Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

На споруджені історично-освітнього центру

Автор:

|

Лютий 07, 2013

|

Рубрика:

На споруджені історично-освітнього центру

Незабаром повністю буде завершене будівництво Українського історично-освітнього центру Нью-Джерзі, який діє при Консисторії Української православної церкви (УПЦ) в США й розташований у Сомерсеті. 2015 року планується закінчення спорудження музею, і тоді центр зможе діяти на повну потужність.

Будівництво музею триває, і вже тепер він справляє враження великого комплексу, у якому будуть зали для виставок, конференцій і, власне, музейних експозицій. Голова Консисторії УПЦ у США єпископ Даниїл, розповідаючи мені про центр, наголосив, що завданням закордонного українства, його церков і громадських організацій став вихід до якнайширшої американської громадськості з інформацією про Україну, її історичний розвиток, життя народу. Саме цій меті служитиме історично-освітній центр Нью-Джерзі.
Досі, вважає єпископ Даниїл, багато вже було зроблено для поширення інформації про трагічний Голодомор-Ґеноцид 1932-1933 рр. в Україні, але в її історії є й величні сторінки національно-визвольної боротьби, є трагедія колективізації та винищення селянського господарювання, Великий терор 1937-1938 рр., криваві події Другої світової війни, вивезення населення на схід СРСР і масова еміґрація на Захід. Усе це буде відтворене в музейних експозиціях, відкритих для всіх.
Про створення такого центру мріяв патріарх Мстислав, коли 25 вересня 1966-го відкривав у осередку Св. Андрія Первозваного в Савт-Бавнд-Бруку музей Церкви-пам’ятника. У музеї вже тоді були зібрані коштовні церковні та культурні пам’ятки, збережені закордонними українцями. Мрія патріарха Мстислава стала його заповітом і покликала до дії послідовників — предстоятелів церкви митрополита Костянтина, архієпископів Антонія та Всеволода, усю Раду митрополії, інших громадських діячів. За дорученням архієпископа Антонія архітектор Христофор Бекстер виготовив проект центру. Усі парафії були ознайомлені з проектом і схвалили його. Трагічний випадок два роки тому обірвав життя автора проекту, але його задум уже втілено у будові, яку завершує будівельна компанія Emerald Contractivy під орудою Марка Доббса.
Група ентузіастів під керівництвом Наталі Гончаренко, директора центру, уже готує майбутні експозиції. Від самого початку велику допомогу ентузіастам ще із часів патріарха Мстислава надає етнограф Раїса Захарчук-Чугай зі Львова — досконалий знавець українського життя.
Новобудова матиме два поверхи з великими палацовими сходами нагору. На внутрішньому майданчику буде створено меморіал Голодомору-Ґеноциду, до складу якого ввійдуть вогонь як дар вічного життя, вода як символ очищення та дерево життя, яке, символічно оживлюване водою, символізуватиме вічну пам’ять про жертви насильства. На дереві будуть зазначені також імена всіх жертводавці на будівельний фонд. А родини, які зберігають пам’ять про померлих від голоду членів їхніх родин, можуть увічнити їхні імена в меморіалі, зробивши відповідні пожертви.
Крім музею та бібліотеки, яка вже діє, у цій будові буде розміщено архів українського життя в Америці. Керівники центру вже тепер заохочують громадські організації й усіх українців зголошуватися з пропозиціями про дарування бібліотек і архівних зібрань, аби зберегти їх для наступних поколінь. На жаль, настав час відходу того покоління, яке привезло з Європи патріотичний дух і в Новому світі створило численні взірці вірності українській історії, мові, культурі. Треба подбати, щоб увесь цей доробок не був втрачений.
Центр збудовано на пожертви громади. Перший дар зробили добродії — подружжя Олени та Костянтина Мощенків, полтавців, які передали музеєві килими, вишивані рушники, альбоми. Їхній приклад наслідували інші. Дари та грошові пожертви надходять надалі. На знак подяки й задля заохочення встановлено категорії: добродії-меценати, основоположники, патрони, опікуни, чемпіони, приятелі, прихильники та жертводавці. Чин кожного з них буде увічнено в написах-табличках у залах і на інших об’єктах центру. Адреса Ukrainian Historical & Educational Center of NJ: 135 Davidson Ave., Somerst, NJ 08873. Тел.: 732-356-0090. Пожертви слід виписувати на UOC of USA Museum Fund і висилати на адресу: P. O. Box 495, South Bound Brook, NJ 08880-0495. Про матеріальні дари можна повідомити електронною поштою: info@UkrNEC.org.
Музейний корпус іще будується. А центр уже активно діє. У вересні 2012 року відбулася конференція українських музеїв, бібліотек і архівів, на якій було утворено Консорціум української спадщини Північної Америки. Членом консорціуму став Український історично-освітній центр Нью-Джерзі. У жовтні минулого року центр влаштував виставку «Покоління» в Карнеґі (штат Пенсильванія) із нагоди виступу там танцювального ансамблю «Київ». Тижневик «Міст» уже розповідав про екскурсії українських школярів на виставку про Голодомор, організовану центром. Уже тепер представники парафій і всі зацікавлені особи можуть за попередньою домовленістю відвідати центр і оглянути новобудову.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply