Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 16, 2022

Відбулося віртуальне святкування 95-ліття СУА

Автор:

|

Грудень 09, 2020

|

Рубрика:

Відбулося віртуальне святкування 95-ліття СУА
Головна управа СУА. Нью-Йорк, 2019 р.

Виявляється, що святкування в Zoom має також і свої переваги. Бо стільки цікавої інформації, чудових пісень прозвучало підчас відзначення 95-ліття Союзу українок Америки (СУА), що три години часу зовсім не здавалися довгими. І це велика заслуга організаційного комітету свята, особлива подяка ведучим Валентині Табаці та Христині Бойко, а також Роману Васьківу (технічне забезпечення, починаючи від компонування відеофільмів до вирішення IT-проблем в режимі on-line). Дуже теплу та родинну атмосферу започаткував владика Борис Ґудзяк, митрополит Української греко-католицької церкви, голова Філадельфійської архієпархії в США, який про СУА знає змалечку — пишається своєю мамою, котра була почесною союзянкою. Вітання від митрополита Антонія, глави Української православної церкви США, Павла Ґрода, голови Світового конґресу українців, Богдана Курчака, президента кредитівки «Самопоміч» у Нью-Йорку, Михайла Левківа, голови дирекції кредитівки NOVA в Кліфтоні (штат Нью-Джерзі), Юрія Симчика, головного операційного директора/головного секретаря УНСоюзу, продемонстрували чудову рису української діаспори — її релігійні, фінансові, громадські інституції дуже ефективно співпрацюють для користі української справи.
Маріянна Заяць, голова СУА, у своєму виступі окреслила основні віхи діяльности організації впродовж 95 літ її існування — освітні та культурницькі проєкти, проєкти суспільної опіки (перший — допомога жертвам повені в Карпатах 1926 року). Вона продемонструвала тяглість/наступність організації, вказуючи на поточні проєкти, які відповідають початковій місії організації. Посилаючись на ідеали СУА, які мали значення для минулих та сучасних поколінь та імміґрації українських жінок, п. Заяць наголосила, що «Майбутнє СУА може бути ТІЛЬКИ світлим». Сюрпризом для союзянок і друзів СУА стала презентація обкладинки книжки UNWLA 1925-2020. Women’s Community, Citizenship, and Commitment in the Ukrainian Diaspora, яка вийде в світ у середині 2021-го (автор — проф. Марта Кичеровська-Кебало). Колись проф. Марта Богачевська-Хом’як у своєму дослідженні «Білим по білому» (видане 1989 року) констатувала факт відсутності інформації про роль жінок в історії України. Тепер же це інші видання українських істориків заповнюють білі плями нашої історії. Такою й є мета Центру жіночих студій при Українському католицькому університеті у Львові. Його керівниця, проф. Галина Теслюк, у своєму привітанні зазначила, що завдяки СУА в Україні змінюється шкала цінностей, сприйняття жінок у житті, і побажала союзянкам бути непохитними, щоб жіночий голос був почутий.
«Духовне відродження України» — найновіший проєкт Союзу українок, метою якого є підтримка священників для Східної України. Потреба душпастирської праці на цих теренах війни є надзвичайною. Подяка та благословення від ректорів Волинської православної богословської академії Православної церкви України о. Вакіна і Київської Трьохсвятительської духовної семінарії Української греко-католицької церкви о. Жука, семінаристів, «Многая літа» у їхньому виконанні були особливо зворушливими для союзянок.
Надзвичайно цікаво було почути розповіді та вітання від партнерів СУА — це й американська організація Feeding America (СУА передав $31,500 в зв’язку з епідемією коронавірусу цього року), і Геннадій Фузайлов із Бостонської клініки Шрейнерс, яка очолює щорічну місію в Україні безкоштовно оперувати педіатричних постраждалих (СУА співпрацює з доктором Фузайловим понад десять років), інституції в Україні. Ми всі знаємо про Український музей в Нью-Йорку (заснований СУА 1967-го), але чудова презентація про виставки, майстерні, найрізноманітніші проєкти протягом його існування підтверджує думку про багатство української культури і про те, як добре, що в центрі столиці світу є інституція, де кожен охочий (не лише українець) може пізнати українську культурну спадщину.
Відділи СУА існують у 23 штатах, територіально близькі відділи творять округи. Статус вільного членства дає можливість приєднатися до СУА, якщо в місцевості проживання немає відділу. Кожна округа, віддалені відділення, вільне членство представили короткі відеофільми про історію, сучасні справи союзянок. І це було надзвичайно цікаво побачити самим союзянкам — скільки різних проєктів втілили в життя їхні посестри в усіх куточках Америки. Участь в американських етнічних фестивалях, організація «Вишиваних вечорниць», виставки про Голодомор у бібліотеках, конвенції в університетах, покази мод та історичного українського одягу, передача українських артефактів для музею імміґрації на острові Елліс, організація «Світличок» і «Різдвяної ялинки» (Чикаґо), допомога сиротинцям і студентам із малозабезпечених сімей, фінансова підтримка сімей полеглих в війні на Донбасі та лікування ветеранів цієї війни, купівля сучасного устаткування для лікарень, допомога потребуючим старшим людям в Україні й Америці. Фотографії кількадесятирічної давності, де молодими ще є бабусі теперішніх союзянок, і відеорозповіді, чому в СУА є цікаво, наймолодших членкинь — показала, що насправді Союз українок Америки об’єднує покоління й різні хвилі еміґрації. Формат віртуального святкування дав можливість бути разом учасникам із Нью-Джерзі та Техасу, Каліфорнії та Массачусетсу.
Леся Тополя (україномовна) і Романа Ляброс (головна й англомовна редакторка журналу СУА «Наше життя») в своїй презентації розповіли про те, як завдяки самим союзянкам твориться кожен номер. Слово голови, вісті з відділів, аналітичні статті і, звичайно, рецепти українських страв, сторінка «Нашим дітям» є цікавими для союзянок.
Справжньою окрасою святкування стали пісенні вітання з України. Народні артистки України Катерина Бужинська й Ірина Шинкарук, молоді, проте популярні Ірина Федишин і Христина Соловій, гурт Trioda відомі своєю участю в доброчинних концертах — тому близькі для союзянок. Проникливо звучали пісні «Гамерицький край» (у виконанні Христини Соловій), «Подзвони до мами» (Ірина Федишин), «Росте черешня» (гурт «Тріода»). Повними енергії й оптимізму були пісні «Калинові острови» (Ірина Шинкарук), «Україна — це ми» (Катерина Бужанська). Чудово відкривати для себе нові пісні, нові таланти, якими є така багата Україна!
Приємною несподіванкою для союзянок стало привітання від народного артиста України Петра Маги, в якому прозвучали такі слова:
«І ваші пожертви боролись з стихіями, коли у природи вривався терпець,
І там, де стежки поспліталися з війнами, прийшла допомога від ваших сердець.
Вже майже сто років триває дорога, в якій добра воля і щира любов.
Ви нам помогли повернутись до Бога в лісах атеїзму, і вирі церков.
Звичайно, приємніше в тихому скверику, а ви дев’яносто і п’ять, як в бою…
Так впертий Союз українок Америки виконує чесно роботу свою».
Під час святкування зібрали близько $36,000 — за це велика подяка всім меценатам. Хочемо запевнити всіх, хто підтримує СУА, що ваші пожертви будуть втілені в добрі справи.
Як повідомляв «Міст», Центральний державний архів зарубіжної україніки з нагоди 95-річчя СУА представив добірку документів про роботу.

Орися Сорока

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply