Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 19, 2022

Філадельфія вшанувала 10 млн жертв Геноциду

Автор:

|

Грудень 04, 2021

|

Рубрика:

Філадельфія вшанувала 10 млн жертв Геноциду
Юліяна Фаратачук, Уляна Мартинюк, Маріяна Клінґенсміт, Ігор Федірка

У неділю, 28 листопада понад 200 прибуло осіб до собору Непорочного Зачаття у Філадельфії, де присутніх привітало монументальне кількаметрове Розп’яття, яке лежало горілиць на сходах, які провадили до святилища, та створювало унікальне враження агонії Христа, в якому символічно віддзеркалювалося невимовне страждання українського народу під більшовицькою окупацією.
Українська філадельфійська громада молилася і вшановувала понад 10 млн жертв Голодомору-Геноциду: про це сповіщали плакати, розміщені в різних видних місцях собору. У своїй проповіді під час торжественної архієрейської літургії преосвященнійший митрополит Борис Гудзяк охопив цьогорічні траурні відзначення такими словами: «Щороку в листопаді ми вшановуємо мільйони невинних жертв геноцидного голодомору, штучного голоду зоркестрованого Сталіним і його поплентачами. Ми молимося як спільнота, що живе та проголошує свою живучість. Ми молимося як спільнота, що протистоїть інвазії, яка продовжує вбивати. Ми молимося як спільнота, що посідає віру, глибоку віру у воскресіння». Митрополит Борис вважає, що метою геноциду було знищити дух свободи серед українців і голодомор був тільки один із моментів на хресному шляху українців XX ст. «Наша травма не оплакана і неомолена, лише тепер повільно виходить вона з нашої психіки», — заявив він.
Після панахиди, яку відправив владика Борис в співслужінні о. ректора собору Романа Питули відбулася коротка мистецька програма, якою провадила Уляна Мазуркевич, голова громадського комітету. Вона не лише представляла виконавців, але скористалася нагодою, щоб висвітлити позицію американського уряду, який виділив від імені Конґресу США 1 млн USD для створення конґресової комісії Голодомору, членом якого була п. Мазуркевич, і прийняв висліди цієї комісії, визнавши Голодомор 1932-1933 рр. Геноцидом українського народу.
Церковний хор собору виконав гімн до Богородиці під батутою Юрія Кіндратишина. Атмосфера, насичена хвилиною вшанування жертв Геноциду, не дозволяла на аплодисменти для виконавців. Софія Питула виконала чудову мелодію — поклін Богородиці Ave Maria. Черговим виступом була рецитація вірша Павла Тичини «Скорбна Мати» у музичному супроводі, який посилював ефект містично-релігійної поеми, яку читала з емпатією п. Питула.
Юлія Ступінь виступила з піснею Тараса Петриненка «Господи, помилуй нас», яку вона виконала з глибоким чуттям, викликавши в не одного учасника відзначення непрохану сльозу. Інструментальний супровід забезпечив колектив у складі Юліяни Фаратачук, Уляни Мартинюк, Маріяни Клінґенсміт (скрипка) та Ігоря Федірка (клавіші). Чергова пісня під назвою «Свіча» була присвячена траґедії Голодомору і вирізнялася своєю оригінальністю.
Громадський комітет для відзначення Голодомору запросив Володимира Сергійчука, науковця і дослідника Голодомору та професора Київського національного університету ім. Т. Шевченка, з доповіддю на болючу тему щодо кількости знищених Геноцидом 1932-1933 рр. українців. Він виголосив довше слово, присвячене жертвам Голодомору-Геноциду, зазначивши, що попередні розрахунки втрат від Голодомору ґрунтувалися на різниці чисельності населення на початок 1932-го та на початок 1934 року і становили 7,122 млн осіб. Однак попередні історики та демографи не врахували таку форма обліку як наповнення учнями початкової школи. Нові дослідження на основі документів показали смертність у середньому 40 % дітей. Таким чином на основі первинних документів і матеріалів досудового розслідування, яке здійснила окрема слідча група Головного слідчого управління Служби безпеки України, вдалося встановити, що в межах України мінімальна смертність була 9,1 млн. «Ми ж говоримо про 10,5 млн жертв, враховуючи понад мільйон українців з-за меж України, зокрема, з Кубані», — пояснив проф. Сергійчук. Оскільки дослідження про Голодомор ще далеко не завершені і потребують відповідних зусиль, він вважає що науковці, академіки і офіційні чинники повинні продовжувати такі зусилля ототожнювання числа жертв, особливо покликаючись на українські архіви, головні первісні матеріали й інші джерела, що поможуть встановити число жертв якнайближче до реальної кількости.
Останнім промовцем став Михайло Савків, голова Крайового комітету Голодомору, який промовляв англійською. Він заявив, що знання про український Голодомор має бути нерозривною частиною світової історії, а злощасний акт Геноциду, скоєного над українцями, має бути визнаним у всьому світі, щоб історія цього вже ніколи не повторилася.
Вельми успішну імпрезу закінчили молитвою «Боже Великий», яку розпочав церковний хор і підхопили всі присутні, благаючи у Всевишнього доброї долі та волі Україні. До успішного вшанування пам’яті Голодомору-Геноциду спричинилася й кредитівка «Самопоміч» у Філадельфії, яка допомогла Громадському комітетові покрити видатки, пов’язані з відзначенням цієї болючої траґедії української нації.
Як повідомляв «Міст», у США пам’ятають про жертв Голодомору.

Осип Рожка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply