Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

У Філадельфії презентували книгу «Справа Василя Стуса»

Автор:

|

Листопад 06, 2019

|

Рубрика:

У Філадельфії презентували книгу «Справа Василя Стуса»
Упорядник книги «Справа Василя Стуса» Вахтанг Кіпіані

Постать Василя Стуса цього року — в епіцентрі уваги. Нещодавно у прокат вийшов фільм «Заборонений» — про життя та загадкову смерть відомого поета-шістдесятника, правозахисника та Героя України. Вахтанг Кіпіані натомість подарував книгоманам дайджест матеріалів, які пояснюють, як і за що насправді судили українського дисидента. Книгу під назвою «Справа Василя Стуса» автор презентував нещодавно філадельфійській громаді на форумі релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» США та Осередку праці Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Філадельфії.
Над упорядкуванням цієї роботи автор працював півроку. На майже 700 сторінках книги зібрані матеріали другої кримінальної справи, яку совєтська каральна система ініціювала проти Василя Стуса 1980 року. Після неї поет уже не вийшов живим із табору. Загалом, 90 % книги — це матеріали колишнього архіву КДБ УРСР у Києві. Донедавна вони були закриті, проте з 2015-го потрапили під закон про декомунізацію та стали доступними для загалу. Наразі це комплекс документів, які показують історію в нюансах, оцінках, свідченнях, експертизах, довідках. Загалом — шість томів кримінальної справи. Інші 10 % видання — інтерв’ю, публіцистичні твори, що допомагають переусвідомити п’ять років життя Стуса з моменту засудження влітку 1980 року до смерти у вересні 1985-го. Серед них — 12 записів з таборового зошита, у яких змальовані історії співв’язнів. Як зазначив упорядник, «у цьому й є героїзм Стуса — розповідати не тільки про себе».
Вахтанг Кіпіані свідомо обрав для роботи матеріали другого процесу над Василем Стусом. Тоді його судили не за поетичну творчість, а за громадянську позицію проти совєтської системи, яку дисидент вважав «фашистською». «У цьому томі 1980 року, кримінальному томі з КДБ, Стус — людина, яку карають, бо він українець, бо він любить людей, бо він бореться за право жити іншим людям», — каже історик. За словами історика, судовий процес був «театром абсурду, в якому кожен грав свою роль».
Окрему увагу доповідач присвятив системі захисту Стуса, наголосивши на пасивності адвоката Віктора Медведчука, котрий чітко виконував вказівки влади. Як повідомлялося раніше, кум Путіна в судовому режимі вимагає заборонити продаж книги «Справа Василя Стуса», адже побачив у ній «образу своєї чести, гідности та ділової репутації».
Видання отримало чимало нагород, як наприклад, персональну відзнаку директорки «Форуму видавців» у Львові Катерини Шевченко. 15 жовтня, за значний внесок у збереження та популяризацію української історії, Вахтанг Кіпіані отримав премію ім. Леся Танюка «За збереження історичної пам’яти».
Прес-служба Товариства «Свята Софія», світлина Стефана Фартушка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply