Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

Українські ветерани вшанували побратимів

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

Українські ветерани вшанували побратимів

26 травня‚ у День па­м’я­ті‚ члени шостого посту організації «Українські американські ветерани» (УАВ)‚ який очолює Михайло Федірко‚ прибули до пам’ятника в Юніоні (штат Нью-Джерзі)‚ на якому викарбовано імена тих‚ хто брав участь у бойових діях американської армії в Другій світовій війні й інших збройних конфліктах. На обеліску увічнено Мирона Леськіва‚ Юліяна Гельбіґа‚ Михайла Киселика‚ Роберта Конопада та низки інших — загалом 67 прізвищ. Серед них є також почесні члени УАВ Василь Багрій‚ Степан Гарматюк‚ Михайло Матіяш‚ Андрій Чемій‚ Ґарольд Зедлер.

А прийшли до па­м’ят­ника лише троє ветеранів — Михайло Федірко‚ Володимир Боднар, Роберт Долан — і вдова Ігоря Ольшанівського — Божена Ольшанівська‚ президент асоціації «Американці в обороні людських прав в Україні». Щораз меншає число героїв війни. Володимир Боднар під час Другої світової був радіотелеграфістом у складі Військово-морських сил США. Його шлях проліг через Нову Ґвінею й Австралію до Філіппін‚ де в складі 50 зв’язківців він підтримував контакт командування з наступаючим військом. Становище зв’язківців було вкрай небезпечним‚ оскільки вони діяли в першій лінії наступу. США розпочали бої на Філіппінах у жовтні 1944 року та провадили їх до травня 1945-го‚ хоча сутички з японськими вояками тривали й пізніше.

Михайло Федірко був артилеристом. Війна привела його на острів Корсику в Середземному морі‚ де американські та французькі війська вели бої з італійським військом — союзником нацистської Німеччини. На долю Роберта Долана випала Корея‚ де він служив водієм і гармашем танка в 40-й танковій дивізії — єдиному танковому з’єднанні в першій лінії оборони. Пізніше‚ також у першій лінії‚ він був готовий до участі в збройному конфлікті‚ який міг розпочатися під час Карибської кризи‚ коли СРСР розмістив на Кубі ракети‚ спрямовані проти США.

Рушієм війни в Кореї також був Радянський Союз. 1949 року США та СРСР вивели свої війська з Кореї‚ яка була поділена на дві частини. Цим скористався Кім Ір Сен — провідник північної частини‚ проголошеної Корейською Народно-Демокртатичною Республікою‚ який 25 червня 1950 року кинув на південного сусіда велике військо за підтримки 150 радянських танків Т-34. Уже через три дні вояки здобули Сеул, столицю Південної Кореї‚ а згодом — майже весь півострів.

ООН засудила аґресію КНДР й у вересні 1950 року ввела в зону конфлікту миротворчі війська‚ у складі яких були підрозділи США‚ Великої Британії‚ Канади‚ Туреччини‚ Франції‚ Греції‚ Бельгії та низки інших країн. Саме тоді учасником бойових дій у Кореї став молодий українець Ігор Ольшанівський. Під шаленим обстрілом він відновлював пошкоджені ворожим вогнем лінії телефонного зв’язку. З обох боків воювало більш ніж по 1 млн солдатів. Смерть Сталіна‚ який був натхненником війни‚ зупинила бойові дії. Почалися перемовини‚ було визначено лінію перемир’я. Але стан війни не було скасовано.

Хвилюючі історії можна розповісти про кожного з українських ветеранів‚ чиї імена увічнено в ґраніті. На знак пошани учасники церемонії принесли до пам’ятника нев’янучий вінок.

Лев Хмельковський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply