Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Пам’яті архітектора Зенона Мазуркевича

Автор:

|

Січень 30, 2019

|

Рубрика:

Пам’яті архітектора Зенона Мазуркевича

Зенон та Уляна Мазуркевичі

Похоронні відправи за архітектором Зеноном Мазуркевичем відбувалися в Чикаґо, в маєстатичній церкві св. Йосифа Обручника з 13-ма куполами і трьома внутрішніми ярусами лежали тлінні останки творця цього величного храму. Архітектор створив його з найпростіших складників — скла, цементу і металу, вдихнувши в них життя і сонце, які зробили храм просторим і водночас живим сакральним шедевром української модерної архітектури. Проект Мазуркевича здобув перевагу серед 32 представлених планів храму. І тепер тут лежав його творець, який надихнув споруду красою і життям, — перед тим, ніж його тіло перевезли на цвинтар св. Миколая.
Цей момент прекрасно описав преосвященний Борис Ґудзяк, владика єпархії св. Володимира в Парижі, єпископ Франції, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу, в листі співчуття дружині покійного Уляні: «Яка сила і символізм у тому, що останнім земним прихистком для тіла Спочилого, стала задумана ним церква св. Йосифа Обручника. У ній творця-людину через молитву передали в обійми Бога-Творця, від Якого він черпав натхнення і Якому довіряв себе провадити».
Американська преса спом’янула архітектора довгими статтями. Зокрема, Philadelphia Inquirer і Chicago Sun Times. Журналіст останньої був настільки захоплений красою й оригінальністю збудованого храму, що вже на початку статті заявив, що краса церкви є такою, що серце перестає битися. Владика чиказької єпархії св. Миколая, преосвященний Бенедикт наголосив у своєму листі співчуття п. Уляні на таланті п. Зенона і величі його витвору, зазначивши, що храм служив орієнтиром для пілотів, згодом став туристичним центром для численних відвідувачів й досі є «найбільш збереженою таємницею Чикаґо». Зенон вважав, що його будівлі повинні були бути делікатними, просторими і водночас натхненням для кожного відвідувача.
Ушанування пам’яті покійного архітектора Зенона Мазуркевича відбулося й у Філадельфії 22 грудня 2018 року у величавому митрополичому соборі Непорочного Зачаття. На пропам’ятну заупокійну Службу Божу та панахиду прибуло понад 150 осіб. Святу Літургію відправив ректор митрополичої катедри о. Роман Пітула, котрий також відспівав панахиду в асисті о. митрофорного протоієрея Богдана Жоби від Української православної церкви, яка рік тому перейшла під Української православної церкви Київського патріархату. На поминки, які провели у катедральній залі, прибули представники родини п. Зенона з Торонто, знайомі, приятелі та звеличники небуденного таланту св. п. архітектора. Ведучим поминального обіду був Роман Петик, кузин покійного. Молитву перепровадив отець-парох Роман Пітула.
Довше слово виголосив Осип Рожка, колишній редактор журналу «Америка», котрий накреслив біографічну канву покійного та його архітектурні здобутки, зокрема, найвідоміші як американські, так і українські проекти. Редактор процитував кілька уривків про красу української архітектури очима покійного п. Зенона з його статті «Зрештою, чия це Церква?», в якій автор обстоює принципи історичних національно-релігійних вартостей українських церков, що мають унікальну європейську та світову вартість. За життя Зенон Мазуркевич вихвалював оригінальність лемківських і закарпатських українських храмі. Однак, у своїх проектах не цурався надсучасних структур із українськими елементами, що, на жаль, не всі інфраструктури українських міст могли прийняти.

Церква св. Йосифа Обручника в Чикаґо

Присутні прослухали аудіоспогад Ореста Келебая, двоюрідного брата св. п. Зенона, надісланий із Торонто. Андрій Чорнодольський із Балтимору розповів про будову п’ятибанної церкви св. Архістратига Михаїла за проектом Зенона Мазуркевича, яка також викликала велике зацікавлення американської преси й є осередком туристичних відвідин багатьох осіб з далеких місцевостей. Шкільна товаришка покійного д-р Рената Голод розповіла деякі веселі моменти зі студентського життя у Торонто. В часі пропам’ятного обіду сопрано Ліса Оприск виконала популярні народні пісні «Два кольори» та «Червону руту». Тарас Юрчак, Любомир Конрад та Олесь Держко подали деякі моменти зі своїх спогадів про св. пам. Зенона.
Доріян Мазуркевич, молодший син Зенона, повідомив присутніх, що родина створила фонд при церкві св. Йосифа Обручника в Чикаґо, щоб допомогти справі викінчення мистецької мозаїки св. п. мистця Марка Зубара, яка вже роками чекає на своє завершення. Пожертви можна насилати на адресу: St. Joseph the Betrothed Catholic Church, 5000 Cumberland Ave., Chicago, IL 60656.
Дружина Зенона Мазуркевича Уляна та син Доріян подякували присутнім за прибуття і за шанобливе вшанування чоловіка та батька. Ця зустріч виявила велике прив’язання філадельфійської громади до Зенона Мазуркевича, котрий багато років свого таланту присвятив проектуванню торговельних і промислових об’єктів, а пізніше «повернувся до своєї спадщини». Він вважав, що як українець діє на високо емоційному рівні, і прагнув вкладати емоцію у будинки, які проектував. Вічна йому пам’ять!

Осип Рожка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply