Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 26, 2022

Вечір вшанування Шевченка та Патріарха Сліпого

Автор:

|

Березень 20, 2014

|

Рубрика:

Вечір вшанування Шевченка та Патріарха Сліпого

Релігійне товариство українців католиків «Свята Софія» США й Осередок праці НТШ у Філадельфії 6 березня вшанували пам’ять двох великих синів України — Тараса Шевченка (1814-1861) із нагоди 200-ліття від дня народження й Патріарха Йосифа Сліпого (1892-1984) у 30-ті роковини відходу у вічність.
У рамках вечора присутні заслухали доповідь «Нема пророка в своїй країні»: Тарас Шевченко і Патріарх Йосиф Сліпий» д-ра Ірини Іванкович, котра проаналізувала вплив Кобзаря на формування національно-християнського світогляду Ісповідника Віри. Як зазначила доповідачка, чимало паралелей можна провести між цими Велетами Духу, вигнаними з власної землі Пророками свого народу: тут – і віра в Бога, і любов до науки, і боротьба за правду, і безмежний патріотизм, й ув’язнення, і заслання поза межі України, і смерть на чужині, і, врешті, повернення на рідну землю після смерті. В ім’я правди, із любові до України та з безмежною вірою у Всевишнього кожен із них — добровільно та смиренно — приймає хрест терпіння, лжесвідчення та вигнання, щоби вкотре підтвердити біблійну істину — «нема пророка в своїй країні».
Слова, які Патріарх Йосиф свого часу сказав про Тараса Шевченка: «Любов до Бога, сплетена з любов’ю до України, оце його найвищий життєвий ідеал, життєве завдання і життєве змагання» – доповідач застосувала й до самого Блаженнійшого. Подібно як через усі твори Тараса Шевченка червоною ниткою проходить мотив любові до України, так і проповіді Патріарха Йосифа на чужині в той чи інший спосіб віддзеркалюють його синівське вболівання за долю Батьківщини та його мовчазної Церкви-Страдниці.
Блаженнійший вважав Шевченка «генієм українського народу», а «Кобзар» був для нього «філософією в стихах і книгою життєвої мудрости». Патріарх Йосиф достеменно знав творчість Кобзаря: він цитував напам’ять не лише загально знані для українців «Заповіт» і «Думи мої», а й уривки з поем «Послання», «Сон» і «Неофіти».
Найдокладніший аналіз творчості Шевченка Патріарх Йосиф подав у двох «Словах» із нагоди відкриття пам’ятників Кобзареві в Буенос-Айресі 5 грудня 1971-го та в Римі — при Українському католицькому університеті 18 червня 1972 року, де Блаженнійший побував особисто. Звертаючись до присутніх в Арґентині, Патріарх провів паралель між життям Кобзаря й історією Руси-України, наголосивши, що віра в Бога була невід’ємною частиною життя й творчості Шевченка. Пієтизм Кобзаря, на думку Патріарх Йосифа Сліпого, є закономірний, адже «читав він залюбки «Наслідування Христа» та жив християнською, католицькою аскезою. Віра у всемогутність Божу піддержувала його, хоч часом серед болю і горя виривався крик одчаю, «немовби Бога вже не знав». Але це минало, і віра в Бога брала верх в житті та творчості».
Звертаючись до присутніх на відкритті пам’ятника Кобзареві перед Інститутом св. Климента Папи в Римі, Патріарх Йосиф зазначив, що «перед ним не повинно бракувати видного образу Шевченка як ґенія українського народу, речника його християнських стремлінь, творчости і неустрашимої боротьби за найвищі і найблагородніші права людини і суспільного ладу, опертих на справедливості і Христових засадах моралі… Його маєстатичний заклик: «Учітеся, брати мої… Своєї не чужої мудрости» нехай нагадує кожному студентові цей не лише особистий, але і всенародній обов’язок, коли він переступає оці університетські пороги».
Доповідач звернула увагу на оригінальність цього монумента, що його виготовив проф. Уґо Маццеї. Шевченко-трибун постає перед нами зодягнений у римську тоґу, тримаючи в лівій руці «Кобзаря»; права рука піднесена вгору як заклик поета до своїх дітей звернути увагу на важливість знання й освіти. Символіка римської тоґи вимовна не лише тим, що пам’ятник споруджено у Вічному Місті, а й тим, що Рим є місцем дії християнської поеми «Неофіти», яку Шевченко написав 1857 року в Новгороді. Тому у своєму слові Патріарх зосередив увагу на аналізі твору, у якому поет «оспівав мучеництво перших християн у Римі, і то з ніжною любов’ю та співчуттям Патріархові особливо імпонувало християнське начало творчості Шевченка, а його поетичну творчість Блаженнійший використовував у численних проповідях, посланнях та пастирських листах як дороговказ для українців в Україні та на поселеннях, закликаючи їх бачити у ній знак «єдности… великого Українського Народу» і спонуку «національної свідомости».
І. Іванкович представила присутнім унікальні рукописи Патріарха — уривок із поеми «Неофіти», оригінал якого зберігається в Центрі студій спадщини Блаженнійшого, і вибрані сторінки зі «Спогадів», копію яких кардинал Йосиф Сліпий передав на зберігання Леонідові Рудницькому, голові товариства «Свята Софія».
Того ж вечора академік Рудницький презентував книжку «Серця живе джерело. Антологія поезій, присвячених Блаженнійшому Патріарху Йосифу Сліпому», яка побачила світ наприкінці 2013 року в Івано-Франківську з нагоди 50-ліття звільнення з неволі цього Ісповідника віри.
Видання є третім, доповненим і виправленим (два попередніх — 1995-го і 2000-го), у ньому зібрано й запропоновано читачам усе найкраще з поетичного доробку 19 авторів як з України, так і з діаспори. Cеред них — Зоя Когут, Євген Іванків, Леся Храплива-Щур, Роман Завадович, Леонід Полтава, Василь Прийма, Анна Максимович, Богдан Стефанишин та інші. Своїм художнім словом поети створили самобутній образ Блаженнійшого Патріарха Йосифа Сліпого — Людини, Громадянина, Ісповідника Віри Христової, життя та діяльність якої були цілковито складені на вівтар служіння Церкві, українському народу й Україні. Упорядниками книги є академік НАНУ Леонід Рудницький і директор Інституту філології Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника проф. д-р Степан Хороб. У книжці також вміщено ґрунтовну статтю Ірини Іванкович «Літературні виднокола Патріарха Йосифа Сліпого», а ціле видання є збагачене репродукціями картин відомого мистця діаспори Юрія Гури. Антологію видано за сприяння релігійного товариства українців католиків «Свята Софія», саму ж презентацію супроводжував перегляд слайдів.
Прес-служба товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply