Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

У Школі українознавства розповіли, як почалася авіація України

Автор:

|

Листопад 03, 2016

|

Рубрика:

У Школі українознавства розповіли, як почалася авіація України
Лев Хмельковський із учнями школи

Лев Хмельковський із учнями школи

У Школі українознавства при Українській православній церкві св. Андрія Первозваного в Сомерсеті (штат Нью-Джерзі) нещодавно відбулася зустріч старшокласників із журналістом Левом Хмельковським, котрий розповів учням про зародження та становлення авіації на теренах України. Свого часу п. Хмельковський закінчив військову школу авіамеханіків і десять років працював за фахом. Ось окремі тези з розповіді, якою поділився зі слухачами оповідач.
Історію світової авіації слід починати з вінницького села Вороновиці, де оселився після служби на флоті Олександр Можайський. Після трьох років вимірів, підрахунків і випробувань він створив повітряного змія такого розміру, що на ньому можна було літати на буксирі за возом, запряженим трійкою коней. 1882 року винахідник побудував перший у світі літак із паровим двигуном, на якому було зроблено першу спробу злету. Тепер у Вороновицькій школі створено музей Можайського.
Але успішне літакобудування почалося 1906-го, коли у Київському політехнічному інституті утворився гурток повітроплавання, з якого вийшло кілька талановитих конструкторів. Гурток очолив проф. Олександр Кудашев, котрий сам збудував три літаки. За його прикладом об’єдналися студенти Ігор Сікорський, Федір Билинкін і Василь Йордан, котрі 1910 року збудували свій перший літак БІС-1 (назву дали перші літери прізвищ). З цієї трійки найуспішнішим був Сікорський, котрий зробив спробу збудувати у Києві перший гелікоптер. Потім він очолив будівництво велетенського на той час літака «Ілля Муромець». Після більшовицького захоплення влади конструктор був змушений залишити рідну землю, він продовжив свою справу у США, де й досі успішно діє заснована ним компанія.
Поряд із Ігорем Сікорським оповідач назвав інших будівників літаків, серед яких відзначалися брати Євген, Андрій та Іван Касяненки, також студенти «Київської політехніки». 1910 року злетів перший із семи збудованих ними літаків оригінальних конструкцій. Братів стратили в роки сталінських репресій. На одному з літаків Касяненків літав у Києві майстер вищого пілотажу, київський пілот Петро Нестеров, котрий впровадив нове ставлення до теорії польотів і навчив літунів пілотуванню, яке до того вважалося небезпечним і забороненим. Він виконав у Києві першу в світі «петлю Нестерова».
Лев Мацієвич, студент Харківського політехнічного інституту, пізніше морський пілот, став першою жертвою авіації 1910-го. Але його загибель на очах численних глядачів надихнула Бориса Котельникова до винаходу першого у світі рятувального парашуту. З Харкова походив незаслужено забутий в Україні авіаконструктор Костянтин Калінін, літак котрого К-5 (було випущено 260 машин) став основним на пасажирських авіалініях СРСР. У Харкові він збудував пасажирський літак К-7 на 120 пасажирів — диво для тогочасного світу. Сікорський запрошував Калініна до себе у США, але той не поїхав і був убитий 1938 року в катівні НКВД.
Частина розповіді була присвячена творчій діяльності Олега Антонова, конструкторське бюро котрого створило у Києві небачені у світі літаки великої вантажопідйомності. Варто сказати, що Антонов спирався на теорії геніального авіаконструктора Роберто Ороса ді Бартіні, котрий еміґрував до СРСР із Італії, був ув’язнений на багато років і в неволі творив конструкції літаків, які визначили розвиток сучасної авіації у світі.
Розповідь гостя так зацікавила школярів, що їхнім запитанням про літаки, здавалося, не буде кінця. Дирекція школи висловила щиру подяку п. Хмельковському за цікаву розповідь.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply