Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

У Філадельфії відбувся симпозіум, присвячений святому Івану Павлу ІІ

Автор:

|

Квітень 21, 2021

|

Рубрика:

У Філадельфії відбувся симпозіум, присвячений святому Івану Павлу ІІ
Учасники симпозіуму

Цього року виповнюється 20 літ від історичного візиту Папи Римського Івана Павла ІІ до України. З нагоди цієї події 17 квітня у Філадельфії відбувся симпозіум «Святий Іван Павло ІІ та українці», організований Релігійним товариством українців католиків «Свята Софія» США у співпраці з Василіанським духовним центром, сестрами святого Василія Великого та за підтримки Української федеральної кредитової кооперативи «Самопоміч». В симпозіумі віртуально взяли участь учні Нашої української рідної школи у Філадельфії.
Вступну молитву провів високопреосвященний Борис Ґудзяк, митрополит-архієпископ Філадельфійський. Він також прокоментував події 20-літньої давнини, зазначивши: «Цей візит змінив хід української історії. Він спричинився до зародження духу Помаранчевої революції 2004-го і Революції гідности в 2013-2014 рp. Це була пророча подія, плоди якої відчуватимемо ще тривалий час». Симпозіум модерував д-р Джонатан Пері, президент Менор-коледжу.
У своїй доповіді «Вселенські архієреї та УГКЦ в Америці 1884-2001 рр.» о. д-р Іван Кащак підкреслив, що папи завжди були голосом для позбавлених права голосу. Зокрема, вони допомогли Українській греко-католицькій церкві (УГКЦ) утвердитися у Сполучених Штатах Америки. Від Папи Лева XIII до Папи Римського Івана Павла ІІ було чимало прикладів, коли понтифіки використовували свій вплив, аби виступати за католицькі Церкви східного обряду в США. І хоча цей вплив не завжди був своєчасним чи достатнім, він був. Ієрархія УГКЦ в Україні звернула увагу на впливи Апостольської столиці та запропонувала певні структурні зміни для Церкви у Сполучених Штатах. Ці пропозиції надійшли ще 1903-го і були адресовані Папі Леву XIII. Ватикан захищав права католиків візантійського обряду у США, коли у них було мало інших прихильників. Цей факт визнала УГКЦ як в Україні, так і в США.
Оцінюючи глобальний вплив думок Папи Римського Івана Павла ІІ на Україну, д-р Андрій Сороковський говорив про те, як у своїх енцикліках та інших працях понтифік розглядає три бінарності (тобто подвійності чи дихотомії) у царинах філософії, соціально-економічного вчення й екуменізму. Ці праці широко відомі в Україні. Насамперед, Іван Павло ІІ демонструє, що так зване філософське протиріччя між вірою та розумом є хибним. Це має важливі наслідки для будь-якого постмарксистського суспільства, такого, як Україна, а також для сучасного світу загалом. По-друге, він показує, що соціально-економічну опозицію між комунізмом і сучасним капіталізмом найкраще розглядати з позицій католицького соціального вчення, яке визначає альтернативний курс. Такий курс створює ґрунт для розвитку олігархічно-капіталістичної економіки України в більш гуманному та справедливому напрямку. І, врешті, у своїх працях Іван Павло ІІ розглядає культурний аспект дихотомії Церкви Сходу і Заходу та підтверджує цінність як східних, так і західних церковних традицій, вирішуючи еклезіологічний аспект своїм екуменічним баченням. Це бачення особливо стосується сучасної України з її екуменічно налаштованими православними та католицькими лідерами. В усіх трьох сферах мислення Папи Римського св. Івана Павла ІІ спонукає до християнського гуманізму та цивілізації любові.
Д-р Ірина Іванкович провела паралелі між Іваном Павлом ІІ і патріархом Йосифом Сліпим, серед яких: глибока віра в Бога; харизма; поліглотизм; місіонерський дух; екуменізм; боротьба за національну незалежність і релігійну свободу; мужність. Як Іван Павло II, так Йосиф Сліпий були об’єктами зацікавлення КДБ. Кардинал Сліпий 18 років провів у таборах ГУЛАГу (1945-1963); Кароль Войтила перебував під наглядом польської служби безпеки з 1953-го. Врешті, їх пов’язав бестселер австралійського письменника Моріса Веста «Черевики рибалки», опублікований 1963 року, хоча сучасні журналісти хибно шукають у цій книзі пророцтво обрання Кароля Войтили понтифіком. Листування між Іваном Павлом ІІ і Йосифом Сліпим було яскравим і багатогранним. Архіпастирі писали польською, українською, італійською або латиною. Спільне слов’янське коріння було приводом для гордості обох ієрархів. На жаль, Іван Павло ІІ не визнав патріархат УГКЦ, хоча доклав чимало зусиль у цьому напрямку. Він також призначив наступником митрополита Йосифа Мирослава Івана Любачівського, а не Любомира Гузара, запропонованого кардиналом Сліпим. Можна лише підозрювати, що без втручання Ватиканської номенклатури й її «остполітік» тут не обійшлося. Проте, без сумніву, обох ієрархів єднала приязнь і взаємна прихильність. Іван Павло ІІ відійшов у вічність 2 квітня 2005-го. Він був беатифікований 1 травня 2011 року і канонізований 27 квітня 2014-го. Героїчні чесноти в’язня радянських таборів, Слуги Божого, патріарха Підпільної церкви Йосифа Сліпого, а також чесноти його попередника, праведного митрополита Андрея Шептицького, досі належним чином Ватикан не визнав.
Леонід Рудницький поділився з присутніми спогадами про зустрічі з папою Іваном Павлом ІІ на трьох континентах: в Австралії, Північній Америці й Європі. «Ці зустрічі зі Святійшим Отцем викликали у мене велике почуття задоволення. Тоді я, звісно, не підозрював, що розмовляв із майбутнім Святим; але, пригадую, я насолоджувався приємним, корисним досвідом розмови з ерудованою людиною, думки якої одночасно були інтелектуально стимулюючими та духовно піднесеними. У мене не було сумнівів, що я був у присутності людини Божої, яка успішно поєднала віру з розумом, досвід із прагненням і яка стояла на твердій філософській основі, водночас усвідомлюючи свої людські обмеження», — зазначив академік Національної академії наук України.
Подію завершили молитвою, яку провів преосвященний Андрій Рабій, єпископ-помічник Філадельфійський.
Пресслужба товариства «Свята Софія» США

Як повідомляв «Міст», мурал із Іваном Павлом II у Києві спаплюжили хулігани.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply