Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

Відома українська поетеса Наталка Білоцерківець розповіла про українську літературу в час змін і випробувань

Автор:

|

Квітень 07, 2016

|

Рубрика:

Відома українська поетеса Наталка Білоцерківець розповіла про українську літературу в час змін і випробувань
Наталка Білоцерківець підписує свою книжку

Наталка Білоцерківець підписує свою книжку

Нещодавно відбувся заключний виклад весняного семестру лекцій Релігійного товариства українців католиків «Свята Софія» в США й Осередку праці Наукового товариства ім. Шевченка у Філадельфії. Цього вечора з доповіддю на тему «Українська література в час змін і випробувань» виступила Наталка Білоцерківець, відома українська поетеса. Як зазначив академік Леонід Рудницький, авторка, котра належала до групи «вісімдесятників», уже в ті глухі часи завдяки чітко сформованій власній думці, начитаності та інформованості в тій чи тій тематиці виробила собі реноме «річ у собі».
Закохана у літературу як вияв культури, п. Білоцерківець фахово та поетичним трепетом накреслила основні, хоча й умовні, періоди становлення новітньої української літератури. Подібно до історії України, котру, за словами Володимира Винниченка, «не можна читати без брому», вся українська культура впродовж довгого часу залишалася незнаною для світу. Однією з ключових причин цього було довготривале нищення та переслідування її творців і творінь. Попри те, вже від другої половини ХІХ ст. зокрема через прозу Панаса Мирного, прозу та поезію Івана Франка, поетичні драми Лесі Українки, творчість Ольги Кобилянської, Михайла Коцюбинського та Василя Стефаника, письменників 1920-х рр. (доби «Розстріляного відродження»), «шістдесятників» і «вісімдесятників» українське красне письменство проявило себе як повноцінна складова сучасної європейської літератури, в контекст якої вписуються й представники сучасності — Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Сергій Жадан та інші. Цікаво, що зараз активно розвивається жанр жіночої прози, яка у позитивному значенні слова є феміністичною, адже в її основі стоїть жінка як особистість, до котрої слід ставитися з такою ж повагою, як і до чоловіка. Прикметно, що культура жодної європейської держави не мала такої творчої плеяди жінок-творців високої літератури, як українська — Леся Українка, Ольга Кобилянська, Олена Теліга, Ліна Костенко й інші. З інших царин культури в сучасній Україні жваво розвивається кінематограф, образотворче мистецтво та музика.
Сучасні реалії українців як в Україні, так і в діаспорі, відкривають нові можливості для розвитку української культури на рідних землях і в світі. Так, революційні та воєнні події в Україні зродили окремий жанр лірики, що описує життя мешканців Донбасу як частини українського народу. Серед творців цієї тематики — Любов Якимчук, Василь Голобородько і Сергій Жадан. З’явилася якісна документальна «воєнна» проза. У контексті світового українства слід згадати авторів, котрі хоч іноземною мовою, але пишуть твори на українські теми — Аскольд Мельничук, Олександр Мотиль, Катя Петровська, Жанна Слоньовська та Дженіс Кулик-Кіфер. На думку п. Білоцерківець, весь цей матеріал має стати частиною української культури в її широкому контексті, а завданням українців за кордоном є популяризація українського питання у світі для остаточного розвінчання міфу про те, що Україна — це ніби Росія, і для утвердження української культури як вагомої складової культури світової.
На завершення поетеса зачитала вибрані поезії з авторської збірки, яка є частиною «Української поетичної антології» (видавництво А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА). Це — вірші, написані у різні періоди творчості Наталки Білоцерківець: «Сто років юності», «Спотикаючись між зірок», «Ми помрем не в Парижі», який став шлягером українського музичного гурту «Мертвий півень», Hotel Central, «Дівчина з кав’ярні» та «Саксофоніст». На завершення Наталка Білоцерківець відповіла на запитання про стан дитячої літератури в Україні й ідеологічні та творчі паралелі між «шістдесятниками» та «вісімдесятниками».
Прес-служба Товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply