Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Пластова ціль не міняється! Домівка відновляється!

Автор:

|

Червень 18, 2021

|

Рубрика:

Пластова ціль не міняється! Домівка відновляється!
Нова кімната для сходин

Скавтську організацію української молоді «Пласт» 1912 року створив в Україні Олександр Тисовський. Основи «Пласту» ґрунтуються на християнському світогляді та ідеї вірности українській нації. Вони коротко викладені в Трьох головних обов’язках пластуна: бути вірним в Богові й Україні; допомагати іншим; жити за пластовим законом і слухатись пластового проводу. Пластовий закон визначають за 14-ма пунктами: пластун є точний, увічливий, справедливий, братерський, ощадний, дбає про здоров’я тощо. Наші пластові засади і ціль не міняються. Ті самі основи «Пласту» існують вже майже 110 років. Мета нашої станиці в Нью-Йорку — дотримуватися тих самих принципів, які створили наші засновники, й виховувати вкраїнську молодь у пластовому дусі. Мрія наших засновників не згасла і досі. «Пласт» продовжує розвиватися і запалює серце тисяч пластунів. Варто підкреслити, що пластуни і сьогодні складають Пластову присягу і вчаться жити за Пластовим законом.

Історія пластової домівки у Нью-Йорку
По Другій світові війні в 1940-1950-х рр. тисячі українців оселилися в місті Нью-Йорк і відразу ж почали відновляти українські організації, які діяли в таборах переміщених осіб в Німеччині, в т. ч. «Пласт». Станицю у Великому яблуці заснували 1949-го, адже Пласт був дуже важливий для багатьох українців, які хотіли продовжувати своє пластове життя. B тих перших роках пластові сходини відбувалися в різних будинках на долині міста.
На початку 1950-х рр. «Пласт» у Нью-Йорку винайняв будинок на розі 9-ї вулиці і 2-ї авеню в Мангеттені, щоб пластуни отримали приміщення на свої зайняття. Збудований 1904 року як театр, цей будинок 1928-го перетворили на комерційну споруду з крамницями, офісами, студією танців і навіть кімнатою для більярду. 1954 року п. Дармохвал відкрив там ресторан «Веселка», що існує й зараз. Від тих перших днів залишилася емблема «М» — медальйон у горішній частині фасаду, названий на честь будівельників.
1964-го «Пласт» купив цей дім, який став сталою «домівкою», щоб пластуни мали де зустрічатися і проводити пластову діяльність. 1968 року провели перший ремонт, який перетворив великі зали на менші кімнати. В ті часи в пластовому будинку на 9-й вулиці також відкрився магазин «Молоде життя», який продавав пластові однострої, відзнаки, підручники та виряди на прогулянки й табори.
Впродовж останніх 70 років через домівку перейшло три-чотири покоління, тисячі пластунів виховали тут у пластовому дусі. Відбувалися і продовжують відбуватися щотижня пластові сходини, кypiннi заняття раз на місяць, а також станичні збірки з нагоди важних свят і подій. До домівки приїжджали й надалі приїжджають пластуни та гості з інших міст на пластові наради, вишколи, збори та вечірки/забави.
B домівці також проводять концерти, відвідини св. Миколая, писання писанок, покази фільмів, Андріївські вечори, вечори Юнака, репетиції драматичної студії та балету, танців, «Червоної калини» тощо. Домівка стала місцем для навчання й дозвілля як пластунів, так і ширшої громади.
Домівка відігравала й надалі відіграє значну роль для всіх: від маленьких пташат до досвідчених сеньйорів, від дітей до батьків, від нових виховників до станичного проводу. Рік за роком домівка радо вітала й зараз вітає родини з цілого світу. Радо приймає наймолодших пташат і випускає юнацтво, яке переходить до старшого пластунства, а також старших пластунів і сеньйорів, які повертаються до неї на курінні ради або зі своїми діточками й онуками. Запрошує громаду на різні імпрези. А за останніх 20 літ членство станиці зростає завдяки приїзду багатьох poдин із України. Батькам важливо, щоб їхні діти мали українське товариство та виховувалися в корисних українських організаціях.

Домівка відновляється і потребує допомоги
Домівка багато віддала за 70 років, але тепер будинок застарів, там бракує місця, щоб помістити всіх пластунів разом на сходини. Треба розділяти дітей по інших будинках. Приміщення для батьків дуже обмежене, всі тісно скупченні в одній малій кімнаті або на коридорі. Домівка не відповідає сучасним будівельним вимогам. А це означає, що потрібен ремонт. Настав час на відновлення: перебудова всього внутрішнього інтер’єру, чищення усіх кімнат, упорядкування архівів, реконструкцію стін, заміну недіючого ліфта, на більшу кількість кімнат і технологічної проводки. Також потрібні сучасна система опалення, охолодження, охорони та безпеки. Нові плани поверхів уже розробили для кращої зручності, найважливіше — подвоєння кімнат, аби всі пластуни проводили сходини разом у домівці, замість бути розкиданими по інших будинках. Також запланували привітні місця для батьків і гостей, щоб було де зустрітися, посидіти, насолодитися кавою чи перекускою в новому кафе.
Вартість проєкту відновлення домівки висока — $1,500,000. Завдяки щедрості нашої громади зібрали вже майже $900,000. Але ще бракує $600,000, аби розпочати реконструкцію. Домівка тепер порожня та готова до ремонту — залишилися лише дерев’яні шпильки.
Звертаємося до вас, нашої української громади, за фінансовою підтримкою, щоб дійти до нашої мети. Незалежно від суми, всі пожертви важливі. Можна пожертвувати чеком, securities або на Plast Facebook i GoFundMe. Також є нагода спонсорувати кімнату на честь або в пам’ять членів родини, пластунів, підприємств або організацій. Більше інформації про плани, нові кімнати, додаткові зміни і як пожертвувати фонди можна переглянути на plastnyc.org. Чеки просимо виписувати на Plast Ukrainian Scouting Organization USA і висилати поштою: Lida Nolan, Treasurer 848 South Long Beach Ave Freeport, NY 11520. Усі пожертви будуть звільнені від оподаткування.
Ваша негайна підтримка допоможе нам почати і закінчити будівлю якнайшвидше. Чекаємо з нетерпінням, аби привітати всіх у покращених умовах у станиці Нью-Йорк. Відновлення домівки — щось дуже цінне не лише для «Пласту», але для всієї нашої громади. Це сучасне місце для українських дітей і дорослих на наступні 70-80 років.

Таля Даниш

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply