Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Лемко-Ватра-Америка

Автор:

|

Вересень 18, 2019

|

Рубрика:

Лемко-Ватра-Америка
Гурт «На Лемковині»

Тими днями, 29-30 червня ц. р., всі дороги вели українців-лемків на Сумівську оселю в Елленвіллі (штат Нью-Йорк), де Організація оборони Лемківщини (ООЛ) в Америці проводила Лемківську ватру. Її розпалюють на фестивалі, її полум’я палає і зігріває присутніх як символ незнищенності лемківського роду та продовження лемківських традицій у мистецтві та культурі й передачі їх наступним поколінням. На фестивалі впродовж двох днів точаться задушевні розмови, приходять спомини, огортає радість зустрічі з родиною, друзями за столами зі смачними українськими стравами, які приготували добрі господині-лемкині.
Як завжди, багато праці в проведення свята вклали й члени першого відділу ООЛ у Нью-Йорку — Михайло Хомик, Стефан, Марися Пшибило, Юлія й Анна Тиханські, Дарек Кузьмяк, Ганя Пилип, Даніела Сим — разом із багатьма членами великої лемківської організації, всіх і не злічити… Й за те їм усім велика честь і хвала.
Відкрив фестиваль і з вітальним словом звернувся до присутніх голова ООЛ Марко Гованський, котрий побажав успіху в проведенні його лемківського свята. Від комітету «Ватра» промовляв Василь Гаргай, староста «Ватри» з Пассейку, котрий наголосив, що це особливе свято лемківської культури, пісні, танцю, що щорічна Ватра вселяє силу і надію в серця лемків, є символом життя лемківського роду, будить їхню активність до наступного року, коли запалає нова Ватра. У 1940-х рр. цим людям заподіяли величезну кривду через примусову депортацію з рідної української землі. Їх розпорошили по цілому світу. Але вражає людяність українців-лемків, згуртованість і чуття єдиної родини.
День видався чудовим. Молодь була зайнята футболом, баскетболом і плаванням у басейні. Всі чекали традиційного печення поросят і концерту. Ведучий концерту Дарек Кузьмяк виявив неабиякі акторські здібності та чудово впорався з цією роллю. До речі, він також є учасником ансамблю «На Лемковині», який із великою майстерністю і задушевністю виконав лемківські пісні та допоміг присутнім перенестися в рідні Карпати. В усіх піснях переплелося червоне і чорне — любов, що не минає, як і туга за рідним краєм. Нікого не залишили байдужим запальні танці та розмаїття костюмів ансамблю «Юність» (керівник — Григорій Момот) та танцювального колективу «Цвітка» (керівник — Андрій Цибик). Справжню насолоду подарували слухачам виконавці українських і лемківських пісень Ірина Лончина, Юлія Бушко та Павло Баган.
Пісень було багато, і кожен із виконавців вкладав свою душу в виконання цих прекрасних українських пісень, і виконував одну краще за іншу. Важко перелічити їх усіх, треба самому приїхати, послухати та відчути всю красу і чарівність української пісні й її виконавців. Особливою окрасою концерту став виступ Максима Лозинського, котрий під акомпанемент гітари виконав дві патріотичні пісні «Не спи моя рідна земля» та «Пливе кача». На «Браво» виступили молоді співаки Роман і Зорян Ковбаснюки. Не обійшлося без дотепних гуморесок із лемківського життя у виконанні Петра Висоцького, що стало закінчення концерту на веселій ноті.
На другий день фестивалю владика Павло Хомницький відправив Святу Літургію. Також цього дня були уродини старости «Ватри» Василя Гаргая (3-й відділ ООЛ у Пассейку), і він був щасливо зворушений, почувши благословення від владики та урочисте «Многая літа» від усієї многоголосої лемківської громади.
Догоріла Лемківська ватра, але іскри від неї оселилися в душі кожного учасника свята. Кожен у душі бажав собі й один одному дочекатися в здоров’ї та мирі 20-ї Ватри наступного літа з Божою допомогою. Після цього фестивалю і його символічної ватри, тепло якої освітило і зігріло душу кожного, вкотре переконуєшся в слушності слів великого поета Василя Симоненка:
Народ мій є,
Народ мій завжди буде,
Ніхто не перекреслить мій народ.

Ольга Воляник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply