Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Нова емоційна вистава мистецької групи «Яра»

Автор:

|

Червень 15, 2017

|

Рубрика:

Нова емоційна вистава мистецької групи «Яра»

Мистецька група «Яра» з Нью-йоркського експериментального театру LaMaMa презентує свою нову виставу «1917/2017: Тичина, Жадан і «Собаки». Це — нова театральна постановка, створена на основі поезій Павла Тичини, Сергія Жадана та пісень рок-гурту «Собаки». Ідею започаткувала й утілила в життя Вірляна Ткач. Актори «Яри» грають англійською, а Жадан і «Собаки» виступають українською.
«Ми переклали вірші Павла Тичини та перетворили їх у сцени, дію, музику та проекції, створивши виставу про те, як змінюється людина, коли суспільство навколо розпадається», — каже Вірляна Ткач. В основу постановки лягла збірка Павла Тичини «Замість сонетів та октав», яка складалася з 12 віршів, написаних упродовж 1918-1920 рр. Цикл відкриває поезія «Уже світає», і це стає прологом для решти 11 віршів у прозі, кожен із яких складається з двох частин: одна лаконічно описує події, у той час як друга (антистрофа) пропонує інший погляд на ситуацію. У віршах намагання «посадовити культуру» розбивається терором. Але надія на культуру та «довершенство техніки» триває, хоча «в місто вступила нова влада». Вірші стають дедалі похмурішими, що більше кияни переживають постійні зміни влади: в 1918-1920 рр. 12 влад прийшли до міста, замінюючи одна одну. Тичина постраждав за публікацію збірки, виданої 1920-го і більше про неї навіть не згадував. Перша повна публікація циклу вийшла лише під час розвалу СРСР.
Постановка складається з вступу-інсталяції, створеної поетом Бобом Голманом, трьох частин із віршами Тичини та коди. Кожна частина містить сцени, створені акторами, де діалог — тексти Тичини та пісні, написані та виконані Жаданом і «Собаками», що вриваються в поезію початку ХХ ст. Сергій Жадан, найвідоміший сучасний український поет і письменник, уже десять років співпрацює з харківським рок-гуртом «Собаки», випустивши з ними чотири альбоми — «Спортивний клуб армії», «Зброя пролетаріату», «Бийся за неї», «Пси». Весь гурт разом із Жаданом виступає наживо в цій постановці.
Виставу «1917/2017: Тичина, Жадан і «Собаки» створила Вірляна Ткач, режисер мистецької групи «Яра», котра поставила 30 вистав у театрі LaМaМa в Нью-Йорку. Робота над постановкою почалася ще торік у театральному Центрі Курбаса у Києві з українськими акторами, котрі співпрацюють із «Ярою», — Лариса Руснак, Микола Шкарабан, Роберт Фельдман, Мальвіна Салійчук і Владислав Онищенко. Виставу грали у вересні у Центрі Курбаса у Києві, на Львівському форумі видавців та на «ГогольФесті», а у березні ц. р. — в Малій опері на Лук’янівці у Києві.
«Постановка по суті є діалогом між столітніми (страшно подумати!) поезіями Тичини та текстами Жадана початку ХХІ ст., тільки перші в основному передані за допомогою акторської гри та сценічної майстерності, а другі звучать у піснях, що виконуються самим Жаданом разом із «Собаками», і напористо, з бурхливою енергетикою, викликаючи у глядачів шквал емоцій, вриваються в картини початку минулого століття. Акторам вдалося втілити образи, повні надзвичайної лірики, глибоких переживань і потужної драматичної енергії. Історичний контекст набуває нових значень, і поетичні рядки Павла Тичини до болю впізнавані, до найдрібніших подробиць перегукуються з нашою реальністю та новітньою історією. Революційні мотиви, з якими різко контрастує гармонія Всесвіту, роль у цьому процесі мистецтва та духовності — все це залишається актуальним і досі: історія таки циклічна і вона повторюється. Пора б нам її вчити» , — це відгук професіонала на Showbiza.com (Київ).
А ось інший відгук із Інтернету: «Вчора побував на неймовірній події. При всій моїй, м’яко кажучи, байдужості до поезії, вистава «Тичина, Жадан і Собаки» дуже зачепила. Це навіть не вистава в класичному розуміння цього слова, а більше театралізоване (дуже талановите, до речі) читання маловідомих віршів Тичини. Тих, які про громадянську війну 1917-го. Тих, які вам не викладали в школі. В симбіозі з актуальною музикою та поезією Жадана та з віртуозною грою на бандурі вийшов неймовірно цілісний і якісний продукт. Ефект посилювали вдало підібрані світлові проекції. Я під великим враженням вийшов зі зали» (http://falkoner.livejournal.com/1128211.html).
Постановка вистави «1917/2017: Тичина, Жадан і «Собаки» стала можливою завдяки зусиллям громадських фондів штату та міста Нью-Йорк, кредитівки «Самопоміч» (Нью-Йорк) і друзям мистецької групи «Яра». Додаткова інформація розміщена на сайті www.brama.com/yara. Вистава йде кожного тижня до 25 червня у четвер, п’ятницю та суботу, поч. о 8:30 по пол., та щонеділі о 4:00 по пол. у театрі LaMaMa, що розташований за адресою: 66 Іст 4-та вулиця в Нью-Йорку. Квитки можна придбати на сайті www.lamama.org/tychyna/ або замовити за тел.: 212-352-3101.

Іван Бескид

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply