Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Білоруси освятили прапор України

Автор:

|

Січень 05, 2017

|

Рубрика:

Білоруси освятили прапор України
Освячення прапора України

Освячення прапора України

У Білоруській автокефальній православній церкві Жировицької ікони Матері Божої в Гайленд-парку (штат Нью-Джерзі) нещодавно відбулося кілька пам’ятних подій, серед яких особливо значущою було освячення Державного прапора України, встановленого у храмі поряд із прапором США та національним прапором Білорусі, забороненим на рідній землі 1995 року. Прапор України освятили оо. Зіновій Жолобак, Михайло Федорак та Андріян Бойко. А привезли прапор із Києва і подарували церкві Тамара Минко з чоловіком Віталієм.
Білоруська автокефальна православна церква (БАПЦ) формально у Білорусі не існує. До 1937 року більшовики практично повністю знищили її, сфабрикувавши справу про контрреволюційну змову. Кати посадили до тюрем та розстріляли більшість активістів Церкви на чолі з Єпископом Філаретом.
Церква має давню історію. Собор, скликаний у Пінську 1791-го, проголосив автокефалію Православної церкви‚ але пізніше білоруські землі були приєднані до Російської імперії й автокефалія була ліквідована. 1948 року Єпископ БАПЦ Василь оселився у Нью-Йорку. Перша Служба Божа православних білорусів у США відбулася восени 1950-го в Брукліні. Будинок був невеликим і мав кімнату, в якій мешкав відомий білоруський композитор Микола Кулікович. Він керував церковним і світським хорами.
Чинний Архієпископ БАПЦ Святослав (у миру В’ячеслав Логін), громадянин України, 1964 року народження, вже понад 16 літ служить у США, відвідуючи також час від часу нечисленні парафії в Канаді, Австралії й Англії. Відвідини Білорусі, де діють кілька підпільних парафій БАПЦ‚ йому заборонене‚ оскільки проти цього виступає Російська православна церква (РПЦ). Духовну опіку над БАПЦ узяв на себе Київський патріархат.
Про історію парафії в Нью-Джерзі мені розповів її старійшина Віктор Дуб’яга. Різними методами православні білоруси збирали гроші‚ щоб купити будівлю греко-православної церкви. Ініціаторами були Марія та Петро Кожури. Це їм вдалося і відтоді до храму приходять численні українці‚ а також молдовани‚ люди інших національностей. Церкві дали ім’я Жировицької ікони Матері Божої в пам’ять про те‚ як 1470-го біля містечка Жировичі на дереві з’явився образ Діви Марії. Ікону забрали до Москви‚ і лише згодом повернули білорусам. Тепер ікону зберігає Жировицький чоловічий Свято-Успенський монастир, який належить до Білоруського екзархату РПЦ у Гродненській області Білорусі.
Монастир виник на місці об’явлення образу Матері Божої. Він був головним центром унії. Першим ігуменом монастиря за часів унії був Йосафат Кунцевич. Саме тоді було зведено великий монастирський комплекс із кам’яних храмів барокової архітектури. 1730 року чудотворна ікона Божої Матері з Жировицького монастиря була урочисто коронована золотими папськими коронами, а Жировицьку Богоматір оголошено покровителькою та заступницею білоруського народу.
Служба в храмі відбувається білоруською ‚ але о. Зіновій та інші священики використовують українську мову. Того ж дня у храмі відзначили 19-річчя священства о. Зіновія і десятиліття його перебування в парафії. Він походить із Івано-Франківська‚ вищу духовну освіту здобував в інших містах‚ науковий ступінь здобув за дослідження християнських засад педагогіки.
18 грудня 2016-го у храмі привітали з першим роком народження Джорджіяну Соколенко, її батьків Катерину й Івана та бабусю Тетяну‚ котрі до США переїхали з Молдови. Церковний хор під керуванням Якуба Сапєжинського, старости церкви, заспівав дівчинці «Многая літа». З нагоди свята більшість парафіян прийшла в українських і білоруських вишиванках, а Сестрицтво влаштувало святковий обід.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply