Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

У Філадельфії відзначили 65-ліття НТШ-А

Автор:

|

Жовтень 18, 2012

|

Рубрика:

У Філадельфії відзначили 65-ліття НТШ-А

Цьогорічний осінній цикл викладів, організованих релігійним Товариством українців католиків «Свята Софія» США й осередком праці НТШ у Філадельфії, був присвячений ювілеям і річницям у житті українців. Серію доповідей відкрив 11 жовтня інавґураційний виклад академіка Леоніда Рудницького під назвою «Ювілей НТШ в Америці: думки, спогади й спостереження», приурочений до 65-ліття Наукового товариства імені Шевченка в США. Від імені осередку праці НТШ присутніх привітала д-р Ірина Іванкович, яка представила доповідача як постать-легенду, людину цілковито віддану світові науки. Леонід Рудницький — колишній голова НТШ-А, президент Світової ради НТШ.

У вступі до своєї доповіді д-р Рудницький запропонував слухачам переглянути світлини з різних етапів діяльності НТШ в Америці, що їх уклав у коротке відео д-р Василь Лопух, голова канцелярії НТШ у Нью-Йорку. Відтак, посилаючись на дані веб-сторінки НТШ-А, доповідач подав короткий історично-статистичний огляд діяльності американського товариства, осередки якого працюють у Чикаґо, Філадельфії, Вашинґтоні, Детройті та Клівленді. Станом на 2011 рік, НТШ у США має майже 500 членів. НТШ-А системно здійснює акції, пов’язані з підтримкою в Україні стратегічних видавничих проектів у сфері об’єктивного українознавства. На думку Леоніда Рудницького, найбільша заслуга НТШ в діаспорі взагалі й Америці зокрема полягає в тому, що воно зуміло втримати тяглість української науки своїми виданнями, а головно – серією Записок НТШ. Свого часу саме академік Рудницький був тим, хто усталив головні категорії видань НТШ в Америці, серед яких: субсидійовані й несубсидійовані видання; спільні видання з іншими науковими установами; спільні видання з неукраїнськими установами, що виходять переважно англійською мовою; спільні видання з різними установами в Україні, у першу чергу з материнським НТШ у Львові.
Відтак, доповідач поділився з присутніми своїми спогадами про НТШ-А, які сягають ранніх етапів існування товариства, себто головування Миколи Чубатого (1947-1952) і проф. Романа Смаль-Стоцького (1952-1969). У той час діяльність Леоніда Рудницього як звичайного члена товариства була обмежена Філадельфійським осередком праці НТШ, який проводив активну, плідну роботу. За головування Ярослава Падоха (1977-1990) доповідач виконував функції наукового секретаря, а згодом став його наступником. Та часи, як зазначив д-р Рудницький, дали йому змогу зрозуміти, «яким щедрим є (чи, може, «був» – більш відповідна тепер, на жаль, форма цього дієслова) наш народ і яка щира та глибока його любов до України. Той так званий простий народ, як його, на мою думку, дуже невідповідно називають, завжди підтримував НТШ, бо вірив, що товариство стоїть на позиціях правдивого патріотизму й що його робота тут згодом стане запорукою вільної української науки на рідних землях». Найемоційнішим пережиттям для доповідача було відновлення в жовтні 1989-го материнського НТШ у Львові, якому під час спільного засідання діячів НТШ із Європи, США, Канади й Австралії 28 серпня 1992 року з ініціативи Дмитра Штогрина було передано Записки НТШ і хроніку, що до того часу виходили в діаспорі.
На завершення Леонід Рудницький повторив висловлені ним думки в його останньому звіті як голови НТШ-А, виголошеному 20 травня 2000-го в Нью-Йорку: «Молю Бога, щоби цей дух взаємопошани, довір’я та почуття єдності нашого товариства, який зродився тоді на цій зустрічі, зажди залишився з нами».
Прес-секретаріат Товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply