Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Особливе свято в Філадельфії

Автор:

|

Вересень 25, 2019

|

Рубрика:

Особливе свято в Філадельфії
Юрій Наконечний, Іван Яворський, Леся Пенкальська, Боб Дін, Віра Наконечна, о. Роман Пітула, владика Андрій Рабій, Уляна Мазуркевич, Богдан Генгало, митрополит Борис Ґудзяк, Ігор Туркевич, Христя Сеник, Cтефа Перонг, Оксана Мазепа

Цьогорічне свято Незалежности України у Філадельфії відбулося не за затертими канонами, а з поважною часткою ориґінальности. Вперше на таке свято прибув новоіменований митрополит-архієпископ Борис Ґудзяк, а також архієпископ Даниїл із Бавнд-Бруку. Молодь СУМ і «Пласту» внесла національні прапори. Після співу американського гімну Юлія Ступінь, в уніформі жіночого батальйону АТО, виконала американський гімн на тлі Великого герба української держави, який займав велику частину сцени. Молоді бандуристи з гурту «Шаблі кобзарів» також виконали український національний гімн, a до їхнього співу долучилася численна публіка. Присутні оплесками привітали зміст Декларації про незалежність від 24 серпня 1991 року.
Уляна Мазуркевич, голова громадського комітету, котра вела програму, привітала присутніх словами «Слава Україні!» й висловила радість із того приводу, що Україна вже 28 років є самостійною державою, шанованою у світі, та стоїть на сторожі своєї самостійности та територіальної цілісности. Ведуча привітала зі святом незалежности присутніх і запросила до слова владику Бориса, котрий застановився над значенням самостійности української держави з християнського погляду.
Головною атракцією святкування Незалежности був театральний монтаж, підготовлений Юрієм Наконечним, про «Тисячу років боротьби української держави». Коментарі до історичних картин п’яти періодів нашої історії — Княжої Русі, Козацької України, України ХХ ст., України Ревoлюції гідности та сучасної України — в супроводі молодого покоління виголошували Софія Пітула й Осип Рожка, а молоді виконавиці-дівчата персоніфікували ці історичні етапи у відповідному до представленої епохи одязі, в супроводі воїнів тієї епохи в тогочасному озброєнні.
Після відповідного історичного коментаря, молоді виконавці декламували найбільш значущі патріотичні вірші, якими висвітлювали ідею боротьби за самостійну українську державу і твердими голосами щоразу спільно виголошували: «Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї!». «Шаблі кобзарів», оточені українською молоддю СУМ і «Пласту, в супроводі бандур заспівали вже леґендарну пісню «Виростеш ти, сину» на слова Василя Симоненка. Публіці дуже сподобалася театральна постановка молодих акторів і вона їх винагородила гарячими оплесками.
По тому виступила філадельфійська мистецька перлина «Аколада» під проводом дириґента Богдана Генгала. Їхній виступ став справжнім відкриттям і радісним переживанням для слухачів. Хоча було лише десять співаків, але можна була відчути їхню зіспіваність і високоякісне виконання представлених пісень. Присутні мали нагоду насолодитися такими піснями, як «Благослови» (Дж. Нобіле), «Ой, чий то кінь стоїть» (обр. М. Б. Кікта), «Реве та стогне Дніпр широкий» (Д. Крижанівський). Після цього пролунала пісня «Україна є, Україна буде» (слова З. Ружин, муз. Р. Демчишин).
Високопреосвященний владика Даниїл від Української православної церкви звернувся до публіки з коротким словом, в якому пояснив, коли він вперше відчув, що Україна є, і що він українець. А наприкінці, замість власної молитви, почитав молитву до Бога за Україну дівчинки, прикутої до ліжка важкою хворобою. Ця молитва своїм безпосереднім дитячим підходом полонила серця всіх присутніх і стала їхньою власною.
На завершення Уляна Мазуркевич під тривалі оплески публіки вручила букет соняшників режисерові монтажу Наконечному та дириґентові хору Генгалі. Всі виконавці зійшлися перед сценою і тоді пролунала молитва, яку написав Олександр Кониський 1885 року, а озвучив Микола Лисенко, й яка довгий час вважалася духовним гімном українського народу «Боже вислухай благання». Всі учасники свята Незалежности України об’єдналися в ній. Таке свято залишиться в пам’яті надовго.

Осип Рожка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply