Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Про оформлення Генеральним консульством України в Нью-Йорку паспортів громадянина України

Автор:

|

Серпень 25, 2016

|

Рубрика:

Про оформлення Генеральним консульством України в Нью-Йорку паспортів громадянина України
Мирослав Кастран

Мирослав Кастран

Тижневик «Міст» відновлює рубрику «Право і права». У ній ми подаватимемо роз’яснення фахівців щодо актуальних питань, які стосуються життя українців у Сполучених Штатах. Перший гість — Мирослав Кастран, консул Генерального консульства України в Нью-Йорку.
— Торік Генеральне консульство України в Нью-Йорку започаткувало оформлення, так званих біометричних паспортів для виїзду за кордон. Розкажіть детальніше про цей новий тип документів?
— Перш за все розповім коротко про передумови запровадження паспортів громадянина України для виїзду за кордон, що містять безконтактний електронний носій із біометричними даними власника документа, або, як ви зазначили, «біометричний паспорт». Практична робота в цій сфері розпочалася ще 2013 року, після того, як 6 грудня 2012-го набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Це було зроблено в рамках виконання Україною Плану дій з лібералізації візового режиму, що був схвалений на саміті Україна — Європейський Союз (ЄС) 22 листопада 2010 року у місті Брюссель і передбачав — на першому етапі — створення законодавчої бази для запровадження біометричних закордонних паспортів у повній відповідності до найвищих стандартів Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) та на другому етапі — фактичне впровадження видачі таких паспортів як на території України, так і за її межами закордонними дипломатичними установами України. Простіше кажучи, Уряд України виконував одну з умов ЄС на шляху до встановлення безвізового режиму в’їзду громадян України до ЄС. В Україні видача біометричних паспортів розпочалася з 1 січня минулого року, у закордонних дипломатичних установах України, в т. ч. у Генеральному консульстві України в Нью-Йорку — у квітні 2015-го.
— Як виглядають біометричні паспорти і навіщо вони потрібні?
— Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документа з метою його ідентифікації. Такі документи найбільш захищені від підробок і виключають можливість користування ними будь-якою особою, крім власника. Головна ідея впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи, суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму. Біометричні паспорти набувають усе більшого поширення у світі. Відповідно до інформації ІКАО більше 90 країн світу вже видають такі документи, при цьому ще більше 20 держав готові до впровадження таких документів у найближчі роки. Близько 45 країн із числа тих, які видають біометричні документи, зберігають на документах одночасно і відбитки пальців, і зображення особи, водночас більше 30 країн використовують лише оцифроване фото власника документа. Решта країн зараз використовують тільки зображення обличчя, але найближчим часом планують використовувати і дані дактилоскопії. Крім цього, знову ж таки за даними ІКАО, більше 15 країн тепер використовують автоматизовані контрольно-пропускні системи для власників біометричних паспортів. Для того, щоб пройти процедуру паспортного контролю, мандрівник може скористатися «електронними воротами», які в автоматичному режимі звіряють його біометричні дані з інформацією, що зберігається на чипі документа.
— Пропоную перейти до питань наших дописувачів щодо порядку оформлення Генконсульством таких новітніх документів. Ось одне з них: «Чи можу я відмовитися від оформлення біометричного паспорта»?
— Так, зараз це можливо. Почну з того, що порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, зразок бланка такого паспорта та технічний опис затверджені постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 7 травня 2014 року № 152. Відповідно до зазначеного порядку Генеральне консульство України в Нью-Йорку оформлює та видає такі типи паспортів громадянина України для виїзду за кордон:
1. З безконтактним електронним носієм (чипом), що імплантований до паспорта, до якого вноситься відповідна інформація про особу й оцифровані відбитків пальців рук. Це — згаданий вище так званий біометричний паспорт. Тут слід зауважити, що наразі кожен громадянин, звертаючись за оформленням такого паспорта, вправі відмовитися від здавання відбитків пальців рук і внесення їх до чипу. Для цього у відповідній графі заяви на оформлення паспорта, яка видається Консульством та яку можна знайти на нашій веб-сторінці, достатньо поставити відповідну відмітку. Вартість і термін оформлення паспорта при цьому не змінюється.
2. Другий тип паспорта, який оформляється Генконсульством, — це закордонний паспорт, що не містить безконтактного електронного носія (чипу). Такий паспорт оформлюється знову ж таки за бажанням тим громадянам України, котрі через свої релігійні переконання відмовляються від внесення відповідної інформації й оцифрованих відбитків пальців рук до електронного чипу. Як і у попередньому випадку, вартість і термін оформлення такого паспорта також не змінюються.
— Яка інформація вноситься до чипу?
До безконтактного електронного носія (чип) вноситься: інформація, що міститься на сторінці даних паспорта; біометричні дані, параметри (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи — береться з 14 років, відцифровані відбитки пальців рук — беруться з 12 років); виключно за письмовим клопотанням особи до чипу може вноситися додаткова змінна інформація (про місце реєстрації, сімейний стан, про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, про видачу приватизаційних паперів).
— Упродовж якого часу оформляється біометричний паспорт і чи можливе термінове його оформлення?
— Перш ніж відповісти на це запитання, хотів би поінформувати наших співгромадян, що на відміну від попереднього порядку оформлення закордонних паспортів, який діяв до 2013 року, паспортні документи зараз виготовляються виключно в Україні. Генконсульство ж, як і решта дипломатичних та консульських установ України у світі, здійснює виключно прийом відповідних заяв громадян, відбір біометричних даних і відправлення зазначеної інформації шифрованим каналом зв’язку в Україну, де, за результатами проведення відповідних перевірок, здійснюється фактичний друк паспортних документів та їхнє пересилання назад до консульської установи.
Враховуючи зазначену процедуру, згідно з положеннями згаданої вище постанови КМУ загальний термін оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у закордонних дипломатичних установах України складає до трьох місяців (із моменту подання заяви та необхідних документів) без урахування термінів доставки паспорта з України.
Однак, виходячи з практики, яка наразі склалася у Генконсульстві, загальний термін оформлення паспортів є значно менший і в певних випадках складає всього три тижні. В середньому рекомендую громадянам орієнтуватися на термін місяць-півтора, цей час враховує також терміни доставки паспорта до Генконсульства. Термінової процедури оформлення паспорта зі сплатою відповідного консульського збору за терміновість у Генеральному консульстві немає.
— Яким чином можна дізнатися про готовність паспорта після подання заяви та необхідного пакету документів до Генерального консульства?
— Торік Генконсульство відмовилося від практики телефонного оповіщення громадян про готовність їхніх паспортних документів, оскільки така практика виявилася неефективною в силу різних обставин, у т. ч. з міркувань неефективного використання робочого часу. Натомість було запроваджено систему оповіщення громадян України про готовність паспортів засобами Інтернету, що здійснюється шляхом регулярного розміщення на офіційній веб-сторінці Генконсульства у спеціальному розділі прізвища й імені тих громадян України, чий паспорт уже виготовлений та переданий до консульської установи. Це значно спрощує процес отримання громадянами інформації про готовність свого паспортного документу, котрі фактично самі можуть здійснювати моніторинг відповідного розділу веб-сторінки установи й отримувати потрібну для себе інформацію.
Хочу одразу заспокоїти наших співвітчизників, що такий механізм жодним чином не порушує вимоги Закону України «Про захист персональних даних», оскільки самі по собі прізвище та ім’я є недостатніми для того, аби вважати таку інформацію персональними даними тієї чи іншої людини. У будь-якому разі навіть за такої процедури громадянин вправі відмовитися від оприлюднення інформації про готовність його паспорта, проставивши відповідну відмітку у заяві на оформлення паспортного документа. Для уточнення додам, що знайти інформацію на веб-сторінці Генконсульства про готовність паспорта можна у розділі «Консульські питання», у якому створено підрозділ «Інформація щодо готових до видачі паспортів», або ж у підрозділі «Паспортні дії».
— На який термін оформлюється паспорт та чи можливо його в майбутньому продовжити?
— Особам, котрі досягли 16-річного віку, паспорт оформляється на десять років на підставі особистої заяви-анкети. Тим громадянам, кому ще не виповнилося 16 років, паспорт оформляється на чотири роки на підставі заяви-анкети одного з батьків або інших законних представників.
— Які документи необхідні для оформлення чи обміну паспорта?
— Для оформлення паспорта громадянину необхідно подати:
1) заповнену заяву-анкету, інформація з якої використовується консульською посадовою особою під час формування паспортної заяви в електронному вигляді. Формування такої паспортної заяви здійснюється одразу в момент прийому пакету документів (он-лайн режив), після чого така заява роздруковується, вичитується громадянином, перевіряється ним на предмет вірності усіх внесених до заяви даних та підписується. По суті з моменту підписання такої заяви уся відповідальність за достовірність введених до неї даних лежить на заявнику.
У цьому зв’язку, користаючись нагодо, хочу закликати наших співгромадян, по-перше, уважно вичитувати такі заяви, набрані співробітником Генконсульства, оскільки від технічних помилок не застрахований ніхто, а по-друге — активніше використовувати веб-сторінку Генконсульства, де розміщені бланк заяви-анкети, зразок її заповнення, з тим, щоб приходити на прийом вже із заповненими анкетами. Це дасть змогу оперативніше розглядати такі заяви та прискорити процес обслуговування інших відвідувачів;
2) цього році Генеральне консульство запровадило процес фотографування громадян, котрі подають документи на оформлення паспорта, безпосередньо у приміщенні установи без додаткової оплати. Дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см та одна фотокартка розміром 10 х 15 см вимагаються виключно від дітей, котрі не досягли 12-річного віку. Вимоги до зазначених фотокарток розміщені на веб-сторінці Генконсульства;
3) документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України відповідно до ст. 5 Закону України «Про громадянство». Такими документами можуть бути паспорт громадянина України для виїзду за кордон, навіть якщо він прострочений (подається також копія його першої сторінки) або проїзний документ дитини. У випадку, якщо йдеться про неповнолітню особу, котра народилася за кордоном після березня 2001 року, таким документом може слугувати довідка про реєстрацію цієї особи громадянином України;
4) свідоцтво про народження та його копія подається виключно для дітей, котрі не досягли 16-річного віку. Якщо свідоцтво про народження видане компетентним органом США, то воно подається засвідченим штампом Apostille і з перекладом українською мовою;
5) документ (або відмітка в паспорті), а також його копія, що підтверджує постійне проживання або тимчасове перебування громадянина України за кордоном. Таким документом може бути дійсна green card чи employment authorization card, або ж копія дійсної візи в паспорті. У разі відсутності зазначених документів чи закінчення терміну дії візи для оформлення паспорта необхідно подати інші документи, які можуть підтвердити факт тимчасового перебування чи проживання громадянина на території США. Такими документами можуть бути довідка від роботодавця, яка засвідчує факт працевлаштування громадянина в США й отримання ним заробітної плати, дійсний договір оренди приміщення, в якому проживає заявник, довідка з банку про наявність відкритого рахунку заявника у банківській установі. На додаток до зазначених документів можуть бути подані копії сплачених рахунків за комунальні, телекомунікаційні чи інші послуги.
6) документ про сплату консульського збору (Money order) або оригінал і копія документа, що підтверджує право на звільнення повністю або частково від його сплати, відповідно до законодавства України.
У разі здійснення регулярних поїздок за кордон і необхідності при цьому завчасного оформлення віз для в’їзду до іноземних держав, що підтверджується наявністю у паспорті віз, особі може бути оформлено другий паспорт громадянина України для виїзду за кордон, для чого необхідно подати відповідно обґрунтовану заяву.
— За яких підстав можна звертатися за оформленням нового паспорта?
— Паспорт підлягає обміну у разі закінчення строку його дії, відсутності вільних сторінок у паспорті, непридатності паспорта для подальшого використання, виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта, чи у разі зміни інформації, внесеної до паспорта (наприклад, переміни прізвища чи імені). На останній підставі обміну паспорта (у зв’язку із зміною прізвища) хотів би зупинитися трохи детальніше. Ті громадяни України, котрі змінили прізвище у результаті одруження чи розлучення або з інших підстав, і які постійно проживають у США (під терміном «постійно» я маю на увазі не наявність green card, а дозвіл компетентних органів України на виїзд на постійне проживання до США та наявність відповідної відмітки у паспорті), крім документів, названих вище, подають також свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про зміну імені чи відповідне рішення суду. При цьому, якщо відповідний документ виданий компетентним органом США, то він має бути відповідним чином засвідчений штампом Apostille і перекладений українською мовою (нотаріально засвідчений переклад).
Водночас, у разі відсутності згаданого дозволу на постійне проживання, обмін паспорта у таких випадках здійснюється лише після заміни внутрішнього паспорта (паспорта громадянина України) на нове прізвище, що здійснюється виключно органами Державної міґраційної служби України за місцем реєстрації в Україні.
— Що робити, якщо паспорт втрачено чи викрадено?
— У разі втрати або викрадення паспорта слід у першу чергу звернутися до компетентних органів США (поліції) із відповідною заявою й отримати від них письмове підтвердження про таке звернення. Досить часто поліція вимагає від наших співгромадян листа Генерального консульства, в якому ми підтверджуємо необхідність письмового засвідчення поліцією факту звернення громадянина зі заявою про викрадення чи втрату паспорта. Якщо така вимога має місце, прошу звертатися до консульської установи, ми зможемо такого листа видати.
Після отримання довідки з поліції слід без зволікання звернутися до Генконсульства зі заявою про оформлення нового паспорта замість втраченого чи викраденого. При цьому подаються ті ж документи, що й при обміні паспорта, які я згадував вище. Подальша процедура оформлення нового паспорта при цьому для кожного заявника відрізнятиметься в залежності від цілого ряду обставин, як, наприклад, місця, де було оформлено втрачений/викрадений паспорт (в Україні чи за кордоном), факту перебування громадянина на консульському обліку, наявності внутрішнього паспорта та інших. Детально не буду зупинятися на цих моментах, оскільки у кожному конкретному випадку це, по суті, індивідуальний підхід.
— Яка процедура оформлення паспорта неповнолітнім дітям?
— Як я вже згадував, особам, які не досягли 16-річного віку, паспорт оформляється на чотири роки на підставі заяви-анкети одного з батьків або інших законних представників. Другий із батьків при цьому подає заяву-згоду на оформлення паспорта дитині, яка заповнюється ним власноручно безпосередньо у Генконсульстві. У разі відсутності другого з батьків у консульській установі під час подання пакету документів на оформлення паспорта дитині, до документів додається його заява-згода, яка має бути посвідчена нотаріусом в Україні або будь-яким нотаріусом на території США. В останньому випадку така заява має бути додатково засвідчена штампом Apostille, що належить до компетенції Секретаря штату, на території якого було нотаріально посвідчено заяву.
Присутність дитини у Генконсульстві під час подання документів на оформлення їй паспорта вимагається з 12-річного віку (у разі оформлення такій дитині біометричного паспорта з внесенням до чипу відцифрованих відбитків пальців рук дитини). У разі оформлення дитині паспорта для виїзду за кордон без внесення до чипу відцифрованих відбитків пальців рук, присутність дитини вимагається з досягненням нею 14-річного віку (для внесення до паспорта відцифрованого підпису дитини). Якщо ж батьки не перебувають у шлюбі, то заява на оформлення паспорта подається тим із батьків, із ким проживає дитина. При цьому заява-згода від іншого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства.
Якщо дитина проживає з одним із батьків, то разом із документами, які подаються для оформлення паспорта (про них ми вже згадували вище), додатково подається оригінал або засвідчена в установленому порядку копія одного з таких документів: свідоцтво про смерть другого з батьків; рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків; рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім; рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним; документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання дитини разом з одним із батьків, який подає заяву-анкету; оригінал витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження зі зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Крім того, разом із документами, що подаються для оформлення паспорта дитині, слід надати паспорт (та копію його першої сторінки), а також дозвіл на проживання в США того з батьків, хто подає заяву на оформлення паспорта дитині. Для дітей, які перебувають у США на підставі паспорта одного з батьків, додатково подаються копії 1-5 сторінок цього паспорта. Також хочу наголосити у цьому контексті, що з квітня ц. р. внесення даних про дітей до паспортів батьків вже не здійснюється, кожній дитині оформляється за потреби окремий паспорт.
— Скільки коштує оформлення нового паспорта та який порядок запису в Генконсульстві для подання необхідних документів?
— За оформлення паспорта для виїзду за кордон чи його обмін справляється консульський збір, розмір якого визначений «Тарифами консульського збору, що справляється за вчинення консульський дій Посольством України в США та генеральними консульствами України в Нью-Йорку, Чикаго та Сан-Франциско». Зазначені Тарифи були затверджені 20 травня 2013 року Міністерством закордонних справ України. Відповідно до цих Тарифів ставка консульського збору за оформлення нового паспорта у разі закінчення терміну дії старого паспортного документа, відсутності вільних сторінок у ньому чи у зв’язку зі зміною прізвища, а також у разі оформлення другого паспорта складає 160 USD. У разі оформлення нового паспорта замість зіпсованого, втраченого чи викраденого консульський збір складає 180 USD. Оформлення паспорта вперше для виїзду за кордон особам, котрі досягли 16-річного віку, здійснюється за ставкою 80 USD. І, нарешті, консульський збір за оформлення паспорта неповнолітнім дітям, котрі не досягли 16-річного віку, складає 20 USD.
Генеральне консульство наразі не здійснює попередній запис для подання документів на оформлення паспорта та здійснює прийом усіх бажаючих в порядку живої черги двічі на тиждень: у понеділок (з 9.00 до 12.00) та середу (з 14.00 до 17.00). Видача оформлених паспортів здійснюється у ці ж дні, однак в інші години: у понеділок (з 14.00. до 16.00), середу (з 11.00 до 13.00). Видача здійснюється особисто власнику паспортного документа (або його батькам — у разі оформлення паспорта неповнолітнім дітям до 16 років), практики надсилання готових паспортів по пошті в Генконсульстві немає.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply