Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Сімнадцята «Лемківська ватра» в США

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

Сімнадцята «Лемківська ватра» в США

Літо у Сполучених Штатах багате на фестивалі українських громад. Усі вони більш-менш однакові за форматом. Але один із них стоїть дещо відокремлено. І форматом, і своїм духом. Сильним, як і цей народ. Це Ватра-фестиваль, організований і проведений Організацією оборони лемків США (ООЛ), який цього року відбувся 23-24 червня на оселі Спілки української молоді (СУМ) в Елленвілі (штат Нью-Йорк). У горах, наших американських Карпатах.

Одні з лідерів американських лемків: Марко Гованський, голова ООЛ у США та Андрій Химик, голова Фундації дослідження Лемківщини

Шкодую, що відвідала його вперше, бо обділила себе і знаннями, й емоціями, і відчуттям того особливого духу. Фестиваль не масовий, скоріше родинний, має свою традицію. Щороку (а це вже 17-й) у цій зеленій, затишній, із достатньою інфраструктурою СУМівській оселі відкривають фестиваль запаленням ватри. Символом тепла, гарячих сердець і незламного духу. Лемки — дружні, ініціативні, патріотичні, а також великі ентузіасти. Об’єднані спільними цілями та дружбою входять до формальних організацій — осередків за місцем проживання: здають членські внески, проводять часті зібрання в осередках, конгреси лемків у США та конґреси Світової федерації українських лемківських об’єднань. Мають свій журнал «Лемківщина».
Організатори ватр та їхні щорічні гості здебільшого знають одне одного. І дуже дружньо, гостинно приймають новаків у свій колектив. Після «Ватри-17» у мене з’явилося багато нових друзів. Назву бодай кількох: Галина Семеняк, директор концертних програм та ведуча концертів, енерґійна, ділова, мобільна, здається, всіх і все знаюча; Василь Гаргай, незмінний староста всіх ватр упродовж 17 літ, зробив великий внесок у втілення ідеї спорудження на оселі СУМ за кошти, зібрані ООЛ, каплиці в пам’ять про акцію «Вісла»; Андрій Хомик, директор Фундації дослідження Лемківщини, «ходяча енциклопедія» з будь-якого питання історії та культури Лемківщини, активний, уміли мудрий популяризатор знань про неї; Марко Гованський, унікум, народжений уже в США, за зовнішніми ознаками та статусом — американець, а за духом і серцем — український лемко, котрий уже другу каденцію завзято, з ентузіазмом і горінням керує ООЛ всіх штатів, залучає земляків до громадської праці, а разом з управою СУМ організовує цілий цикл навчання історії Лемківщини, гідний син свого батька — відомого діяча лемків світлої пам’яті Стефана Гованського; приязний Михайло Хомик багато років керує одним із найактивніших осередків ООЛ у Нью-Йорку та ще й співає в гурті «На Лемковині»; Петро Косцьолик, колишній менеджер СУМ, а тепер — активний член крайової управи ООЛ, дуже відкритий до спілкування та помочі; подружжя Марія та Стефан Шибило із Джерзі-сіті вже понад 20 років є одними з найактивніших в осередку ООЛ Нью-Йорка.
Проте зупинюся. Нашу щойно заявлену умовну енциклопедію «Працьовиті та дружні лемки США» можна продовжувати, називаючи нові й нові прізвища. Лише наголошу, що таких чи подібних слів заслуговує кожен лемко та лемкиня в нашому американському закордонні. І неможливо назвати всіх, хто постійно робить внески для фінансової та гуманітарної допомоги потребуючим лемкам, розкиданим долею по всьому світу, хто допомагає бійцям антитерористичної операції та пораненим. Хто зберігає, опираючись асиміляції, культуру, звичаї свого народу, береже пам’ять про свої родові коріння.

Лемківський книжковий базар

А тепер — про сам фестиваль. Суботня програма розпочалася з кінопоказу різних тематичних документальних і художніх фільмів на лемківську тематику. Це — найкращий спосіб познайомити гостей зі своєю історією. Вів цю програму вже знайомий нам всезнаючий п. Хомик. А тим часом господарі пекли на грилі традиційне порося — також особливість українсько-лемківської кухні.
Й який же фестиваль без концерту? У суботу, як тільки запалала ватра (огниско), на просторій сцені під відкритим небом виконали «Гімн лемків» (звісно, лемківською говіркою):

Гори наши, гори наши,
Гори наши Карпати,
Нихто не зна,
не буде знав,
Кілько ви в нас вартате.

Гори наши, гори наши,
Гори наши Бескиди,
Що вас дати не казали
Наши діди-прадіди.

Гори наши, гори наши,
Гори наши Карпати,
Не змінив би-м вас,
Гей, за жадни дукати.
Фестиваль відкрили.

Перший у США Лемківський автентичний фольклорний гурт «На Лемковині», 17-й фестиваль лемків «Ватра-17», Елленвіл, штат Нью-Йорк, 24 червня 2017 р.

Відмінність цього від попередніх у тому, що тут уперше виступив сформований також уперше вокальний фольклорний гурт «На Лемковині», у складі восьми співаків — етнічних лемків, народжених на Лемківщині. Для них лемківська говірка — не лише рідна, а й жива, і люди почули автентичне звучання лемківської мови. А коли заспівали «Гори наші», то навіть у тих присутніх, що не розуміли всіх слів, з’явилися сльози на очах.
Два дні гостей тішили музиканти ансамблю «Черемош». Як завжди, тепло зустрічали добре відому заслужену артистку України Ірину Лончину, котра, крім своїх авторських «Вінок моїх пісень», «Це моя Україна», «Українська земля», «Моя сестра» й інших, виконала щемну відому лемківську «Ой, верше мій, верше» та зумисне вивчену до фестивалю також лемківську «Під облачком». А ще — вокалісток Джулію Бусько, Юлію Павлюк, бандуристок Аллу Куцевич, Оксану Телепко та Галину Леськів. Запальні українські танці виконали танцювальні гурти «Мальви» (Джерзі-сіті) й «Обрії» (Пасейк).

Учасники концертів: лемківський фольклорний гурт «На Лемківщині», музичний ансамбль «Черемош» і староста фестивалю Василь Гаргай (крайній праворуч)

Заслужена артистка України Ірина Лончина

Танцювальний ансамбль «Обрії»

Цього року світова лемківська спільнота вшановує пам’ять про сумну дату: 70 років операції «Вісла». Фактично це була етнічна чистка українців, величезна людська трагедія, багато людей загинуло, непокірних поміщали в концентраційний табір. А ще ж в 1944-1951 рр. відбувся радянсько-польський обмін населенням, унаслідок якого 490 тис. українців були переселені з Польщі до УРСР у степові райони й на Донеччину, а 790 тис. поляків були переміщені у зворотний бік. Але лемки вистояли та зберегли свою ідентичність.

Єпископ Стенфордський Павло Хомницький відправляє службу Божу та Панахиду

Із нагоди цих роковин у неділю єпископ Стемфордський УКЦ Павло Хомницький провів службу Божу та відправив панахиду. Перед концертом слово про цю подію виголосив п. Гаргай. А гурт «На Лемковині» присвятив цій темі окрему програму.
А коли закінчилася «Ватра-17» американських лемків, гості фестивалю понесли зі собою вогонь, який запалили в серцях його господарі. Не лише полум’ям справжньої ватри, а й вогнем своєї гостинності, щедрості, дружелюбності, прикладом запалу в роботі. Такий об’єм волонтерсько-громадської роботи можна виконати лише з вогнем у серці та душі.
Лідія Корсун, світлини Джулії Вислоцької

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply