Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

Від темряви до світла: живопис Михайла Туровського

Автор:

|

Листопад 06, 2019

|

Рубрика:

Від темряви до світла: живопис Михайла Туровського
Червона земля

В Українському музеї у Нью-Йорку з 27 жовтня працює ретроспективна виставка «Від темряви до світла: живопис Михайла Туровського», мистецька кар’єра якого почалася ще в Радянській Україні. Спеціально до виставки видали ілюстровану брошуру з нарисом Василя Махна, куратором виставки. На виставці відвідувачі можуть побачити полотна, створені Михайлом Туровським упродовж 40 років життя в США.
Михайло Туровський народився 1933 року в єврейській родині у Києві. У дитинстві пережив страхіття Другої світової війни. Родина Туровських, евакуювавшись із української столиці, пережила воєнне лихоліття в Узбекистані. Після війни Туровські повернулися до України. Михайло Туровський здобув ґрунтовну академічну художню освіту в Київському художньому інституті, у час, коли повоєнне покоління в Європі та США заявляло про переосмислення світогляду та традиційних мистецьких концепцій. У художньому середовищі 1960-х рр., пише Василь Махно, відбувалася очевидна боротьба між традицією та новаторством. Формування Туровського-художника відбувалося в середовищі «шістдесятників» — покоління, яке досягло найвищого творчого злету в постсталінські 1960-ті. Це був культурний прорив і виклик тодішній владі, яка обстоювала єдиний метод у мистецтві — соціалістичний реалізм. Незважаючи на хрущовську відлигу та період послаблення цензури, шістдесятники зазнали репресій та арештів, серед яких було чимало осіб із мистецького середовища Туровського. Розуміючи наслідки такого перебігу подій, 1979 року Туровський перебирається з родиною до США.
Відродження Туровського як художника відбулося в Нью-Йорку в переповненому мистцями та галереями мегаполісі. Туровському довелося для самоствердження переосмислити творчий шлях і досвід. Мистецькі пошуки в нових умовах проходили різними напрямами, тому видозмінювався, притаманний Туровському, стиль живопису. Саме на ці видозміни в кар’єрі Туровського звертає увагу куратор виставки, пишучи про хронологічне розмаїття виставлених полотен.
На виставці глядач побачить твори Туровського про дві основні трагедії ХХ ст., які торкнулися українців та євреїв: Голодомор початку 1930-х та Голокост 1940-х рр. Більшість картин Туровського — це експресія гарячих кольорів і густі, сміливі мазки, які особливо помітні в циклі картин про соняшники з українським лейтмотивом дивовижних пейзажів, текстурній урбаністиці Нью-Йорка й еротиці жіночого тіла. Однією з основних емоційних тем виставки Михайла Туровського — тема материнства, яку подано як глибоку символіку земного існування. Жінки, жіноче тіло часто з’являються на полотнах художника, зазначає п. Махно, вважаючи, що Туровський «намагається осягнути повноту світу за допомогою форми жіночої фігури».
Прес-служба Українського музею у Нью-Йорку

На виставці «Від темряви до світла: картини Михайла Туровського» демонструють понад 60 творів великого формату за період від 1979 року. Виставка діятиме до 22 березня 2020-го.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply