Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Більшовики замучили талановитого мистця

Автор:

|

Листопад 28, 2019

|

Рубрика:

Більшовики замучили талановитого мистця
На відкритті виставки

У Сомерсеті (штат Нью-Джерзі) Українському історично-освітньому центрі, зокрема, в музеї ім. Патріарха Мстислава нещодавно відкрили виставку «Візуальна музика», на якій представлені життя і творчість талановитого українського художника Юхима Михайліва (1885-1935), жертви комуністичного режиму в СРСР. На відкритті промовляли директорка Українського історично-освітнього центру Наталя Гончаренко, працівник музею Михайло Андрець, мистецтвознавець Юрій Міщенко. Відвідувачам запропонували книги «Юхим Михайлів. Його життя і творчість», а також нове видання УПЦ США — ілюстрований довідник «Цвинтар Церкви-пам’ятника св. Андрія Первозванного у Савт-Бавнд-Бруку, Нью-Джерзі».
Для виставки Михайло Андрець і Юрій Міщенко видали буклет із описом життя і творчости мистця. У ньому зазначені спонсори виставки Віра Дзядик‚ Михайло і Дарія Комічаки‚ Алла й Ярослав Лешки‚ Христина та Володимир Сизоненки‚ Томас і Галина Свічковські‚ Таня Чайковська‚ Валентина Глух‚ Микола Котів‚ Ярослава Данищук‚ Володимир Ковалівський.
Дослідники розповіли, що Юхим Михайлів народився в с. Олешки на Херсонщині. Після закінчення школи Херсонське земство надало йому стипендію для навчання у Москві. Юнак закінчив художньо-промислову академію ім. Строганова, училище, а потім Московське училище живопису, скульптури й архітектури, де навчався в майстерні видатних майстрів Валентина Сєрова та Сергія Коровіна. Військову повинність відбував у Катеринославі (де у 1911-1912 рр. виконав розпис Хрестовоздвиженської церкви), Севастополі, а пізніше, з 1914-го, — в Полоцьку. На фронті був двічі поранений. У перерві між мобілізаціями працював у редакції журналу-газети «Новъ» у Москві, згодом став завідувачем відділу ілюстрацій журналу «Дєтское чтеніє». Основною його діяльністю на той час стали оформлення книжок, книжкова графіка. Незабаром здобув повне визнання. 1912 року на сторінках українських журналів почали з’являтися його вірші.
На початку 1914-го Юхим Михайлів одружився з Ганною Нікітіною. За два роки в них народився син Юрій, який у вісім літ помер від дифтерії. В ці роки художник створив картини «Музика водоспадів», «Творець Бога», триптих «Українська соната». Восени 1917 року переїхав до Києва, брав активну участь у художньому житті міста. Його роботи були на художніх виставках, вірші друкували у журналі «Шлях», у видавництві «Ґрунт». Викладав малювання в Першій українській гімназії ім. Тараса Шевченка. 1918-го працював викладачем у Миргородському художньо-промисловому інституті. 1919 року знову повернувся до Києва, де був обраний головою Київської філії Асоціації художників Червоної України, працював у художньо-промисловому відділі при комісаріаті мистецтв, був членом колегії Всеукраїнського відділу мистецтв Наркомосу.
З 1920-го — член мистецької ради Київської художньої академії, викладає в Київському вищому інституті народної освіти ім. М. Драгоманова. 1921 року очолив Комітет пам’яті Миколи Леонтовича, до якого також входили Гнат Хоткевич, Лесь Курбас, Борис Лятошинський та інші видатні діячі. В ці ж літа вів активну мистецтвознавчу діяльність. Упродовж 1920-1930 рр. друкував статті та рецензії переважно у «Бібліологічних вістях», «Житті й революції». Зокрема, вийшли друком його монографії «Кераміка на Україні», «Т. Шевченко», була написана книга «Українська пісня в московському лубку», публікували статті, присвячені творчості відомих художників. 1921-го у Відні вийшла книжка «Гончарна кераміка на Україні». 1926 року народилася донька мистця Тетяна.
1934 року Юхима Михайліва заарештували, звинуватили у підготовці збройного повстання і заслали до Котласу Архангельської області Росії. Там художник оселився в робітничій родині, влаштувався на роботу декоратором у клуб, продовжував малювати, писав вірші, мріяв про повернення до рідних, однак підірване здоров’я далося взнаки і 1935-го його життя обірвалося. На виставці є його незакінчена картина 1935 року «Бронзовий вік».
Юхим Михайлів — автор понад 300 творів. Він не написав жодної картини, яка славила б радянську дійсність. Більшість його картин вдалося зберегти дружині художника Ганнi, котра в роки Другої світової війни покинула Київ: 1943-го разом із донькою вручну несла картини до Житомира‚ потім біженки дісталися Львова‚ перебували у таборах переміщених осіб у Німеччині і 1949 року переїхали до США. 1988-го в США зусиллями Тетяни й її чоловіка Юрія видали монографію «Юхим Михайлів. Його життя і творчість». 2004 року в Києві вийшла друком монографія Юрія П’ядика «Юхим Михайлів. Життя і творчість». У Сомерсеті виставка діятиме до 1 травня 2020 року.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply