Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Українському православ’ю в США — 100 років

Автор:

|

Серпень 15, 2018

|

Рубрика:

Українському православ’ю в США — 100 років

Хресна хода у Савт-Бавнд-Бруку

Українська православна церква (УПЦ) США відзначила своє 100-річчя та 1030-ліття Хрещення Київської Руси-України. На триденні святкування до Сомерсету та Савт-Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі) приїхали гості з усіх куточків США‚ а також із Канади‚ Великої Британії‚ Австралії‚ Бельгії й України.
У залі виставок Консисторії УПЦ США урочисто відкрили ювілейну виставку «Українське православ’я у Новому світі: 100 років у США», яку підготував Історично-освітній центр (директор — Наталя Гончаренко). Водночас відбувся з’їзд Української православної ліґи, на який приїхало багато молоді. З ними зустрівся митрополит УПЦ США й усієї діаспори Антоній. «Особливо радісно бачити на з’їзді нашу молодь, бачити радість і надію на їхніх обличчях. Вони повні надії, відчувають, що для них немає нічого неможливого. Я їм завжди кажу: ніколи не змінюйтесь, зберігайте цю надію та позитивний настрій», — сказав він.
Після вечірньої Служби Божої, яку відслужили в храмі св. Андрія Первозванного, відбувся великий святковий концерт в Українському культурному центрі УПЦ США. Його провадила Наталя Гончаренко. До гостей звернувся з вітанням митрополит Антоній, котрий розповів про заснування УПЦ га теренах Америки, розвиток Церкви й її значення в утвердженні українського життя за океаном, духовній підтримці закордонного українства.
У першому відділенні концерту з програмою церковних піснеспівів виступив майже 70-річний український хор «Думка» з Нью-Йорку (дириґент — Василь Гречинський). Солістами були Олег Кукіль, Андрій Бакін, Микола Луцак.
У другому відділенні представили музично-театралізоване дійство «Нові початки», яке підготував Історично-освітній центр, а виконали ансамбль бандуристок Північної Америки (дириґенти — Оксана Родак і Оксана Зелінська) і танцювальний ансамбль «Київ» (мистецький керівник — Наталя Капелюх). Солістами на скрипках і бандурах були Тереня Кузьма, Леся Климченко, Роксолана Щепко. Під спів і музику на сцені тривало танцювальне дійство, учасники якого показали проводи українців з рідної землі в Америку, початки їхнього життя за океаном, заснування православних храмів і сучасне торжество Українського православ’я у США.
Концерт закінчився спільним виконанням учасників і гостей гімну «Боже, благослови Америку» (соліст — Рональд Літепло, акомпанемент — Лариса Гутникевич). Митрополит Антоній зі сцени ще раз привітав присутніх із святом і подякував організаторам та виконавцям концерту.
28 липня відбулася хресна хода, а біля церкви св. Андрія Первозванного відслужили Святу літургію за участі понад 100 священиків, яку очолив архієпископ Даниїл. Для розміщення сотень віруючих влаштували велике шатро. На жаль‚ у Службі Божій не брав участи митрополит Антоній‚ котрий напередодні‚ повертаючись із концерту‚ потрапив в автомобільну аварію і був травмований.

Митрополит Антоній із учасниками концерту

Відтак Консисторія УПЦ США поширила лист митрополита Антонія‚ у якому зокрема сказано: «Чекаю на операцію і хочу подякувати всім працівникам за прекрасно зроблену роботу на славу Божу під час святкування 100-ліття УПЦ США‚ за теплі слова підтримки та молитви за моє одужання. Хочу поділитися досвідом: ніколи не сідайте за кермо авта‚ коли змучені‚ не зважаючи на попередні успішні спроби. Люблю вас усіх, і хочу, щоб ви знали, що ваші думки і молитви про мене — велика підтримка для мене, і навіть більше‚ ніж ви собі уявляєте! Нехай благословить вас Господь! Антоній». Операція митрополита Антонія пройшла успішно.
Щодо самих урочистостей, то у святковій літургії за участі понад 100 духовних осіб також узяли участь митрополит УПЦ Канади Юрій, єпископ Антіохійської православної християнської архієпархії Іоан, єпископ УПЦ Канади Андрій, єпископ Грузинської православної єпархії Північної Америки Саба, котрі співслужили в присутності архієпископа Грецької православної архієпархії Америки, екзарха екуменічного Константинопольського патріархату Деметріоса. Співав змішаний хор під керівництвом д-ра Михайла Андреця з 12-х парафій УПЦ США, на літургії також були присутні ієрархи Української католицької церкви — єпископ Стемфордської єпархії Павло Хомницький і апостольський адміністратор Філадельфійської архієпархії Андрій Рабій, священики Римсько-католицької архієпископії в Нью-Йорку та Нью-Джерзі.
В Українському культурному центрі був влаштований святковий банкет. Зала на 550 місць була повна. На столах — волошки, соняшники, червоні троянди та стебла пшениці. На кожному місці були особисті запрошення, альманах 100-річчя та картки з моделлю церква св. Андрія. Після вступної молитви подали смачний обід.
Архієпископ Деметріос звернувся з промовою, у якій згадав, як наші предки прийшли у нові землі та створили новий світ для себе і своїх дітей, а найголовніше — зберегли віру, будуючи Церкву. Віце-президент Консисторії о. Віктор Вронський вручив архієпископові Деметріосові хрест та панагію на пам’ять про святкування цієї події.
Валерій Чалий, Посол України у США передав вітання від Президента України. «Ваше зібрання відбувається у час, коли ми святкуємо вікопомну дату — 1030-ліття Хрещення Київської Русі-України св. Володимиром — події, яка стала визначним етапом у становленні нашої державності, європейським вибором наших предків, — йдеться у листі Петра Порошенка. — Впевнений, що ваші молитви сприятимуть подальшій солідарності, духовному єднанню та взаємодії українців, які проживають у різних куточках світу». Посол подякував духівництву та мирянам за їхню активну церковну і громадську діяльність в ім’я України та задля отримання Україною томосу на створення Української помісної православної церкви.
Степан Качурак, президент Української національної федеральної кредитової спілки, вручив Консисторії УПЦ США чек на 30 тис. USD. Грошові дари також вручили: 9 тис. USD — о. Володимир Яворський від Української православної церкви в Портленді (штат Ореґон)‚ 10 тис. USD — о. Стівен Гутник від Української православної ліґи.
На святі були присутні закордонні гості — о. Богдан Матвійчук із Великої Британії‚ о. Михайло Соломко з Австралії‚ о. Віталій Дерев’янко з Бельгії й інші. У концерті взяли участь Українська академія танцю «Іскра» з Виппані (штат Нью-Джерзі)‚ танцювальний ансамбль «Барвінок» із Українського культурного центру в Сомерсеті (штат Нью-Джерзі) і фольклорний гурт «Коріння» з Нью-Палцу (штат Нью-Йорк).

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply