Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Культурне життя українців у південно-західній Флориді

Автор:

|

Серпень 05, 2020

|

Рубрика:

Культурне життя українців у південно-західній Флориді
Ансамбль бандуристок на концерті An Artistic Tribute з відзначення Голодомору-Геноциду

Українська громада в Норт-Порті, що в південно-західній частині Флориди, існує вже від 1975 року, коли сюди почали приїздити пенсіонери з північної Америки та Канади, щоб оселитися близько до озера Молодості у Warm Mineral Springs. Вони заснували Український релігійний і культурний осередок ім. св. Андрія й українські церкви. Культурне та релігійне життя громади жваво розвивалося з приїздом нових емеритів, котрі плідно долучалися до праці в громаді й її культурного життя.
Особливо успішно відбувалися концерти визначних солістів і музикантів, на які приходили не лише українські слухачі, а й інші американці. Ці концерти анонсували як в українській пресі, так і в англомовній. Пригадується концерт славетного «Київського тріо», до якого входять піаніст Володимир Винницький, віолончелістка Наталія Хома та скрипаль Назар Пилатюк, який відбувся в березні 2013 року. Незабутньою атракцією того вечора була присутність і участь в концерті Мирослава Скорика, котрий відзначав своє 75-річчя. У переповненій залі Осередку ім. св. Андрія слухачі були зачаровані прекрасною музикою, особливо композиціями маестро Скорика «Карпатська рапсодія», «Українська мелодія», «Поема» та «Три джазові композиції».
Пропам’ятний концерт An Artistic Tribute на відзначення 85-річниці Голодомору-Геноциду 1932-1922 рр. відбувся в листопаді 2018-го у модерній величавій залі Venice Presbyterian Church (м. Веніс). У концерті брали участь ансамбль бандуристок Північної Америки, дириґент Оксана Родак, скрипалька Соломія Івахів, баритон Олег Чмир, а також тріо в складі Володимира Винницького, Наталії Хоми та Зої Рожко. Твори українських і світової слави композиторів блискуче виконували співаки та музиканти, а їхні виступи були нагороджені бурхливими оплесками присутніх.
Концерт Manhattan Piano Trio, в яке входять українка Соломія Івахів (скрипка), молдаванка Мілана Стрезова (фортепіано) та представниця Техасу Софі Шао (віолончель), відбувся в лютому ц. р. в залі Military Heritage Museum (м. Пунта-Ґорда). Це тріо виступало з концертами у 40 штатах Америки в престижних музичних залах. В їхніх програмах можна почути світових класиків, між ними й українських.
Із 2014 року українська громада в Норт-Порті спонсорує сучасних співаків із України на благодійні концерти, увесь дохід із яких призначений на лікування поранених воїнів України в США (через Revived Soldiers Ukraine, керівник — Ірина Ващук). У грудні 2014-го відбувся концерт і доповідь Софії Федини, співачки й учасниці Євромайдану в Києві та Львові. Вона представляє лемківську громаду в Україні й за кордоном та, крім концертів, працює викладачем міжнародних відносин у Львівському національному університеті ім. І. Франка. Софія була стипендіанткою Товариства української мови в Чикаґо (2004).
Доброчинний концерт співачки Анички зі Львова в січні 2017 року відбувся в роковини Злуки земель України. Свій виступ вона розпочала виступ піснею «Пливе кача» в пам’ять героїв «Небесної сотні», потім виконала пісню «Ми об’їхали землю довкола», а потім полилися лемківські, українські народні та сучасні пісні. На концерт прибув полковник Віталій Галіцин, котрий підчас боїв на Донбасі втратив зір і перебував на лікуванні в США. Він сказав, що готовий повернутися на Донбас, як тільки знову зможе бачити!
У жовтні 2019-го до Норт-Порту з благодійним концертом, щоб зібрати кошти на лікування відважних воїнів України, які захищають кордони своєї Батьківщини на сході, прибула популярна українська співачка Оксана Муха. З нею приїхала й Ірина Ващук із пораненим вояком з України Миколою. Підчас перерви показали короткий фільм про важкопоранених воїнів на Донбасі, котрих лікують у різних медичних центрах Америки. Присутні були захоплені співом Оксани та щедро відгукнулися на поміч пораненим українським героям. Відколи почалася гібридна війна на сході України, більшість концертів були організовані на збірку фондів для лікування поранених воїнів.
А до того концерти визначних українських співаків і музикантів були приурочені відзначенню важливих дат в житті українського народу. Громадський комітет на Флориді щорічно відзначає День Злуки земель України (22 січня), Шевченківські дні (9-10 березня), Чорнобильську катастрофу (26 квітня), День Незалежности України (24 серпня) і Голодомор-Геноцид 1932-1933 рр.
У січні 2012-го на відзначення Злуки земель України запросили відомого українського співака-баритона Олега Чмира. Його репертуар складався з пісень «Дивлюсь я на небо», «Рідна мати моя», «Як у нас на Україні», «Я піду в далекі гори», «Україна», арії з опери «Кармен» та «Ой у лузі червона калина».
Оксана Кровицька зі Львова, лірико-драматичне сопрано, на запрошення New York City Opera стала солісткою цього оперного театру. Вона прибула до Норт-Порту в січні 2015 року, щоб гідно відзначити День Злуки земель України. Співала лише пісні українських композиторів, між ними — й січових стрільців. Співачка також виконала арію Одарки з опери «Запорожець за Дунаєм» та арію Наталки з «Наталки Полтавки». Христина Карпевич, котра акомпанувала Оксані Кровицькій, також виконала дві українські пісні. Цей концерт-бенефіс був на користь «Фонду жертв війни гідності» через Союз українок Америки.
Концерт Української музики на честь геніального Тараса Шевченка у виконані гостей із Європи відбувся в березні 2019-го. Сестри Наталія й Ольга Пасічник прилетіли на кілька днів, аби гідно звеличати пам’ять невмирущого поета. Наталія Пасічник, піаністка Королівської академії музики в Стокгольмі (Швеція), робила короткий усний вступ до музичних композицій, які вона і Оля виконували, та розповідала про українських композиторів, які створили ті унікальні шедеври (М. Лисенка, Я. Степового, Д. Бонковського, М. Скорика, В. Косенка, М. Колесу). Ольга Пасічник, солістка Варшавської опери, з великим почуттям передавала зміст пісень своїм чудовим сильним сопрано. Вона виконала пісні на слова Шевченка «Садок вишневий коло хати», «Мені однаково», «Ой три шляхи широкії», «Нащо мені чорні брови» й «Як би мені черевички». Співачка також виконала кілька пісень на слова Лесі Українки та на музику В. Косенка. Авдиторія гучними оплесками дякувала виконавцям за чудовий вечір на честь Тараса Шевченка.
Цьогорічний концерт на честь Тараса Шевченка, до якого невтомно готувався Громадський хор у Норт-Порті під здібним проводом маестро Михайла Цапара, не відбувся через пандемію коронавірусу. Дуже шкода, що громада на могла насолодитися чудовим співом українських пісень. Але є надія, що це таки станеться наступного року.

Віра Боднарук, світлина Богдана Боднарука

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply