Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Про духовність українських еміґрантів в Америці

Автор:

|

Жовтень 23, 2019

|

Рубрика:

Про духовність українських еміґрантів в Америці
Виступає Юрій Данилів

На жовтневому форумі релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» США й Осередку праці Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Філадельфії відбувся виклад на тему «Духовність українських еміґрантів в Америці — іконостас». Доповідь виголосив Юрій Данилів, котрий досліджує українські церкви у штаті Пенсільванія. Він коротко проаналізував головні риси першої імміґрації, члени якої зуміли збудувати понад 150 церков у самій тільки Пенсільванії. Вони рівно ж започаткували громадські установи, читальні, школи та клуби майже при кожній церкві.
Доповідач зупинився на архітектурних особливостях візантійського архітектурного стилю, який Україна перейняла разом із християнством із Візантії, а відтак і на особливостях іконостасу, який відрізняє візантійські церкви від римо-католицьких, протестантських, ісламських та юдейських святинь. Він розповів про стадії розвитку іконостасу та про особливості писання ікон. Юрій Данилів ґрунтовно проаналізував особливості пенсільванських іконостасів, виготовлених різьбярами у майстернях Ігоря Хоманчука, Ігоря Макаренка, Павла Маркаря, Сергія Литвиненка, Василя Заґродника й інших, а також іконографії таких майстрів, як Петро Ходний, Михайло Осінцюк, Святослав та Юрій Гординські, Петро Андрусів, Мирон Білинський, Іван Денисенко, Андрій Мадай, Тарас Левицький, Яків Гніздовський і Христина Дохват.
Доповідач підкреслив неповторність кожного іконостасу, що для порівняння було підтверджено світлинами іконостасів з Українських православних церков св. Марії в Мак-Кіз-Рок, св. Володимира в Пітсбурзі, св. Петра і Павла в Лундора, та каплиці Візантійської духовної семінарії св. Кирила і Методія у Піттсбурзі, Української католицької катедри Непорочного Зачаття у Філадельфії, українських католицьких церков: св. Петра і Павла в Бриджпорті та Маунт-Кармел, св. Кирила і Методія в Олифант, св. Духа у Вест-Істоні, св. Архістратига Михаїла в Шенандоа, Христа Царя та св. Миколая Філадельфії тощо.
Підсумовуючи, п. Данилів зазначив: «Перша хвиля імміґрації збудувала церкви; друга — утримала та зберегла роботу першої впродовж 35 літ; третя — спричинилася до подальшого будівництва церков і старалася змінити громадське життя; четверта — дуже подібна до першої, бо повертається назад до Батьківщини. Всі вони привезли свій обряд, традиції та свою християнську віру зі собою та спричинившись до будови «української Америки».
Прес-служба Товариства «Свята Софія» США, світлина Стефана Фартушка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply