Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

«Енді Воргол: Загрожені види тварин»: нова виставка в Українському музеї

Автор:

|

Жовтень 03, 2018

|

Рубрика:

«Енді Воргол: Загрожені види тварин»: нова виставка в Українському музеї

Український музей із приємністю повідомляє, що виставка «Енді Воргол: Загрожені види тварин» відкриється для публіки в неділю, 7 жовтня ц. р. Ця демонстрація творів Енді Воргола (1928-1987) відзначає 90-у річницю від дня його народження й є першою такою виставкою коли-небудь організованою українсько-американською установою. Серію «Загрожені види тварин» позичили в Національного музею мистецтва живої природи в Джексоні (штат Вайомінґ), а співкураторами виставки є: Олександр Мотиль, професор політології Ратґерського університету в Нюарку; Ярослав Лешко, професор-емерит мистецтвознавства Сміт-коледжу у Нортгемптоні; Адам Герис, головний куратор мистецтва ім. Йофи Кер Національного музею мистецтва живої природи. Джеймс Варгола — художник, письменник, ілюстратор та племінник Енді Воргола, приєднається до виставки, позичаючи деякі родинні фотографії й інші артефакти. Експозиція «Енді Воргол: Загрожені види тварин буде відкрита до 17 лютого 2019-го.
Виставка скомпонована з десятьох робіт шовкографії, що належать до серії 1983 року «Енді Воргол: Загрожені види тварин», а саме: «Баран-товсторіг», «Чорний носоріг», «Зебра-греві», «Оранґутанґ», «Метелик Сан-Франциско «Срібна цятка», «Африканський слон», «Білоголовий орел», «Сибірський тигр», «Деревна жабка «Пайн баренз», «Велика панда», а також окремої додаткової роботи «Морська черепаха» (1985). Важливим компонентом експозиції в Українському музеї буде секція, присвячена раннім рокам Енді Воргола, коли він ріс у Піттсбурґу. Енді Воргол відомий передовсім як один із чільних архітекторів поп-арту, проте вплив його молодості, коли повністю був занурений у культуру свого карпато-русинського походження, безумовно залишив слід на його еволюції як видатного мистця всесвітнього значення. Ця виставка представляє не тільки його досі актуальну серію «Загрожені види тварин», але й висвітлює його спадщину й інспірації ранніх років, які штовхнули його на шлях мистецтва, що допоміг йому стати одним із найвпливовіших американських мистців.
«Воргола вивчають як мистця, дизайнера, письменника, кінорежисера, видавця та навіть філософа. Його називали генієм, ідіотом, савантом (синдром саванта — прояв у людини екстраординарних здібностей в одній чи кількох вузьких галузях. — Ред.), провокатором і шахраєм. Шанувальники наголошують, що він революціонізував мистецтво, інкоропоруючи коробки «Брілло», шовкографію, пласкі поверхні та сміливі барви. Опоненти твердять, що він здешевив мистецтво через його комерціалізацію. Проте цей нью-йоркський авангардний мистець, котрий диктував тренди, був передовсім несміливим хлопчиною слов’янсько-селянського походження, народився і зростав у глибоко релігійній і замкнутій східноєвропейській спільноті у Піттсбурґу», — розповідає Олександр Мотиль.
Серія шовкографії у цій виставці підкреслює важке становище тварин, які опинилися під загрозою вимирання, 1983 року вона виникла з пропозиції, яку зробили Ворголові арт-дилери Роналд і Фрейда Фельдмани. Позаяк із усіма своїми мистецькими починами, у «Загрожених видах тварин» Воргол поринув у працю, сповнений творчої енергії, щоб виготовити цілу групу надзвичайних робіт. Він надав «портретам» тварин такий же статус, як і своїм популярним портретам знаменитостей, зображуючи їх у характерних для нього яскравих кольорах. Адам Герис зазначав, що «якщо зображення бляшанок супу та знаменитостей Енді Воргола для більшості з нас відносно відомі, то не всі знають про його видатну серію загрожених тварин, яка підіймає обізнаність про живу природу, яка потребує захисту, щоб вижити». Воргол пожертвував сто цих робіт для збору коштів різним організаціям, які займаються збереженням природи.
«Мистецький шлях Воргола завжди визначатиметься його плідним вкладом в авангард, а його візія вела і плекала ціле покоління художників, — заявив Ярослав Лешко. — Серед його широкого поля зацікавлень був також і посилений інтерес до тварин. Тому не дивно, що мистець поставився до створення цього проекту з характерною йому спонтанністю та щедрістю. Цей проект віддзеркалює його найстійкіше зацікавлення тематикою тварин. Назва серії визначає її місію: визнати та відзначити життєздатність і різноманітність тваринного життя, а також дослідити та розкрити вразливість, або справжню тендітність його існування».
Виставку «Енді Воргол: Загрожені види тварин» реалізовано завдяки чималій підтримці федеральної кооперативи «Самопоміч — Нью-Йорк» та численних окремих спонсорів.
Заходи, організовані у зв’язку з виставкою «Енді Воргол: Загрожені види тварин». Інформація про квитки подана на веб-сайті: www.ukrainianmuseum.org.

27 жовтня
Ґалерейна розмова
Олександр Мотиль, професор політології Ратґерського університету в Нюарку, запрошений співкуратор виставки «Енді Воргол: Загрожені види тварин» та автор роману «Хто вбив Андрія Варгола: Американський щоденник совєтського журналіста авторства Олександра Іванова» (2007, 2018).
Джеймс Варгола, художник, письменник, ілюстратор великих видавництв, автор та ілюстратор дитячої книжки «Дядько Енді: Надзвичайна візита в Енді Воргола» (2003), племінник Енді Воргола.

Лютий 2019 (дату ще буде подано)
Фільм Absolut Warhola (2001)
Режисер: Станіслав Муха
Німеччина; мови: русинська, словацька, англійські субтитри; 80 хв.
Документальний фільм про родину Енді Воргола зі сільської Словаччини, з якою він ніколи не мав нагоди познайомитися. Кінематографісти мандрували східною Словаччиною, щоб порозмовляти з родичами Воргола — русинами, котрі живуть в селі Мікова, неподалік від польського кордону та відвідати Музей модерного мистецтва Енді Воргола у Медзілаборце.

Лютий 2019 (дату ще буде подано)
Круглий стіл «Енді Воргол і його карпато-русинське коріння»
Ярослав Лешко, професор-емерит мистецтвознавства Сміт-коледжу у Нортгемптоні (штат Массачусетс), запрошений співкуратор виставки «Енді Воргол: Загрожені види тварин».
Поль-Роберт Маґочі, професор історії, голова програми Українських студій ім. Івана Яремка, Торонтський університет.
Олександр Мотиль, професор політології Ратґерського університету в Нюарку; запрошений співкуратор виставки «Енді Воргол: Загрожені види тварин».
Елейн Русінко, професор, відділ сучасних мов і мовознавства Мерилендського університету (округ Балтимор).
Прес-служба Українського музею

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply