Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Про Митрополита Андрея та патріарха Йосифа Сліпого

Автор:

|

Березень 26, 2015

|

Рубрика:

Про Митрополита Андрея та патріарха Йосифа Сліпого
Філадельфійський клуб сеньйорів

Філадельфійський клуб сеньйорів

Триває Рік митрополита Андрея Шептицького (1965-1944). Незабаром також випадає 70-та річниця арешту й ув’язнення його наступника Патріарха Йосифа Сліпого (1892-1984). Із нагоди цих дат 18 березня ц. р. у Філадельфійському клубі сеньйорів під головуванням Юрія Тарасюка відбувся виклад на тему «Велети Духу: Митрополит Андрей Шептицький і його учень Патріярх Йосиф Сліпий», який виголосила Ірина Іванкович, екзекутивний директор Релігійного товариства українців-католиків «Свята Софія» США.
Свій порівняльний аналіз доповідачка побудувала на фрагментах книги відомого американського історика проф. Ярослава Пелікана (1923-2006) під назвою «Ісповідник Віри між Сходом і Заходом. Портрет українського кардинала Йосифа Сліпого», україномовний переклад якої авторства Ірини Іванкович скоро побачить світ у львівському видавництві «Артос».
За словами п. Іванкович, Митрополит Андрей Шептицький був найвпливовішою постаттю не лише в житті Йосифа Сліпого, а й у всій історії української Церкви ХХ ст. Понад те, він був «ініціятором, відновителем, натхненником і неструдженим працівником» на ниві українського церковного та національного життя.
«Не було ділянки в нашому житті, до якої не приложив був він руки, де б не поміг, де б не створив чогось нового, не підніс, не справив», — згадував Патріарх Йосиф. Він був Мойсеєм, котрий вивів український нарід із неволі.
Коли під час слідства Йосифові Сліпому сказали, що він сидить «за покійного митрополита», це, за іронією долі, було власне тим, чого бажав підсудний і чого вимагав від совєтської влади: бути визнаним гідним «переємником на галицькому митрополичому престолі великого митр[ополита] Кир Андрея», адже в усіх аспектах своєї багатогранної діяльности Сліпий брав свого наставника за взірець для себе.
Протягом ув’язнення його неодноразово спонукали до відступництва від Католицької церкви, проте щоразу він давав зрозуміти, що для нього, як і для владики Шептицького, питання унії не підлягало обговоренню.
Як зазначив Йосиф Сліпий у посланні з нагоди 30-ліття смерти Митропополита Андрея, «не тільки Церква в Україні і в Росії тривожила його душу. Він глядів далеко ширше поза европейські кордони, його непокоїла доля наших вірних в Америці», а також і в цілому світі, у т. ч. у Канаді та Південній Америці. За його митрополитства у Філадельфії 14 червня 1907-го було встановлено ординаріят для вірних українського обряду в Північній Америці, а першим єпископом став також василіянин о. Сотер Стефан Ортинський. Своєю турботою про усі церкви до ув’язнення й особливо частими подорожами після звільнення митрополит Сліпий утвердив цю традицію митрополита Шептицького.
Свою синівську відданість «великому попередникові Слузі Божому Митрополитові Андреєві» та його пам’яті владика Сліпий виявляв у різний спосіб, зокрема через послання до вірних у роковини смерти Андрея Шептицького. Ще за життя Митрополита Йосиф Сліпий «поставив в городі [духовної семінарії у Львові] пам’ятник Митрополиту, який большевики 1939-го розбили». За це він помістив мозаїку митрополита Шептицького в апсиді Собору Святої Софії в Римі, поміж постатями свв. Кирила та Мефодія. Однак найважливішим пам’ятником своєму попередникові Блаженнійший Сліпий вважав свою участь у беатифікаційному процесі Андрея Шептицького, розпочатого 5 грудня 1958 року.
На завершення викладу присутні переглянули документальний фільм під назвою «Велетні духа» в режисерії Марії Козак.
Прес-служба товариства «Свята Софія» США

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply