Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

«Українське село» помолодшало

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

«Українське село» помолодшало

Із настанням весни в «Українському селі»‚ що в Сомерсеті (штат Нью-Джерзі)‚ квітники біля будівель знову заворожують розмаїттям барв — сині іриси‚ червоні тюльпани й білі ромашки милують зір, тішать своїми пахощами матіола‚ бузок і конвалії. Жіноцтво села ніби змагається в тому‚ чия клумба буде найкращою.

Початок цій оселі було покладено ще до Другої світової війни‚ коли парафія Українського православного собору Св. Во­лодимира в Нью-Йорку придбала в Сомерсеті землю для будівництва оселі‚ де мали жити літні парафіяни. Але створення оселі розпочалося значно пізніше заснуванням асоціації громадян старшого віку‚ яка 1985 року була перетворена на партнерство й отримала неофіційну назву «Українське село». На той час уже було споруджено перший будинок на 12 помешкань‚ який 1983-го прийняв новоселів. Будівництво всіх п’яти будинків закінчилося 1991 року. Собор Св. Володимира продав партнерству частину земельної ділянки на вигідних для мешканців умовах.

Сучасне «Українське село» розташоване на великій зеленій галявині‚ у центрі якої — трав’яне коло‚ а на межі його — квітник зі щоглою для прапора України. Довкола багато простору. Поселення оточують густі лісові насадження‚ які також забезпечують мешканцям сільський затишок. Поблизу є річка з мальовничим ставом. На зеленому терені вільно почуваються сарни‚ білки‚ зайці‚ гуси‚ єноти‚ навіть лисиці. У селищі купують помешкання і оселяються лише українці‚ яким виповнилося 55 років. Вони стають повноправними членами товариства й обирають управу‚ на яку покладено всі організаційні‚ юридичні й інші обов’язки.

Тепер управу очолює Оксана Лобачевська‚ яка живе в селі з 1996 року. Вона — волинянка з давнього роду‚ її батьки були причетні до становлення Української Народної Республіки 1918-го. Понад 18 років Оксана Лобачевська‚ маючи вищу професійну освіту‚ працювала модельєром одягу в Чикаґо та Нью-Йорку. Це вона колись проектувала сценічні вбрання для хору «Думка». Пізніше знайшла застосування своєму творчому талантові також у створенні ориґінальних пам’ятників.

Багато цікавих людей живе в «Українському селі». Тижневик «Міст» уже розповідав про Броніславу Скорупську‚ яка подарувала Національному університетові «Острозька академія» велике зібрання книг‚ скульптури Петра Капшученка‚ інші цінні речі. Понад 14 років очолює Сестрицтво Покрови Богородиці при Українській православній церкві-пам’ятнику

Св. Андрія Первозванного в Савт-Бавнд-Бруку Марія Коник. Активну участь у діяльності Сестрицтва бере й Марія Ведмідь.

Мешканці села за українським звичаєм охоче присвячують свій час поліпшенню життя в оселі‚ відвідують сусідів із подарунками та порадами. Софія Лонишин завжди поспішає з допомогою‚ коли хтось нездужає або за віком потребує уваги оточення. Інженер-електрик Всеволод Шайдевич із дружиною Тамарою (за фахом — хімік) недавно оновили покажчик «Українське село» при в’їзді до селища. Тамара Шайдевич також доглядає квітник біля щогли з українським прапором. Лариса Пенцак придбала нові завіси для спільної пральні‚ а її чоловік Дмитро разом із сусідами Марією та Богданом Кардашами відремонтували сушарню білизни на свіжому повітрі. «Наше» переважає в селі над «моїм».

Хоча тут живуть люди переважно старшого віку‚ але молоді голоси часто лунають на зелених галявинах — це діти й онуки приїздять до батьків‚ дідусів і бабусь. Скарбника оселі Ніну Наливайко відвідують уже дорослі діти: син Микола працює у федеральній адміністрації‚ донька Наталя зайнята в галузі реклами‚ син Володимир має відповідальну посаду в службі водопо­стачання Нью-Йорка.

До Лариси й Дмитра Пенцаків гості їдуть гуртом — не забувають батьків донька Роксолана із чоловіком Стефаном і дітьми Маланкою‚ Катрею й Іванкою‚ син Ростислав‚ син Орест із дружиною Дарією та дітьми Андреєю й Павлом. Неодмінно відвідує батьків‚ буваючи на півночі країни‚ син Адріан із Флориди. Подружжя Пенцаків оселилося в Сомерсеті два роки тому — раніше Лариса працювала в урядовій установі‚ а Дмитро — на виробництві.

Населення «Українського села» останнім часом невпинно молодшає, усупереч недавнім песимістичним пророкуванням‚ що це поселення‚ мовляв‚ не має майбутнього. До США приїздять з України на постійне проживання все нові поселенці‚ яким до вподоби відносно недорогі помешкання «Українського села».

Упродовж останніх місяців стали його мешканцями Іван і Жанна Ясинчуки‚ Володимир і Галина Процаніни‚ Олександр Роспутній із дружиною Оленою Парусенко‚ Яро­слав Кущак‚ Ірена Вірщук. Сусідкою молодших новоселів є тепер також старша віком Софія Крутовська. Придбав житло відомий в Україні кінооператор документальної хроніки Володимир Стецун.

Селище в Сомерсеті нагадує рядки з поеми Тараса Шевченка: «Неначе писанка село, зеленим гаєм поросло. Цвітуть сади‚ біліють хати, а на горі стоять палати, неначе диво». Однак у поемі великий поет пише про сумне життя в тому селі‚ чого ніяк не скажеш про поселення українців на американській землі.

 Лев Хмельковський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply