Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

«Честь України! — Готов боронити!»

Автор:

|

Липень 24, 2019

|

Рубрика:

«Честь України! — Готов боронити!»
Спільний виступ вишкільного та старшо-юнацького таборів на Святі героїв,
7 липня 2019 р.

«Мамо, ти обов’язково мусиш прочитати статті, які я тобі вислав». Такими були слова мого сина Івана, коли ми вирушали додому після завершення сумівського виховно-вишкільного табору, що проходив 30 червня — 13 липня в оселі Спілки української молоді (СУМ) в Еленвіллі (штат Нью-Йорк). Статті були про інформаційну війну, яку веде Російська Федерація (РФ), і потребу українцям бути готовими боронити честь України в цій війні, подані Віктором Рудем, засновником і багаторічним головою Українсько-американського товариства правників, автором численних статей в американських медіа. Власне це було основним мотивом цього табору. Його головний виховник, друг Дмитро Ленчук, організував програму, в рамках якої сумівці слухали лекції Володимира Зарицького, професора Нью-Йоркського університету, модератора й активного учасника політичних і наукових українсько-американських круглих столів, Аскольда Крушельницького, кореспондента KyivPost у Вашинґтоні, самого Дмитра Ленчука (про події в Українській православній церкві та томос), Віктора Рудя (про поширення дезінформації про Україну); мали гутірки з Володимиром Бірчаком, керівником академічних програм Центру досліджень визвольного руху, редактором «Історичної правди» й учасником Євромайдану, з Лукіяном Ленчуком, працівником Українського національного інформаційного сервісу Українського конґресового комітету Америки (УККА). Темою спілкування з п. Ленчуком було: «Що «вони» говорять про нас і як відповісти», в рамках якої сумівці мали завдання написати контраргумент на неправдиву інформацію про ситуацію в Україні (громадянська війна в Україні, українці — антисеміти і фашисти тощо).
Якщо програма «Рідної школи» концентрується на здобутті знань студентами про історію України, то лідери СУМ перенесли вишкіл української молоді на якісно новий рівень — навчити наших дітей застосовувати ці знання в сучасній інформаційній війні. «Рідна школа», «Пласт», СУМ, ми всі працюємо для однієї мети — виховання освічених, свідомих і діяльних патріотів України. Тому потрібна найбільша співпраця, обмін матеріалами, ідеями між цими організаціями. Треба, щоб Шкільна комісія УККА всіляко сприяла цій співпраці — матеріали, підготовлені сумівськими виховниками, мають опрацювати члени Шкільноі ради, вчителі «Рідної школи» і викласти на вебсайт. Досвід вишкільного табору потрібно обговорити на вчительській конференції, щоб учителям не треба було знову «винаходити велосипед».
Виховно-вишкільний табір готує майбутніх лідерів СУМ. Лекції з сумознавства подруги Ірини Ткачук, провідництва — подруги Христі Бігун, методики праці з дітьми — подруги Оксани Боднар, української мови — подруги Олі Фіголь, розповідь Романа Верного про діяльність Крайової управи СУМ Америки не були сухими викладами, підчас яких хочеться спати. Сумівці грали в ігри, а п. Фіголь пояснювала важливість кожного елементу гри, розказувала що можна робити з дітьми, які не цілком розуміють українську мову, п. Боднар після розповіді про менталітет дітей різного віку давала сумівцям завдання самим вигадувати гутірки, п. Бігун навчала таборовиків, які вміння потрібно розвивати в собі, щоб стати провідником. Про християнство в щоденному житті з сумівцями розмовляв о. Іван Кащак із України. Сестра Еліана Ільницька грала в ігри на християнські теми, семінарист Роман Кузмяк ділився історіями свого духовного життя. Важливо, що весь цей матеріал подавали в дуже цікавій формі, тому й запам’ятовувався.
Останні роки сучасна українська пісня переживає велике піднесення. Щороку на початку липня в сумівській оселі в Еленвіллі відбувається фестиваль «Надія є!» з концертом молодіжного гурту з України. Цього року музиканти The Doox демонстрували гру на аутентичних народних інструментах, якими вони творять чудові пісні в стилі фолк-метал, розказували як під час Євромайдану в них виникла ідея організувати гурт.
А ще завдяки Оксані Телепко, «гуру» української музики, і Стефану Шкафаровському, солістові «Метрополітен-Опери», сумівці самі навчилися українських пісень, які співали на Сумівській ватрі.
Крім пісень на ватрі, було змагання між кімнатами — перемогла кімната № 5 (дівчата-першорічниці) з жартівливою сценкою про життя української й американської родин. А ще були маскарад, олімпіада, теренова гра, купіль кожного дня, апель і руханка щоранку, прощальний вечір, заключний апель. Поверталися сумівці додому з чудовими враженнями від нових друзів, спільно проведеного веселого часу. А дисципліна, яку залізно тримав друг Микола Грицков’ян, комендант табору, стала корисною всім.
Водночас проходив і старшо-юнацький табір (головний виховник — друг Віктор Курилик), на якому гончар Іван Братко проводив майстер-класи з виготовлення виробів із глини, подруга Дана Курилик вчила юнацтво, як твориться фільм.
Наступними будуть спортивний, мистецький, виховно-відпочинковий, переходовий табори, а також гусенят і суменят. А сумівське привітання «Честь України!» і відповідь «Готов боронити!» будуть не просто гарними словами, а стануть частиною життя вас і ваших дітей.

Орися Сорока

Підписи до фото:
01 — Комендант Сумівського виховно-вишкільного табору Микола Грицков’ян розмовляє з юнаками-другорічниками.
02 —

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply