Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

Опера «Йов» — проекція на сучасну українську дійсність

Автор:

|

Лютий 15, 2018

|

Рубрика:

Опера «Йов» — проекція на сучасну українську дійсність

Наприкінці січня на фестивалі оперного співу Prototapes у Нью-Йорку американським глядачам уперше було представлено сучасну українську оперу, яку привезла група молодих митців «Нова опера» з Києва. У її складі є шестеро оперних співаків: Мар’яна Головко (сопрано), Анна Марич (сопрано), Олександра Мельє (мецо-сопрано), Андрій Кошман (баритон), Руслан Кірш (баритон), Євген Рахманін (бас), а також композитори Роман Григорів та Ілля Розумейко. Їх усіх разом зібрав 2014 року легендарний український режисер Вадим Троїцький.
Неабиякий успіх «Нової опери», а згодом і вихід на міжнародний рівень, розпочався на фестивалі «Гольфстрім» у Києві з дебюту оперою «Йов». Її автори, молоді композитори Ілля Розумейко та Роман Григорів, котрі долучилися до групи 2015-го і стали плідно співпрацювати, талановито втілили на сцені своє бачення сучасного оперного мистецтва. За останні два театральних сезони вони створили шість масштабних вистав — крім «Йова», були ще опери «Вавилон», «Ковчег», «Непрості», «Гамлет» і «Воццек». Ці твори вже показали у найпрестижніших залах Польщі, Австрії, Македонії та Данії.
Запрошення на фестиваль Prototype у Нью-Йорку, як розповів п. Григорів, отримали два року тому в Польщі на фестивалі KODY в Любліні, де оперу «Йов» почула Бет Моррісон — одна з найвпливовіших продюсерів у світі сучасної американської опери. Для неї стало відкриттям, що канонічна біблійна тематика може звучати дуже по-сучасному.
Автори переконані, що історія Йова резонує з українським сьогоденням й уособлює страждання та віру в перемогу нашого народу. Сутність боротьби Добра і Зла, перемоги Світла над Темрявою мовою мистецтва настільки майстерно вдалося передати творцям та не менш талановитим виконавцям на музичному форумі Prototype, що українцями зацікавились продюсери ще кількох відомих фестивалів, які відбуваються у різних країнах світу, і запросили взяти у них участь.
Та не лише Prototype, ще одна подія, виявилася знаковою під час перебування наших артистів у Нью-Йорку. Вони наважилися на показ цілого театрального дійства у… римо-католицькому храмі Our Lady of Refuge Church, що на Foster Avenue в Брукліні. Продюсером, організатором такого сміливого експерименту став Володимир Роздольський.
Це було щось неймовірне. Майкл Перрі, парох цієї церкви, читає з амфону Одкровення від Івана Богослова. На головній стіні храму проекція рук. Творець сотворив їх собі подібними, та з ними відбувається мутація. Біблійне попередження, пророцтво ще тривожніше звучить мовою музики, передається тембром голосів від найнижчих до найвищих тонів. Та враз світло пронизує темряву та проростає розлогим гіллям 12 разів упродовж двох годин холодний наступ темряви поборює Світло. Віра і довіра до Творця перемагає безнадію.
На початку дійства голоси артистів долинають із чотирьох кінців храму, символізуючи хрест. Звучить орган (Володимир Роздольський). Цей інструмент уперше використаний у такій композиції. До слова, він один із найстарших у Нью-Йорку, в цьому храмі звучить щонеділі більше як півстоліття поспіль, і не міг мовчати під час такого незвичайного дійства.
За роялем композитори Роман Григорів та Ілля Розумейко. Віртуозно виконують свої партії Жанна Марчинська (віолончель) та Андрій Надольський (ударні інструменти). На фоні боротьби (пантоміма) двох сил Добра і Зла ллється, мов джерельна вода, «Аве Марія», спочатку вступає сопрано — Мар’яна Головко, Анна Марич, потім долучається Олександра Мельє (мецо-сопрано), баритони Андрій Кошман та Руслан Кірш. Наприкінці прем’єри артисти ідуть в усі кінці храму, вдаряючи білими паличками у тарілки, відтворюючи чисті звуки. Ударні палички світяться у темряві, немов свічки. «Роздавши ті чисті звуки» людям, артисти сходяться у коло, символізуючи єднання задля перемоги.
Далеко не кожен священик відважиться на таке театральне дійство у храмі. «А чому ж ні? Від самого початку християнства так було. Богослужіння відбувалися на театральній арені», — каже о. Майкл. Він розповідає, що співпраця з артистами принесла йому велике задоволення, а участь у музично-театральній «Літургії» дала справжнє піднесення. Таким акордом закінчується його служіння перед виходом на заслужений відпочинок. Священику виповнилося 75. Він має українське коріння у третьому поколінні. І хоча не розмовляє українською мовою, та завжди підтримує серйозні українські події, популяризує українське серед американців. І це музично-театральне дійство «Літургії» у такому глибоко символічному стилі з проекцією на сучасну дійсність — дарунок сотням його парафіян і всім, хто прийшов того дня на вечірню месу. На жаль, самих українців було небагато. Артисти назвали цей свій новий досвід благословенним.
Овації Bravo! Bravissimo! і просто світло в очах глядачів були для них найвищою нагородою. Спонсором експериментальної прем’єри молодих українських митців стали Елізабет Фаллер та о. Перрі. У храмі було встановлене потужне озвучення й освітлення, працювало чотири телевізійні камери. Сама ж акустика храму у стилі арт-деко просто чудова, тож була можливість зробити якісний відеопродукт із цього показу.
Посвята пам’яті жертвам Голодомору та борцям за волю України несе у собі також важливу інформацію у світ, який лише пізнає Україну. Потрібні пожертви на монтаж фільму-опери. Чеки можна виписувати на Ukrainian New Wave.

Мирослава Роздольська

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply