Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Відбулася конференція про УПА

Автор:

|

Травень 10, 2012

|

Рубрика:

Відбулася конференція про УПА

Заходами Центру американсько-українських відносин (ЦАУВ), Українського конґресового комітету Америки, Організації оборони чотирьох свобід України (ООЧСУ) і Товариства колишніх вояків Української повстанської армії в четвер 3 травня ц. р. в Університеті Нью-Йорка відбулася конференція до 70-ї річниці оформлення Української повстанської армії під заголовком «Нескорені: спадщина Української повстанської армії (1942—1950)».

Конференцію відкрив і провадив політолог Володимир Зарицький, голова ЦАУВ, який указав на важливу історичну роль УПА, а також підкреслив її винятковість серед партизанських рухів і армій недержавних народів своєю чисельністю та довготривалою боротьбою.

Головну доповідь виголосив Володимир В’ятрович, колишній головний архівіст Служби безпеки України та директор Дослідчого центру визвольної боротьби України, який у розлогому виступі українською мовою (англійською перекладав Микола Грицковян) представив визвольну боротьбу українського народу, зокрема в Західній Україні, після програних визвольних змагань 1918—

1920 рр. від часу створення Української військової організації аж до кінця довголітньої діяльності УПА, яку оформила Організація українських націоналістів і яка, за даними радянських архівів, відбула останній бій із ворогом аж 1960 року. Доповідач — визначний знавець цього періоду історії з націоналістичних джерел, але, крім того, він користувався матеріалами радянських архівів. У доповіді було чимало нової цікавої інформації, а також аналітики в історичному порівняльному контексті. За радянськими обчисленнями, майже півмільйона осіб було вбито, заарештовано чи заслано за службу в УПА чи допомогу їй.

Опісля виступали співбесідники, які доповнили головну доповідь окремими підтемами стосовно УПА. Оксана Кісь, старший науковий працівник Інституту етнології Національної академії наук України (НАНУ), сконцентрувала увагу на ролі жінок в УПА. Оксана Юркова, провідний науковець Інституту історії НАНУ, представила дослідження свого інституту, зокрема про діяльність УПА, ознайомивши присутніх з інтернет-сторінкою свого інституту. Ігор Мірчук, старший науковець Шкільної ради штату Пенсильванія, зосередився на людських ресурсах і інфраструктурах, на які покладалася УПА, вказуючи, зокрема, на унікальність цього українського партизанського руху, який діяв винятково на підставі бажання допомогти власному народу без підтримки чужинців.

Аскольд Лозинський, голова Світової конференції українських державницьких організацій, змалював образ УПА на підставі публікацій західної преси, неукраїнських джерел, у площині її чисельності та довготривалості, а також впливу на майбутні покоління спершу серед в’язнів радянського ГУЛАГу, а також пізнішої діяльності так званого ди­сидентського руху.

Після перекуски відбулася жвава дискусія. Треба відзначити велике зацікавлення учасників. Конференц-зала, де відбувалася конференція, була переповнена українцями та неукраїнцями старшого й навіть юного віку.

Пресова референтура ООЧСУ

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply