Новини для українців всього свту

Wednesday, Jun. 16, 2021

Українська федeрація Америки була, є і буде!

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

Українська федeрація Америки була, є і буде!

В Українському освітньо-культурному центрі (УОКЦ) у Дженкінтавні (штат Пенсильванія) 29 квітня ц. року відбулися річні збори Української федерації Америки (УФА) за присутності багатьох членів федерації. Одразу варто зазначити, що збори були підготовлені на найвищому рівні — починаючи з фойє, де було розгорнуто виставку книжок і фотодокументів, які яскраво відтворюють діяльність федерації. Це все організувала Віра Андрейчик, а оформив — д-р Т. Левицький.

Збори відкрила д-р Дарія Лисий, президент УФА, привітавши всіх присутніх із 20-літтям заснування федерації. Вона розповіла, що 1991 року Дирекція УОКЦ, реаґуючи на потреби в Україні, скликала громадські збори, де були присутні члени громади та представники 15 організацій, і невдовзі була створена організація для допомоги Україні «в усіх сферах» — Українська федерація філадельфійської округи під керівництвом Олександра Черника. 1999-го назву було змінено на Українську федерацію Америки.

«Ми всі пам’ятаємо грудень 1991 року, коли до Філадельфії прибув з України найбільший у світі літак «Мрія». Американська преса, телебачення, маса народу оглядали цей унікальний літак, який пізніше був завантажений ліками, медичним устаткуванням і приладдям. Цей цінний дарунок від нашої федерації супроводжував в Україну д-р Черник», — наголосила Дарія Лисий.

Робота УФА розвивалася в п’ятьох напрямках — опіка здоров’я, гуманітарна, освітня, суспільна служби, а також правозахисна й інформаційна. Програма опіки здоров’я, яку очолює Зенія Черник, надсилає медичне приладдя в Україну, організує поїздки лікарів і медперсоналу для обміну досвідом, спроваджує важкохворих дітей на лікування в Америці, організує курси та студії для українських лікарів у США. Кілька років тому програма започаткувала новий проект «Наша родина» під проводом Богданни Юдіної, яка організує літні табори в Карпатах для дітей із розсіяним склерозом.

Пан Володимир Марущак уже довгі роки займається гуманітарною допомогою і в Америці, і в Україні. У співпраці з Українськими американськими ветеранами штату Нью-Джерзі, ЗУАДК і іншими організаціями було вислано в Україну понад 50 контейнерів із медичним устаткуванням і медичними матеріалами, словниками, книжками тощо. Було надано допомогу Львівському інститутові менеджменту у будівництві приміщення, надсилання їм комп’ютерів, освітніх матеріалів, а також сприяння в програмі обміну досвідом для студентів у Філадельфії, Нью-Йорку та Вашинґтоні. 2008 року Kobzar Society, який займавcя пересилкою комп’ютерів в Україну, передав естафету УФА, яка займається цим надалі.

На початку 1990 років УФА зрозуміла потребу в постачанні в Україну книжок українською мовою. Проф. Володимир Бандера доклав чимало зусиль до справи перекладу книжок, які були необхідні для України, і їх друку. Спочатку це були підручники з економіки, бізнесу й медицини. Книжку «Мати і дитина» було видано накладом понад 100 000 примірників! Пізніше була надрукована серія перекладів із су­спільних і політичних наук, а також книжки на актуальні теми. Загалом з організацією «Сейбер Світло» було видано та надіслано до України 26 найменувань книжок.

Суспільна служба при УФА була створена 2006 року: спочатку під керівництвом Марійки Татунчак (2006—2010), а тепер — Христини Ринасевич. Послуги цієї організації спрямовані на всіх українців, які потребують допомоги, особливо сеньйорів і нових імміґрантів. Програма включає відвідини потребуючих у будинках для літніх людей і інвалідів, лікарнях, допомагає з транспортуванням до лікарів, аптек. Суспільна служба сприяє новим еміґрантам із перекладами, порадами, пошуком роботи тощо. Усі ці послуги — безкоштовні. Програма випускає «Вісник» для сеньйорів, організує семінари на актуальні теми, приймає студентів для проходження практики за фахом, співпрацює з різними неукраїнськими організаціями.

Спеціальна подяка — нашим добровольцям за їхню відданість, доброту та жертовність: Роксоляні Гарасимович, Володимирові Зеленюку, Дарії Кульчицькій, Михайлові Комановському, Богданові Корженьовському, Іванці Луцишин, Юлії Логин-Степчин, Володимирові Марущакаку, Христині Ринасевич, Дарії Федак, Зені Черник, Анні Яремі, Дані Юдіній і Тарасові Левицькому.

Важливим для України й українців є поширення інформації про політичні, економічні та суспільні події. Невтомний керівник цієї програми Віра Андрейчик разом із комітетом організовує мітинґи та зустрічі з американськими політиками й урядовцями, де подається інформація про українську громаду, Україну, про проблеми та потреби українців.

Завдяки нашій довголітній праці разом з іншими 250 організаціями Україна була звільнена від поправки Джексона—Веніка, і 2006 року Конґрес проголосував, а президент Буш підписав її скасування. Надзвичайно велику роль у цьому та в багатьох інших проектах відіграв конґресмен Джим Ґерлах — член Congressional Ukrainian Caucus.

УФА організувала для Асоціації українських теплиць двотижневу програму в Америці, 16 її представників подорожували та відвідували американські університети, ферми й підприємства. Федерація проводить зустрічі з усіма діючими послами України в Америці, співпрацює з ними зі спільною метою. Посол Олег Шамшур, який був ушанований медаллю Олександра Черника, — один із яскравих прикладів цієї співпраці.

Нещодавно УФА створила ще одну програму — «Мистецтво й культура», яку очолює д-р Левицький. Усі імпрези, виставки, презентації та доповіді федерації тепер координуються в одній програмі.

Д-р Лисий зазначила, що після 20 років існування УФА мусить продовжувати свою роботу. Зараз, у важкий для України економічний і політичний час, федерація ставить собі великі завдання. Доповідачі щиро дякували всім організаціям, окремим особам, а особливо — Українській федеральній кредитовій кооперативі «Самопоміч» і УОКЦ, за моральну та матеріальну допомогу. Під час дискусії присутні висловили вдячність і побажання подальших успіхів у роботі федерації, а п. Юдіна поінформувала й сердечно подякувала всім за підтримку у фінансуванні літнього табору в Синьогорах для хворих дітей.

У звіті Kонтрольної комісії було зазначено, що всі документи УФА — у повному порядку, також прозвучала подяка всім причетним до цього працівникам. Новими членами Контрольної комісії стали Юрій Данилів, Оксана Татунчак і Михайло Луців. До Номінаційної комісії ввійшли Богдана Юдіна, Марія Циган і Юрій Тарасюк. Одноголосно було обрано й затверджено нових кандидатів до Ради директорів: Романа Цигана, Галину О. Келлeр, Дарію Лисий, Богдана Мізака, Анатолія Мургу, Надію Русінко та Христину Ринасевич.

По закінченні зборів у рамках 20-літнього ювілею розпочалася врочиста програма вручення медалі Олександра Черника колишньому послові України в Америці Олегові Шамшуру.

Чарльз Доґерті, колишній конґресмен і великий друг української громади, як майстер церемонії надав слово митрополитові Стефанові Сороці, який щиро привітав присутніх членів УФА з 20-літнім ювілеєм. Після того владика прочитав молитву й побажав п. Шамшурові здоров’я та всього найкращого. Офіційні вітання й визнання УФА передали конґресмен Джим Ґерлах, сенатор Джон Рафферті (від штату Пенсильванія), представник асамблеї штату Пенсильванія Майк Вереб, президент Українсько-американської координаційної ради Ігор Ґавдяк і президент Фундації Україна—США Надя Мак-Конелл.

Від імені Надзвичайного й Повноважного посла України в США Олександра Моцика виступив Андрій Нікітов, радник Посольства України в Америці. Він високо оцінив діяльність Олега Шамшура як освіченого, професійного дипломата, привітав УФА з ювілеєм і побажав усім її членам плідної роботи на ниві співпраці між Україною та США. Багато теплих слів було сказано на адресу п. Шамшура, який невтомно працював на благо розвитку відносин обох держав. Він зустрічався з українською громадою в усіх штатах Америки, брав участь у всіх визначних подіях, пов’язаних з Україною (Голодомор, Чорнобиль), відвідував українські музеї, інституції, неодноразово бував на оселях Ольжича, СУМ, «Союзівці» й ін. Його внесок у розвиток доброзичливих і плідних взаємин між двома країнами — надзвичайно важливий і вагомий.

Ведучий програми конґресмен Чарльз Доґерті у своєму заключному слові розповів про неоціненну працю Олександра Черника. «Сьогодні, — сказав він, — день пам’яті, день спогадів, день вдячності. Ми згадуємо Олександра Черника, який був прикладом клімату високої моралі — клімату взаєморозуміння, турботи про потреби людей. Він умів налагоджувати надійні мости до інших неукраїнських організацій для розбудови кращого життя нашої громади. Він, імміґрант, який пройшов через тяжкі терни життя, не побоявся ризику й незгод, що очікували його в Америці. Його мрією стало створення УОКЦ і УФА. І завдяки йому їх було створено. Сьогодні ми згадуємо д-ра Черника та всіх тих піонерів в українсько-американській громаді, які об’єдналися у своєму прагненні полегшити життя новоприбулих. Ми дякуємо та низько вклоняємося Олександру Чернику й тим героям, які вимостили цей шлях своєю невтомною працею та любов’ю до людей. Сьогодні ми також вшановуємо ще одну особу з «роду Черника» — Олега Шамшура, екс-посла України в США, вірного сина свого народу, який може пишатися ним. Він — справжній герой своєї країни та його народу».

Медаль Олександра Черника для Олега Шамшура було передано його доньці Тетяні, яка зачитала лист від батька, у якому він привітав усіх із ювілеєм УФА, подякував за високу оцінку його діяльності та висловив сподівання на подальшу активну співпрацю з українською діаспорою. Окремі теплі слова пролунали на адресу пані Віри Андрейчик та Зені Черник. Д-р Лисий передала доньці посла кілька книжок у дарунок для п. Шамшура. Після завершення врочистої частини розпочалося прийняття, де присутні мали змогу тісно поспілкуватися з гостями.

Наталія Пилипенко

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply