Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Українські жінки та війна РФ в Україні

Автор:

|

Жовтень 06, 2022

|

Рубрика:

Українські жінки та війна РФ в Україні
Лідія Микитин, Ірина Яросевич, Маріанна Заяць, Наталя Павленко, Катерина Левченко, Елізабет Трюдо, Оксана Кісь, Марія Дмитрієва, Софійка Зелик

Війна є неминуче нищівною для найбільш уразливих верств населення: жінок, дітей, людей похилого віку та людей із обмеженими можливостями. Війна, яку розв’язала Російська Федерація (РФ) в Україні, не є винятком. З кожним днем руйнування цивільної інфраструктури та погіршення гуманітарної ситуації в Україні стають болісно очевидними.
Потреба в допомозі залишається величезною. Тому в Союзі українок Америки (СУА) схвально сприйняли звернення офісу Елізабет Кеннеді-Трюдо, виконувачки обов’язки помічника державного секретаря США з глобальних громадських справ, із пропозицією провести круглий стіл щодо нагальних потреб українського жіноцтва.
Він відбувся 21 вересня ц. р. в Українському інституті Америки (УІА) в Нью-Йорку. Наталя Павленко, президентка СУА, провела його у співпраці з Маріанною Заяць, першою заступницею голови Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО) та членкинею Ради директорів Світового конґресу українців (СКУ). Від Державного департаменту у заході участь узяли: п. Трюдо; Ерін Козенс, провідна спеціальна помічниця; Нік Дінардо, керівник апарату.
Ключовими учасниками круглого столу стали троє гостей з України, які відвідували відкриття 77-ї сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН); Катерина Шевченко, урядова уповноважена з питань політики гендерної рівності; Оксана Кісь, стипендіатка програми ім. Фулбрайта Державного департаменту з України; Марія Дмитрієва з Центру розвитку демократії в Києві.
У круглому столі участь також узяли: Марта Кічоровська-Кебало, головна представниця СФУЖО в Економічній і соціальній раді ООН (ЕКОСОР); Ірина Яросевич, головна представниця СФУЖО при Департаменті глобальних комунікацій ООН; Софійка Зелик, представниця СФУЖО при ЕКОСОР.
Спостерігачами до заходу долучилися: Катерина Наливайко, президентка УІА; Лідія Зайнінгер, виконавча директорка УІА; Лідія Микитин, директорка з інформаційно-просвітницьких програм СКУ.
Післяобідній круглий стіл, який відкрила п. Павленко, відбувся в конференц-залі історичної будівлі ХІХ ст. Флетчер-Сінклерів, де з 1955-го розміщується УІА. Ірина Яросевич розпочала дискусію з пояснення необхідности говорити не лише про нагальні потреби, породжені сучасними звірствами РФ в Україні, але й візуалізувати відбудову України у післявоєнному майбутньому. Україна має перемогти, і це твердження задало тон усій дискусії.
Катерина Левченко пояснила, що теперішні випробування України почалися з російського насильства й аґресії 2014 року. Це спричинило перші хвилі масового внутрішнього переселення українців. Як і зараз, тоді жінки відчули на собі основний тягар цього переміщення та насильства — факт, врахований при створенні 2017-го урядової посади, яку зараз займає п. Левченко. У своїй роботі вона прагне забезпечити застосування принципів гендерної рівності в усіх інституціях і секторах українського суспільства. Діячка пояснила, що провідну роль у цьому процесі відіграє Національний план дій (НПД) України на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 (Жінки, мир, безпека). Другий НПД України (спершу складений на 2020-2025 рр.) оновився у серпні 2022-го, щоб врахувати потреби кількох категорій громадян, які безпосередньо постраждали від другого брутального вторгнення РФ в Україну від 24 лютого ц. р.
Тоді незліченна кількість громадян України постраждали від фізичного насильства у воєнний час, сексуального насильства та зґвалтування, торгівлі людьми з метою примусу до праці та сексуальної експлуатації, викрадення та зникнення на території РФ, а також потрапляння в російський полон. Катерина Левченко наголосила, що НПД є хорошою основою не лише для українських правозахисників, а й для міжнародних донорів, які шукають способів ефективно допомагати Україні.
Зосередження уваги на військових сексуальних злочинах призвело до підписання Рамкової програми партнерства між урядом України й ООН, що визначає спільні дії для надання допомоги тим, хто постраждали.
Марія Дмитрієва продовжила в тому ж руслі. Розглядаючи проблеми торгівлі людьми та сурогатного материнства, породжених російською аґресією проти України, вона наголосила на тому, наскільки глибоко сучасна війна зачепила кожного українця. Значною мірою ця ситуація є наслідком величезної кількости внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Західні реґіони України стали притулком для переважної кількості ВПО зі східної України, захоплених РФ. Переміщення призводить не лише до значних соціальних наслідків, а й спричиняє надзвичайний стрес для ВПО, який може довести до відчаю, залежності, емоційних проблем. Психологів і соціальних працівників, які можуть надати допомогу всім, хто її потребує, замало.
Крім того, переселенці дуже потребують фінансової допомоги та можливостей працевлаштування. Марія Дмитрієва навела приклад інноваційного проєкту, організованого Національною радою жінок для вирішення проблеми нестачі пального для транспортних засобів: майстерні з ремонту велосипедів, які створюють робочі місця для жінок, а також допомагають вирішити базову транспортну проблему, надаючи недорогий засіб пересування іншим жінкам, які цього потребують, приміром, медсестрам і соціальним працівницям, які виїжджають до сіл.
Оксана Кісь розповіла про складні обставини вищої освіти в Україні. Вона зазначила, що станом на серпень 2022 року 131 освітній заклад в Україні (5,5 %) зруйнований унаслідок обстрілів. Повністю переміщений професорсько-викладацький склад 72 закладів, які перебували під загрозою бойових дій та окупації. Загалом українські навчальні заклади втратили більше 20 % лабораторій, бібліотек і техніки. Доповідачка нагадала про статус України як технологічного лідера та зазначила, що російські атаки стратегічно націлені й на освітню та комунікаційну інфраструктуру.
Трохи більше половини навчальних закладів в Україні пропонують навчання дистанційно, решта — у гібридному форматі. Кількість українських студентів значно скоротилася: більше 24 тис. виїхали з України, що передбачає значний відтік інтелектуального потенціалу в майбутньому. Вони закінчуватимуть навчання та працевлаштовуватимуться за межами України. Існує й велика нестача вчителів. Відсутність доступу до Інтернету є критичною завадою для продовження викладання у школах: 80 % шкіл не можуть підтримувати онлайн-навчання. Деякі науковці знайшли тимчасовий притулок у західних університетах, де продовжують свої дослідження та викладають дистанційно; багато хто живе як ВПО в інших реґіонах України; дехто з найсміливіших залишаються в містах, що перебувають під загрозою бойових дій. Їхня героїчна самопожертва долає труднощі та нестатки, але постає питання, як довго освітяни (більшість із яких — жінки) зможуть це витримати.
Елізабет Трюдо визнала негайні та численні наслідки війни та підтвердила довготермінову прихильність Америки до України, завдяки якій остання матиме ресурси, необхідні для перемоги. Під час роботи в Пентаґоні вона спеціалізувалася на Україні і добре розуміє, що зброя є нагальною потребою. Та не лише зброя. Має відбуватися розслідування військових злочинів і повинні діяти ефективні санкції проти РФ. Вона зазначила, що п. Дінардо має досвід у боротьбі з торгівлею людьми. Вони обоє підтвердили, наскільки важливо почути голоси третіх сторін, крім США й України, з усіх питань, пов’язаних із наслідками війни РФ проти України.
Елізабет Трюдо наголосила на важливості зберігати активність проукраїнської спільноти, щоб продовжувати розповідати історію України, посилювати наратив про Україну, зміцнювати міжнародну солідарність і використовувати всі можливі засоби, щоб притягнути РФ до відповідальности. Вона рекомендувала стратегію зустрічей представників української громади з дипломатами інших країн для їхнього інформування про стан справ в Україні, особливо у зв’язку з жіночими питаннями та роботою місцевих неурядових організацій. Інформація потім має увійти до дипломатичних нот і входити до системи інформування національних урядів. Представниця Держдепартаменту пояснила, що важливо залучати країни Південної Америки й Африки до спільного фронту з метою якнайшвидшого припинення війни, ціну за яку платять люди по всьому світу.
За словами п. Трюдо, Кремль є майстром дезінформації і намагається представити війну як конфлікт між США та РФ. Вона закликала українські громади по всьому світу співпрацювати з міжнародними медіа, щоб донести до громадськости інформацію про природу війни.
Наприкінці зустрічі п. Зелик подарувала п. Трюдо українську писанку — знаковий символ України. Вона розповіла українську леґенду, згідно з якою світ існуватиме доти, доки люди розписуватимуть писанки. А також запросила людей та інституцій із усього світу надсилати писанки на виставку — щоб забезпечити виживання світу та щоб передати Україні всі зібрані писанки після закінчення війни.
Зі заключним словом виступила п. Заяць. Її посил був чітким: історично імперії розпадаються, настав час покласти край російській. Необхідно повністю відновити кордони України до 2014 року, а війна має завершитися нейтралізацією РФ. «Україна, — наголосила вона, — переможе, оскільки Україна й українці не мають іншого вибору, крім перемоги».
Як повідомляв «Міст», СУА передав стипендію 98-річній українці.

Пресслужба СУА

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply