Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Українці в США винайшли метод діагностики та лікування раку

Автор:

|

Лютий 13, 2019

|

Рубрика:

Українці в США винайшли метод діагностики та лікування раку

Олена Таратула-Богун

Учені університету штату Ореґон працюють над перспективною нанотехнологією діагностики та лікування раку. Очолюють дослідження українські науковці. Подружжя Олена й Олег Таратула винайшли метод, який дозволяє виявляти злоякісні пухлини на ранній стадії та видаляти з організму всі ракові клітини.
Наномедицина перебуває серед пріоритетних галузей розвитку медицини майбутнього. Технології наночастинок допомагають діагностувати, попередити чи вилікувати хворобу. У Сполучених Штатах на цю галузь покладають неабиякі сподівання та фінанси.
Серед найперспективніших розробок Тарантулів — нанотехнологія діагнозу та лікування ракових пухлин. Винахід, що допомагає виявити пухлину на ранній стадії і видалити з організму всі ракові клітини, має високі шанси потрапити в американські лікарні.
Речовина, яка знаходить в організмі ракові клітини, допомагає їх візуалізувати і навіть знешкодити. «Наночастинки використовують для достачання барвника до ракової пухлини, щоб діагностувати рак, спостерігати за його ростом, і також, коли рак видаляється, щоб зробити так, аби нічого з ракової пухлини не залишилось у тілі», — каже Кенон Шуман, дослідник із Ореґонського університету.
Чотири роки Олена та Олег Таратули вони випробовували різні варіанти синтезу речовин і те, що шукали, як виявилось, має надзвичайно простий склад. «Барвник — в органічному розчиннику, а полімер — у воді. Коли ми їх змішуємо разом і випаровуємо органічну частину, вона дає нам ці наночастинки, — розповідає проф. Олена Таратула-Богун. — Під дією світла вони можуть знайти і візуалізувати ракову пухлину, а також продукувати тепло, яке і вбиває ракові клітини».
Свій винахід дослідники з успіхом випробували у лабораторії, названій на їхню честь. «Ось у цю білу мишу лікарі ввели речовину, яку виробили в лабораторії Таратул. Минуло 24 години. Онкохвора миша має пухлину на задньому стегні. І ця пухлина в останні години вбирала в себе цю речовину. Тепер через камеру з інфрачервоним світлом можна бачити, де найбільше накопичена ця речовина. Відтак лікарі будуть знати, яку ділянку тканини потрібно видаляти», — пояснює Ярина Матвійчук, журналістка, котра побувала в лабораторії Таратул.
Тепер дослідники працюють над тим, аби почати клінічні випробування. Олена доводить, речовина цілком безпечна для людини. Вони наголошують, видалити злоякісні пухлини цілком є дуже важливо. «Той рак, що лишився невидаленим, його клітини продовжують рости, і це спричиняє повернення цієї хвороби. І якщо рак повертається, є великий ризик, що з’явиться стійкість до хіміотерапії», — запевняє д-р Шуман.
Для тривалих досліджень науковцям потрібно чимало ракових клітин. Їх вирощують у спеціальній кімнаті, в якій створили стерильне середовище. Кілька комп’ютерів, холодильник, шафки для зберігання клітин. «Ми вирощуємо тут ракові клітини, взяті з пухлин або з інших поверхонь, ось у цих пляшках. Коли клітини виростають, ми їх розділяємо, кладемо в іншу пляшку, де вони знову ростуть», — розповідає Анна Лоренц, аспірантка Ореґонського університету.
Чи це безпечно працювати з раковими клітинами? «Так, я маю захисний одяг, він трохи захищає мене від цих клітин. Але значною мірою він захищає ці клітини від забруднюючих частинок. Ось вони зараз у цій пробірці. Ми намагаємося не мати прямого контакту з ними», — каже аспірантка.
В інкубаторах створене ідеальне середовище для розмноження ракових клітин. «Клітини раку яєчників дуже швидко ростуть, а клітини раку простати повільно ростуть. Ми як науковці зацікавлені якомога швидше зробити аналіз, тому ми любимо працювати з клітинами раку яєчників, бо вони швидко виросли, ми зробили свої тести і знаємо, чи наночастинки працюють чи ні», — ділиться Олена Таратула-Богун.
У лабораторії Таратулів працюють десятеро науковців. Крім діагностики та лікування раку, вони також досліджують можливість вирощувати м’язи та проводити генну, термо- та фототерапію. Кенон Шуман каже, в жодній науковій лабораторії не почувався настільки по-родинному, як у Таратулів. «Ні, ми не друзі, ми не колеги. Ми — сім’я. У нас дуже дружній колектив, сміємось, плачемо, кричимо один на одного, це чудово. Я в багатьох лабораторіях працював раніше, і жодна з них не була настільки привітною, як ця», — запевняє він.
Науковці називають винахід Таратул «надзвичайно перспективним», він може змінити медицину майбутнього. «Ми насправді не маємо жодного ефективного способу сфотографувати ракову пухлину так, аби допомогти хірургу видалити абсолютно усі уражені раком клітини. І цей винахід може вирішити цю проблему. Він має великий потенціал стати успішним у використанні в лікарнях», — зазначає Адам Алані, професор Ореґонського університету. При цьому, каже він, у дослідників попереду найважливіший крок — перенести випробування з тварин на людину. Якщо тести спрацюють, винахід української пари з Ореґону допоможе рятувати життя мільйонів людей.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply