Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 28, 2021

Ветерани поставили пам’ятник

Автор:

|

Травень 14, 2015

|

Рубрика:

Ветерани поставили пам’ятник

Пам’ятник українським американським ветеранам

Ще недавно біля української православної церкви-пам’ятника в Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі) була лише табличка з написом про те, що на цьому місці буде встановлено пам’ятник Українським американським ветеранам (УАВ). Але минуло зовсім трохи часу – і ось пам’ятник із чорного мармуру вже стоїть на визначеному місці. Освячення його планується на 3 жовтня‚ а доти ще буде виконано низку опоряджувальних робіт.

Окремі станиці УАВ встановили пам’ятники в Юніоні та Кліфтоні цього штату‚ двічі на рік біля них проводять урочисті церемонії‚ але крайового обеліска досі не було. 21 жовтня 2004 року під головуванням Анни Кравчук, новообраного крайового командира УАВ, відбулася перша зустріч комітету. Його почесними провідниками було обрано митрополита Української православної церкви (УПЦ) США Костянтина й митрополит-архієпископа Української католицької церкви США Стефана. Тепер співголовою комітету поряд із п. Кравчук став Єпископ Даниїл — також ветеран УАВ. Почалося втілення в життя ідеї‚ яку свого часу подав Стефан Віхар, активіст УАВ.
2005-го Анна Кравчук оголосила, що національний пам’ятник на честь українців, котрі служили у Збройних силах США, буде споруджений на Українському православному цвинтарі св. Андрія, де збиратимуться ветерани, щоби згадати своїх побратимів і відзначити внесок українців у історію воєн США. Пропозицію схвалила Консисторія УПЦ США, зокрема тодішній архієпископ, а тепер митрополит Антоній.
Після обговорення пропозиції з іншими провідниками УПЦ було визначене місце для пам’ятника. При цьому наголошувалося, що саме Савт-Бавнд-Брук є знаковим місцем в історії американської революції як садиба Гендрика Фішера, керівника делеґації Нью-Джерзі на Континентальному конґресі, а сам п. Фішер похований на цьому ж українському цвинтарі.
Відбувся конкурс проектів пам’ятника‚ у якому переміг відомий графік Іван Яців із Канади. На двох стелах розміщено герб США, п’ять медальйонів із символами родів військ США, символ УАВ і напис золотими літерами: «Присвячується усім українським американським чоловікам і жінкам, які служили у Збройних силах США».
Остаточне оформлення пам’ятника триває, і пожертви на цю шляхетну справу можна надсилати на адресу: UAV National Monument Committee‚ P.O. Box‚ 5058 Somerset, NJ 08875-5058.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

 • BlackStork

  ***
  Душі скорботи вистраждана мить.
  Нас подих змусила затамувати.
  Коли говорять душі – світ мовчить.
  З живими мертві вміють розмовляти.
  Вони наш світ земний оберігають.
  Радіють нашим радощам в житті.
  І часом потай з раю прилітають.
  Дослухайтесь. На правому плечі …
  Березень 2015

 • BlackStork

  ***
  Лелека чорний не кружляй над моїм домом.
  Не обіцяй забав минулого життя.
  Твій щемний спів на серці сумом, в горлі комом.
  До безтурботних днів не буде вороття.
  Лелека чорний не сідай на мою хату.
  Дарма ти з вирію до мене поспішав.
  Тобі радіти не судилося солдату.
  В далеку путь іти до війська час настав.
  Лелека чорний твої крила наче доля.
  Над Україною летять в височині.
  За Батьківщину, її щастя, її волю.
  За рідну землю б’ються хлопці на війні.
  Лелека чорний дай удачу на дорогу.
  На твою варту залишаю рідний край.
  Я повернуся як здобудем Перемогу.
  Тоді для мене свою пісню заспівай …
  03.05.2015