Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Історичні світлини зберігають у Сомерсеті

Автор:

|

Квітень 01, 2020

|

Рубрика:

Історичні світлини зберігають у Сомерсеті
Парад польсько-українських військ на Хрещатику

Олександра Мацик, моя сусідка в «Українському селі» у Сомерсеті (штат Нью-Джерзі), зберегла в особистому архіві серію фотографій про події 1919-1921 рр. в Україні, коли військо Української Народної Республіки (УНР) виступила разом із Військом польським проти аґресії Росії. Її батько Олександр Узонів був сотником Армії УНР, служив у Кам’янці-Подільському. Коли більшовики почали нещадний обстріл старого міста, він і його дружина Зінаїда змогли врятуватися під цим вогнем. Потім були табори інтернованих вояків у Каліші. Олександра Мацик народилася вже у Варшаві. Історичні світлини передав цій родині приятель Федір Грінченко, колишній хорунжий Армії УНР, лицар ордену Залізного Хреста, художник, котрий залишив по собі численні батальні картини з історії тієї війни. Федір Грінченко і подружжя Узонів поховані на Українському меморіальному цвинтарі св. Андрія у Савт-Бавнд-Бруку.

Юзеф Пілсудський і Симон Петлюра на параді в Києві

Світлини зберегли історичні події. Згідно з умовами Варшавського договору 1920 року уряд Юзефа Пілсудського після розгрому Червоної армії відмовився від нагоди розширюватися до кордонів Речі Посполитої 1772-го, тобто до першого поділу Речі Посполитої, і визнав за УНР територію Наддніпрянської України, що була окупована більшовицькими військами. Україна та Польща стали союзниками у боротьбі за визволення й проти подальшого більшовицького просування на захід Європи. 25 квітня 1920 року об’єднані польсько-українські збройні сили (20 тис. польських і 15 тис. українських вояків) форсували Збруч, 26 квітня зайняли Житомир і Коростень, вибили червоні підрозділи з Житомирщини, Бердичева, Козятина і 7 травня 1920-го вступили у Київ. Перед тим 6 травня першим вступив до Києва польський патруль легкої кавалерії, котрі на трамваї з Пущі-Водиці доїхали до Хрещатика та повернулися назад. А перші польські роз’їзди з’явилися в Києві ще 5 травня у Святошині. Роз’їзд легкої кінноти попрямував на Куренівку. 7 травня «червоні» втекли з міста. 8 травня в Київ увійшла польська піхота.
9 травня 1920 року відбувся спільний парад польсько-українських військ на Хрещатику, який приймав генерал Едвард Ридз-Сміґли, командувач польською армією. Парад замикала 6-та дивізія Дієвої армії УНР під орудою полковника Марка Безручка. Саме на цьому параді зробили історичні світлини про урочисту ходу війська. На одній із них видно Юзефа Пілсудського, котрий приймає рапорт одного зі старшин. Біля нього стоїть Симон Петлюра.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply