Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 17, 2021

Фільм «Тарас. Повернення» першими побачили українці в США

Автор:

|

Березень 18, 2020

|

Рубрика:

Фільм «Тарас. Повернення» першими побачили українці в США
Після перегляду фільму в Перт-Амбої

Велике зацікавлення в українській громаді США викликав художній фільм Олександра Денисенка «Тарас. Повернення». З 16 по 26 лютого відбулося сім громадських переглядів кінофільму у трьох штатах — Нью-Йорк, Нью-Джерзі, Коннектикут — за участі кінорежисера й автора сценарію Олександра Денисенка й акторки Анни Топчій. Творчу групу до США запросив Український інститут Америки (Нью-Йорк), де 16 лютого відбулася презентація і два сеанси, позаяк бажаючих подивитись кінофільм було дуже багато. Дискусії про фільм після перегляду уривків відбулися також у Науковому товаристві ім. Шевченка в Нью-Йорку. Кінофільм мали можливість побачити глядачі в Ірвінґтоні, учні старших класів, батьки й учителі школи українознавства «Нова хвилька» в Брукліні, парафіяни церкви Успіння Пресвятої Богородиці в Перт-Амбої, українці штату Коннектикут — у колегії-семінарії св. Василія Великого у Стемфорді та молодь у кінозалі Організації оборони чотирьох свобід України в Нью-Йорку.
В основу драматургії фільму «Тарас. Повернення» взято зовсім короткий відтинок часу — всього три місяці з життя поета. Від своїх друзів із Петербурґу він дізнається, що Олександр ІІ його помилував і царським указом поета звільнили зі заслання, яке він відбуває на півострові Мангистау, в Новопетровській фортеці на Каспії. Але відпускати Шевченка не поспішають. Охранка робить усе можливе, щоб він назавжди залишився у цих казахських степах, окупованих Росією. Українського генія намагаються знищити фізично. Це життя на межі зі смертю тримає глядача у напрузі протягом усього фільму. Драматургічні колізії вибудувані настільки тонко, що ми, перетинаючи час і простір, опиняємося там, де і наш герой, тут і тепер живемо та переживаємо разом із ним. Стрічка дуже яскраво відображає варварство московських окупантів, котрі завжди приносять лише жорстокість і нещастя на землі, які завойовують.
Наш Український Пророк у фільмі постає у незнаному раніше образі — живий енергійний, інтелігентний чоловік. Він просто людина, котра, як усі ми, любить, страждає, шукає свою дорогу до щастя. Роль Тараса Шевченка талановито зіграв актор Борис Орлов. Невисокий на зріст, худощавий, але сильний, незламний духом, вільний навіть серед муштри у царській армії — саме таким вдалося відобразити кінорежисеру й актору великого українського поета.
Особливо вражають краєвиди казахських степів. «Ми їх довго обирали, — розповідає п. Денисенко. — У самій фортеці було неможливо знімати, бо вона знищена. Тож, ми від’їхали від цих місць на 15 км. Знімали в пустелі просто неба. Без нависів. Люди падали від сонячних ударів. Повзали скорпіони, каракурти. Це були надзвичайно складні зйомки для усіх нас. Але Бог уберіг і ми повернулись всі живі здорові».
Режисер каже що, тема Шевченка для нього близька з раннього дитинства. Його батько, відомий кінорежисер Володимир Денисенко, котрий створив знаковий фільм про Українського Пророка «Сон», із шести років брав сина на знімальні майданчики. Мати Наталія Науменко грала у фільмі «Сон» головну жіночу роль. Його брат Тарас не раз відтворював Тараса Шевченка на сцені чи у фільмах. Та й сам п. Олександр зіграв не одну роль у багатьох фільмах і на сценах. Він — чудовий актор, літератор, сценарист і кінорежисер. Його знання Шевченкіани — безмежні, тому таким цікавим було спілкування з митцем після перегляду фільму. Щоразу глядачі довго не відпускали його зі сцени, цікавились, які документи лягли в основу фільму, ділилися враженнями.
За планами дистрибуторської компанії «Своє кіно», після подолання багатьох перешкод кінопрокат фільму «Тарас. Повернення» в кінотеатрах України мав би розпочатися 2 квітня.

Мирослава Роздольська

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply