Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

СУА виповнилося 90 років

Автор:

|

Жовтень 22, 2015

|

Рубрика:

СУА виповнилося 90 років
Радник Постійного представництва в ООН Марта Кокольська, голова СУА Маріянна Заяць, Посол Юрій Сергеєв, президент УНСоюзу Стефан Качарай, президент кооперативи «Самопоміч» Богдан Курчак

Радник Постійного представництва в ООН Марта Кокольська, голова СУА Маріянна Заяць, Посол Юрій Сергеєв, президент УНСоюзу Стефан Качарай, президент кооперативи «Самопоміч» Богдан Курчак

Святковий бенкет на честь 90-річчя Союзу українок Америки (СУА) відбувся 17 жовтня в Українському народному домі в Нью-Йорку. На бенкет були запрошені союзянки та численні приятелі СУА — дипломати, фінансисти, провідники громадських організацій, мистці та журналісти, зокрема Постійний представник України в ООН Юрій Сергеєв із дружиною Наталею, Генеральний консул України в Ню-Йорку Ігор Сибіга з дружиною Наталею та донькою Доротеєю, консул України Олена Брежнєва й інші.
У святково прикрашеній залі до початку бенкету грала на бандурі Калина Лещук. Свято відкрив молитвою «Отче наш» і молитвою СУА о. Юрій Василевський. Присутні заспівали гімн СУА. Провадили програму Роксолана Мисило та Марія Андрійович.
Слово-доповідь виголосила Маріянна Заяць, президент СУА, котра привітала гостей, почесну голову СУА Ірину Куровицьку, а також перший відділ СУА, який саме відзначав свій ювілей, із жалем згадала важко хвору активістку СУА Марію Полянську та побажала їй одужання. У доповіді було представлено історичний шлях СУА від заснування 1925-го до наших днів. 1925 року п’ять жіночих товариств Нью-Йорку й околиць об’єдналися та створили СУА, основою якого був перший відділ. 1948-го СУА дав почин створенню Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО). 1967 року СУА став співзасновником Світового конґресу вільних українців, який після проголошення незалежності України 1991-го було перейменовано на Світовий конґрес українців.
СУА є членом Національної ради жінок США. Вперше за 108 років існування цієї організації, 1992-го президентом було обрано українку Ірину Куровицьку. Представниці СУА беруть участь у засіданнях і генеральних асамблеях Міжнародної ради жінок. 2006 року така асамблея відбулася в Києві. Представниці СУА брали участь у чотирьох всесвітніх конференціях Організації Об’єднаних націй (ООН) зі становища жінок у Мехіко, Найробі, Копенгаґені та Пекіні.
Від початку свого існування постійно інформував світ про політичні репресії в Україні. Союзянки брали участь у демонстраціях протесту, висилали петиції та телеграми до урядів американських і европейських держав, Ліґи націй, а після Другої світової війни — до ООН. Тепер СУА вимагає від уряду США підтримувати незалежну Україну в її боротьбі за цілісність і соборність. СУА продовжує спростовувати брехливі відомості Росії про Україну.
1974-го разом із Українським конґресовим комітетом Америки СУА купив у Нью-Йорку будинок, де заснував Український музей і передав його громаді. СУА продовжує підтримувати музей фінансово і волонтерами. З 1944 року СУА видає двомовний журнал «Наше життя».
1933-го СУА заявив на весь світ про найбільшу трагедію людства — Голодомор-Ґеноцид 1932-1933 рр. в Україні. Було створено Комітет негайної допомоги голодуючій Україні. В роки Другої світової війни і в післявоєнний період СУА через «Червоний хрест» висилав у Європу одяг і харчі для блукачів, допомагав у переселенні до Америки, створив комітет «Мати і дитина». 1967-го було започатковано Стипендійну акцію СУА, яка допомагає українській молоді здобувати освіту в різних країнах світу. 1986 року створили «Фонд Чорнобиля» для допомоги дітям, потерпілим від ядерного вибуху, закуплено медичне устаткування для діагностики та велику кількість ліків. Союзянки щедрими пожертвами відгукнулися на заклик підтримати Помаранчеву революцію 2004-го та Революцію гідності у 2013-2014 рр.
Після завершення доповіді п. Заяць тепло привітала Посла Сергеєва з нагоди обрання України непостійним членом Ради безпеки ООН і висловила йому щиру вдячність за невтомну працю в ім’я України. «Юрій Сергеєв тримає фронт України в ООН», — зауважила вона.
На вечорі СУА вітали представниці СФУЖО на чолі з Лідою Білоус, котра також висловила подяку п. Сергеєву за відстоювання української правди в ООН. Гості з СФУЖО вручили дипломату ікону св. Княгині Ольги. Посол в ООН виступив із промовою, у якій відзначив величезну роль жіночого громадського руху в міжнародному житті та відродженні України.
Численні гості виступили з вітальними промовами. Ігор Сибіга зачитав вітання від Валерія Чалого, Посла України в США, й у своїй промові відзначив силу материнської любові, жіночої краси та кохання у залагодженні усіх справ і проблем світу. Гучними оплесками вітали на вечорі промову Богдана Курчака, президента Української американської федеральної кооперативи «Самопоміч», котрий вручив СУА подарунок від кредитівки — чек на 50 тис. USD.
Із вітаннями виступили президент УНСоюзу Стефан Качарай, голова фундації Українського католицького університету Олекса Кузьма, віце-прездент фундації «Україна-США» Джон Кун, голова управи Українського музею Рената Голод, почесна голова СУА Ірина Куровицька, від Союзу українців-католиків «Провидіння» Квітка Семанишин та інші гості.
Радісне збудження викликав святковий торт, який виготовили союзянки 137-го відділу в Кліфтоні (штат Нью-Джерзі) Валентина Табака, Оксана Чечвара, Валентина Куцан та інші. Торт виніс Стефан Місило.
Вітальну мистецьку програму «Пишуть до нас про нас» підготувала п. Білоус. Вона була у ній ведучою. У програмі виступили солістки Алла Куцевич, Люда Грабовська та скрипаль Мар’ян Підвірний. Звуковий супровід забезпечив Андрій Турчин.
18 жовтня в Українському музеї Нью-Йорку відбулося відкриття виставки «Українська діаспора: художниці, 1908-2015». Було представлено понад 100 робіт 43-х мисткинь із США й Європи. Виставка триватиме до 14 лютого 2016 року.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply