православні білоруси сприймають духовну опіку Київського патріархату і підтримку Української православної церкви США. Про це нагадує парафіянам у проповідях і молитвах о. Зіновій Жолобак, уродженець села Сваричів Рожнятівського району Івано-Франківської області. Про це говорив їм у своїй проповіді 7 січня архієпископ Святослав.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply