Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 14, 2021

УКУ — важливий інструмент світового українства

Автор:

|

Листопад 13, 2019

|

Рубрика:

УКУ — важливий інструмент світового українства
Учасники бенкету

У Нью-Йорку вже вшістнадцяте відбувся доброчинний бенкет приятелів Українського католицького університету (УКУ). Цього року захід став рекордним за кількістю учасників — 262 особи.

Роберт Бринклі

Доповідачами на цій урочистій події були Роберт Бринклі, посол Великої Британії в Україні у 2000-х рр. і сенатор УКУ, та архієпископ Борис Ґудзяк, митрополит Філадельфійської архієпархії Української католицької церкви в США, президент УКУ. Якщо владику Ґудзяка через його відомість представляти не треба, то про Роберта Бринклі варто сказати, що на цю подію він прилетів зі Лондона, де свого часу розвинув філію Українського католицького університету, очолив її, увійшовши також і до наглядової ради УКУ в Україні. Саме завдяки наполегливій праці п. Бринклі філія УКУ в Великій Британії тепер розвивається швидкими темпами.

Архієпископ Борис Ґудзяк

Святкову програму бенкету вели Джон Курі й Ольга Зарічинська. Пан Курі — колишній президент Української католицької освітньої фундації (УКОФ), був при самих джерелах УКОФ із 1996 року, помагав у її створенні, впродовж багатьох років працював у ній на різних посадах. Пані Зарічинська — керівник відділу розвитку УКУ, в неї надзвичайно насичена програма перебування у Північній Америці, яка розпочалася 18 жовтня з єпархіального бенкету в Пармі (штат Огайо) й триватиме до 2 грудня. Як розповіла сама гостя з України, загалом їй доведеться здійснити понад 20 авіаперелетів у різні міста США та Канади, причому не тільки на заходи приятелів УКУ, а й на наукові події (зустрічі та конференції) в кількох університетах.

Джон Курі

«Коли ми зустрічаємо нових студентів в УКУ, я їх прошу, щоб вони працювали над тим, аби завчити два слова: «Дякую» і «Перепрошую», — розпочав свою промову владика Ґудзяк. Він наголосив на тому, що треба бути вдячним, особливо Богу, за вчинене тобі добро й треба вміти вибачитися та зупинився на важливості понять «дякую» та «пробач» у сучасному світі.
Пізніше, підбиваючи підсумки доброчинного бенкету в розмові з кореспондентом тижневика «Міст», митрополит звернув увагу, що цього року було багато нових людей, багато молоді. «Це дуже важливо, — зазначив він, — бо в багатьох організаціях діаспори молодь відсутня». І продовжив: «Завжди зворушений щедрістю людей. Приятелі УКУ працюють на «всіх фронтах», в різних організаціях, дехто вже по 50-60 років. Щиро їм вдячний за теплоту і щедрість. Світ ніколи не був таким українським, як сьогодні, й Америка ніколи такою не була, до цього вона навіть не чула назву «Україна». Тому це наш час, наша пора. УКУ є важливим інструментом світового українства для його внеску у розвиток людства в ХХІ ст.». Владика також наголосив, що він завжди разом із УКУ. Перебуваючи у Франції, по шість-сім разів на рік відвідував університет. За чотири місяці перебування в Америці був уже двічі в УКУ й наступні рази планує відвідати заклад у грудні та в лютому.
Варто зазначити, що УКУ не отримує фінансової підтримки від українського уряду, а фінансування його освітніх і наукових програм повністю залежить від допомоги благодійних фондів і приватних донорів. Середні витрати для студентів магістратури в УКУ становлять близько 3 тис. USD на рік. Щороку університет встановлює стипендії для студентів і ці виплати за навчання змінюються залежно від програми. Так на 2019/2020 навчальний рік вони становлять від приблизно 500 USD за деякими гуманітарними науками до 2 тис. USD у галузі інформатики. Крім цього, УКУ прагне створити оптимальні умови для професійного розвитку викладачів, якісного академічного дослідження, участи в міжнародних конференціях, спільних проєктах, а також викладання та стажування у провідних світових університетах. Оплата, яку вносять студенти за навчання, покриває приблизно третину реальної вартости. Решту коштів, необхідних для діяльності університету, в т. ч. зарплати персоналу, підтримку інфраструктури та нові проєкти розвитку, УКУ отримує завдяки підтримці партнерів — благодійних фондів і мережі приватних благодійників у всьому світі. Тому такі доброчинні бекети мають велике значення для університету.
Слова щирої вдячності за щедру підтримку УКУ висловила під час бенкету Ольга Зарічинська. «Ця чудова тепла атмосфера, що панує серед друзів УКУ, які впродовж багатьох років підтримують університет, вражає», — сказала вона і водночас задала запитання: «Для чого діаспорі підтримувати УКУ, який працює в Україні, а не котрийсь локальний українських закладів тут? Відповідь дуже проста, бо українці у світі складають єдине замкнуте українське коло, і допомога одному сегменту цього кола стає добром для всього українського загалу». Як приклад, представниця УКУ згадала співпрацю університету з «Пластом», СУМ, українськими школами тут, в діаспорі. «Ми намагаємося їх посилити й допомагати чим можемо, в цьому напрямі хочемо робити все більше і більше. Тому потрібні спільні зусилля, щоб виховати моральних, патріотичних лідерів, фахівців різних галузей. Ми формуємо майбутнє для України й для всього українського суспільства загалом. Дякуємо тим, хто вірить у це і поділяє ці цінності», — зазначила п. Зарічинська.

Оксана Муха

Під час доброчинного бенкету відбувся тихий аукціон ікон і ґерданів — традиційних українських кольє. Усіх присутніх зачарував спів Оксани Мухи, заслуженої артистки України та переможниці конкурсу «Голос країни-2019», котру тут назвали послом української пісні. Своїм співом співачка торкнулася до душі кожного з учасників бенкету, збагатила їх особливим естетним натхненням. Після закінчення бенкету чимало його гостей ще довго продовжували спілкування вже в неформальній атмосфері.

Іван Бескид, світлини Романа Верхняка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply