Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Одвічний романтик Вадим Лесич

Автор:

|

Лютий 16, 2017

|

Рубрика:

Одвічний романтик Вадим Лесич

Вадим Лесич (справжнє прізвище — Володимир Кіршак, інші псевдоніми — Ярослав Ярий, Ярослав Дригинич) — український поет, есеїст і публіцист, критик, перекладач, член організації українських письменників «Слово». Він народився 25 лютого 1909 року в с. Устя (тепер — Снятинського району Івано-Франківська області) у родині вчителя. Здобув гімназійну освіту в Коломиї. 1938-го закінчив Вищу школу журналістики (Варшава), виступав у періодиці як журналіст і літературний критик. Еміґрував до Західної Німеччини, а 1948-го — до США. Мешкав у Нью-Йорку, працював у страхувальному бюро.
Вадим перекладав американських і польських поетів. Автор збірок віршів «Сонцеблиски» (1930), «Відчиняю вікно» (1932), «Різьблю віддаль» (1935), «Ліричний зошит» (1953), «Поезії» (1954), «Розмова з батьком» (1957), «Крейдяне коло» (1960), «Кам’яні луни» (1964), «Вибрані поезії» (1965), «Предметність нізвідкіль» (1972), поеми «Напередодні» (1960).
Перша збірка поезій під псевдонімом Я. Ярий «Сонцеблиски» з’явилася у Коломиї 1930 року, а друкуватися поет почав 1929-го під псевдонімами Ярослав Ярий і Ярослав Дригинич. Поезія Вадима Лесича, як зафіксовано у «Енциклопедії українознавства», «глибока символами і драматичним ліризмом, поєднує своєрідну бароковість стилю з експресіоністичними елементами». Поезія автора втілює почування, думки та світогляд автора в його мандрівці крізь життя — від неспокійної молодості до вдумливої зрілості. У трьох ранніх збірках промовляє молодий поет-романтик. Тут переважають мотиви радості життя та щастя молодості.
У пізнішій творчості напрям ідилії поглиблюється, поет одягає природу в казкові, магічні символи. Короткі ліричні вірші досягають високої художньої майстерності та пронизані таємничою, гіпнотичною силою. Поруч цих ліричних нот ми бачимо політичні події сучасності, долю мандрівників-вигнанців і лихоліття Батьківщини, які поет подає в сильних, яскравих і широких мазках. Ці теми споріднені з філософськими роздумами — ліричним героям Лесича світ здається безнастанним колом перемін. Людині неможливо знайти ключі до ворожої загадковості Всесвіту, і в свідомості зростає почуття самоти та порожнечі. У пізніших збірках поета цей екзистенціальний драматизм зростає і панує над всіма іншими світоглядними напрямками.
Крім власної поетичної творчості, Лесич дав українській літературі ряд майстерних перекладів із сучасної світової літератури, особливо з творчості Т. С. Еліота, Х. Р. Хіменеса та новітніх польських поетів. Він також публікував статті з літературної й образотворчої критики.
Помер літератор 1982 року в Нью-Йорку, похований на українському православному цвинтарі в Саут-Баунд-Бруку (штат Нью-Джерзі).

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply