Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Перший український фестиваль у Перт-Амбої

Автор:

|

Червень 27, 2013

|

Рубрика:

Перший український фестиваль у Перт-Амбої

Уже третій рік о. Іван Турик служить парохом української католицької церкви Успення Пресвятої Богородиці в Перт-Амбої (штат Нью-Джерзі). Сам він — із села Снятинки біля Дрогобича, тож добре обізнаний зі співом і танцями українського люду. Щоби заохотити громаду до збереження й розвитку культурних традицій, він спершу влаштовував вечори-забави з танцями та піснями й аж цього року наважився провести український фестиваль, який відбувся 22 червня при гарній погоді.

На площі між церквою та парафіяльною школою розгорнувся ярмарок народних виробів, музичних записів, вишиваного одягу, різних пам’яток. Також була тут «Халупа отця Івана», де можна було скуштувати українських страв, які пропонували Леся Ковальчук, Надія та Любомир Дейнеки, інші добровольці. В інших місцях теж були подібні кухні з дотепними назвами. А для тих, хто полюбляє кавказькі страви, смажили шашлики Василь Кичула, Володимир Деревенський, Чарлі Бойко, Петро Барилецький і інші знавці цієї справи.
На фестивалі гості в спеціально визначених місцях купували квитки на різне частування, тому ті, хто подавав їжу, не торкалися грошей і не мали мороки з розрахунками. Біля входу до школи такими касирами були Анна Бойко й Давн Домінґес. Також вібувався продаж квитків і в інших місцях.
Представники Української національної федеральної кредитової спілки Галина Тобіо і Галина Малиновська запрошували людей до членства та повідомляли, що на початку серпня ц. р. в Перт-Амбої відкриється новий відділ цієї кредитівки. Поблизу розгорнули інформаційний стіл представники Українського народного союзу Марія та Євген Осціславські, які розповідали про свою компанію. А спонсором фестивалю виступила корпорація Meest-America.
Концертна програма відбувалася в шкільній залі. Школа в цій парафії — особлива. Вона відкрита для всіх охочих, тому там навчається майже 200 дітей. 12 жовтня школа відзначатиме своє 50-ліття. А загалом у парафії — 300 родин. Перед початком концерту разом із присутніми співав українські пісні заслужений артист України Павло Доскоч. Він також на початку виконав Гімн України, а відповідальна за всю програму Анна Лоуренс заспівала Гімн США. Вів концерт Андрій Вовк.
На сцені побувало кілька танцювальних шкіл і ансамблів. Танець відкриття «Привіт» і завершальний «Гопак» виконували учні хореографа Григорія Момота зі Савт-Бавнд-Брука (штат Нью-Джерзі). Директор танцювальної школи «Барвінок» Григорій Момот народився поблизу Тернополя, учився в Києві, зокрема в славетному ансамблі імені Павла Вірського, очолював дитячий танцювальний ансамбль «Пролісок» у Тернополі, а в США працює з 1996 року. Його учні різних вікових груп виступили на фестивалі з танцями «Гуцульський» і «Голубка».
Тепло вітали присутні свою парафіянку хореографа Надію Лемеґу, яка заснувала танцювальні ансамблі «Надія» та «Веселка» в Перт-Амбої, «Червона калина» при церкві Свв. Петра і Павла в Джерзі-Ситі. Надія Лемеґа народилася в Сибіру, куди була вислана її родина. Закінчила Київський інститут культури. Ансамблі Надії Лемеґи виконали танці «Козачок», «Карпати», «Бджілка», «Запорожець», «Веселка», «Чобітки», «Гуцульський танець», «Козацька слава». Гурт «Надія» танцював «Волинські візерунки», «Іванку-горянку», циганський танець «Шатриця» та жартівливий «Пліткарки», серед яких був єдиний чоловік Роман Борса.
Показала свою майстерність школа танцю Ярка Добрянського з парафіяльної школи. Учитель цієї школи сам був учнем відомого хореографа Роми Прийми-Богачевської й танцював у її ансамблі «Сизокрилі». Учні Ярка Добрянського продемонстрували танці «Гопачок», «Полтавська полька» та «Козачок».
Були на сцені і юні солісти-співачки Софія Найда, Вероніка Наливайко й Орися Сорока з бандурою. Під час концерту о. Іван Турик розповів присутнім про парафію, її школу, про рідну Українута її народне мистецтво. На фестивалі також відбулася мистецька лотерея, а ввечері — танці, на яких грав гурт «Збручани» (соліст — Василь Македон).

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply