Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Міжнародному дню вишиванки — 15 літ

Автор:

|

Травень 20, 2021

|

Рубрика:

Міжнародному дню вишиванки — 15 літ

Всесвітній день вишиванки відзначають уже вп’ятнадцяте. Це свято не прив’язане до жодного державної чи релігійної дати. Воно покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння українського етнічного вишитого одягу. Дата проведення святкових заходів кожного року різна, адже відзначається День вишиванки в третій четвер травня. 2021-го це 20 травня.
Справжній подарунок до цього свята зробили депутати штату Нью-Йорк, які прийняли окрему резолюцію, приурочену його відзначенню. Про це повідомила Олеся-Вікторія Греб, яка працювала над її підготовкою протягом свого перебування в офісі Браяна Барнвелла, члена асамблеї Нью-Йорка. Ця резолюція визнає святкування Дня вишиванки 20 травня ц. р. на території штату. «Для мене є великою приємністю бути свідком такого визнання наших українських традицій на рівні штату Нью-Йорк, — написала п. Греб у Facebook. — Українці у різних куточках світу об’єднуються у вшануванні Дня вишиванки як символу нашої ідентичності та національної гордости. Дякуємо члену асамблеї Нью-Йорка Б. Барнвеллу за його підтримку нашого свята!»
В Україні ж цьогорічний День вишиванки його організатори присвятили українській традиційній музиці й екологічним проблемам. Святкування відбуватиметься у форматі Дня вуличної етномузики. На різних площах, парках і пішохідних вулицях гратимуть народні співці-музиканти.
Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років і своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа та мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях у VIII ст. до Р. Х. — IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує русів, які носили вишитий одяг. У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині знайшли срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок — VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюма XVIII-XIX ст.
Особливого ж значення вишиванка набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, в якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку — 50-70 сорочок, а багата — 100 і більше.
Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка також символізує родинну пам’ять, вірність і любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ закодував в орнаменті вишиванок щастя, долю, життя та волю.
Впродовж останніх років вишиванка стала справжнім трендом. Більшість українських брендів створюють національний одяг зі старовинною символікою й унікальними українськими орнаментами.
Як повідомляв «Міст», українців Канади запросили на День вишиванки.

Іван Бескид

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply