Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

У Філадельфії розмовляли про діяльність ЗУАДК

Автор:

|

Жовтень 15, 2020

|

Рубрика:

У Філадельфії розмовляли про діяльність ЗУАДК
Доповідає Осип Рожка

8 жовтня розпочався осінній семестр викладів Релігійного товариства українців католиків «Свята Софія» США й Осередку праці Наукового товариства ім. Шевченка у Філадельфії, у співпраці з парафією Благовіщення Пречистої Діви Марії із Мелровз-парку. З нагоди 75-річчя Злученого українського американського допомогового комітету (ЗУАДК) доповідь про діяльність цієї діаспорної організації виголосив Осип Рожка, редактор ювілейної книги «Співзвучні акорди тепла».
Він детально зупинився на ранніх роках функціонування ЗУАДК, підкресливши непересічну роль цієї доброчинної організації в допомозі українцям у різних куточках світу. Витоки ЗУАДК сягають Другого конґресу УККА в січні 1944-го, коли відомий політичний діяч і редактор «Америки» Лонґин Цегельський вніс пропозицію створити гуманітарну неполітичну організацію, яка б зайнялася українським жертвами Другої світової війни та втікачами. Таку організацію під назвою Український американський допомоговий комітет (УАДК) створили 20 червня того ж року. Ключовою у розвитку організації була роль української громади, яка у відповідь на заклики про збірки та достачання гуманітарної допомоги принесла УАДК майже $1 млн у перші чотири десятиліття діяльности. Через пів року після заснування УАДК змінив назву на ЗУАДК, його визнала американська Президентська рада, яка видала дозвіл на збіркові кампанії до $300,000. Проте ЗУАДК отримав заборону діяти в Радянській Україні та Радянському Союзі.
Після підписання Гаррі Труманом Акту про переміщені особи в другій половині 1948-го, ЗУАДК допоміг переїхати до США понад 200 тис. українців. Доповідач підкреслив віддану працю довголітнього директора ЗУАДК Володимира Ґалана у розбудову програм організації, яка, за словами генерал-лейтенанта Миколи Багана, «зробила вагомий внесок у розвиток та розбудову Національної гвардії України, тримала активну позицію в об’єднанні українців в усіх країнах світу для захисту недоторканности України».
Спектр сучасних програм ЗУАДК під проводом президентки Лариси Кий опікується сиротами, дітьми без батьківської турботи, каліками, старцями, колишніми політв’язнями, воїнами ОУН та УПА, сучасними пораненими воїнами Збройних сил, Національної гвардії та добровольчих військових формацій України. Як підсумував мґр Рожка, «любов до Української Людини, потреба її правової оборони, заступництва перед офіційними чинниками — військовими, таборовими, державними та міжнародними авторитетами — окреслювали стрижень діяльности ЗУАДК через довгі десятиліття».
Раніше «Міст» опублікував звіт ЗУАДК про збірку для постраждалих від повені.
Пресслужба товариства «Свята Софія» США

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply